رصد شهر با 400لایه اطلاعاتی

با افتتاح رصدخانه شاخص شهری در مشهد امکان‌پذیر شد

رصد شهر با 400لایه اطلاعاتی

همزمان با هفته آمار و برنامه‌ریزی، رصدخانه شاخص‌های شهری مشهد با هدف به روز بودن اطلاعات و آمار حوزه مدیریت شهری با حضور برخی از مسئولان شهری و استانی افتتاح شد. 


شهردار مشهد در افتتاحیه این رصدخانه ضمن محکومیت جنایت‌های رژيم صهیونیستی و حمایت از مقاومت مردم غزه و فلسطین گفت: شهرها نیاز به توسعه پایدار و همه‌جانبه دارند. تاکنون غفلت‌هایی صورت گرفته است. در گذشته توسعه یک‌جانبه مدنظر بود و در مشهد شاهد توسعه اقتصادی به سمت غرب شهر بودیم که حرم مطهر رضوی را از مرکزیت شهر خارج کرده بود.
محمدرضا قلندرشریف افزود: این اقدام معضلاتی را ایجاد کرد که حالا باید همه کشور و دولت بسیج شده تا معضلات حاشیه شهر مشهد رفع شود. در حال حاضر تمام تلاش ما این است تا محرک‌های توسعه به سمت شرق مشهد کشیده شود و حرم مطهر امام رضا(ع) به همان روال سابق در مرکزیت شهر واقع شود.

کاهش زمان اجرای طرح‌ها با استفاده از آمار و اطلاعات دقیق
وی با اشاره به اهمیت دسترسی به آمار دقیق برای برنامه‌ریزی‌های مدیریتی بیان کرد: همه باید به سمتی حرکت کنیم که شهری پویا داشته باشیم. باید به سمت توسعه پایدار برویم که نیازمند برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است. برای اینکه در زمانی کوتاه به موفقیت‌ها برسیم، نباید فراموش کنیم پایه و اساس برنامه‌ریزی، اطلاعات و آمار صحیح و به روز است و با توجه به تغییرات لحظه‌ای، آمار باید به روز و برخط باشد وگرنه از برنامه‌ریزی عقب خواهیم ماند.
شهردار مشهد همچنین به طولانی شدن زمان تصویب تا اجرایی شدن طرح تفصیلی این شهر اشاره و اظهار کرد: ایجاد طرح تفصیلی پس از ۱۵ سال در دوره سوم آغاز شد و در دوره ششم توانستیم آن را ابلاغ کنیم؛ اما با توجه به تغییرات پیش آمده نیازمند بازنگری است. چنانچه اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس بود و دغدغه لازم در این زمینه وجود داشت، بی‌شک طرح تفصیلی زودتر به نتیجه می‌رسید.
وی بیان کرد: دوستان همت کردند و کار به زمین‌مانده را به نتیجه رساندند؛ اما آنچه اهمیت دارد، به روزرسانی لحظه‌ای رصدخانه و لایه‌های اطلاعاتی است.

کمک رصدخانه شهری مشهد به اجرای برنامه‌های پنج ساله هفتم
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی نیز گفت: افتتاح رصدخانه شهری مشهد یکی از پروژه‌های اجرایی بود که بلافاصله پس از تصمیم‌گیری اجرا شد. با توجه به اینکه در حال حاضر در استان به برنامه‌هایی نیاز داریم و باید سریع و در مدت زمان کوتاه به نتیجه برسد، می‌توانیم از ظرفیت‌های این رصدخانه استفاده کنیم.
سید جمال‌الدین حسینی بیان کرد: در حال حاضر دغدغه ما بحث برنامه هفتم توسعه است؛ برنامه‌ای که پس از تصویب در مجلس بلافاصله باید در بازه زمانی پنج ساله در استان اجرایی شود. ضمن اینکه این سازمان ۲۶ طرح را در ۱۶۲ دوره زمانی در حوزه‌های هزینه خانوار، تورم، موضوعات اشتغال و مواردی از این قبیل تصویب کرده است‌.

رصدخانه شهری در خدمت همه مجموعه‌های خدمت‌رسان 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در افتتاحیه رصدخانه شهری مشهد که در کارخانه نوآوری برگزار شد، گفت: رصدخانه شهری در کنار زیست‌بوم و شرکت‌های حاضر در کارخانه نوآوری مشهد به دنبال تحلیل، بررسی و حل مسائل مدیریت شهری است.
فاطمه سلیمی بیان کرد: آنچه امروز در مدیریت شهری در حال رقم خوردن است، نیاز به تعریف مسیر، تبیین هدف و انتقال درست اطلاعات آن به مردم است. شهرداری در این حوزه می‌تواند تأثیرگذاری بسیار زیادی داشته باشد و با تحلیل صحیح آمار و ارقام در گذشته وضعیت را در زمان حال پیش‌بینی کرده و اقدام‌هایی را برای رفع مسائل شهری انجام دهد.
وی افزود: در مدیریت شهری، برخی مدیران به موضوع بودجه توجه بیشتری دارند و حتی از حوزه آمار و برنامه‌ریزی دور می‌شوند. این در حالی است که برنامه‌ریزی دقیق و تحلیل صحیح از روند فعالیت‌ها می‌تواند بودجه‌ کامل و لازم را برای مدیریت شهری محقق کند.
سلیمی گفت: رصدخانه شهری فضایی در راستای گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف شهری برای متخصصان، کارشناسان، فرهیختگان و علاقه‌مندان به مدیریت شهری است. در این رصدخانه ۴۰۰ لایه اطلاعاتی 
در خصوص جزئیات شهر وجود دارد و تمامی دست‌اندرکاران مدیریت شهری می‌توانند از آن استفاده کنند.
وی با بیان اینکه اولویت مدیریت شهری حل مسائل شهر است، افزود: مجموعه‌های دانش‌بنیان با شاخصه نگاه هویتی و فرهنگی مشهد در تعاریف خود می‌توانند به کارخانه نوآوری ورود کنند.

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه