خشکسالی، ۹۰ درصد عشایر بردسکن را راهی معادن کرد

خشکسالی، ۹۰ درصد عشایر بردسکن را راهی معادن کرد

رئیس اداره امور عشایری بردسکن خشکسالی، فقر مراتع و گرانی نهاده‌های دامی را از علل فروش دام در مناطق عشایری این شهرستان دانست و گفت: متأسفانه بحران خشکسالی، فقر مراتع و مشکل نقدینگی موجب شده ۹۰ درصد عشایر منطقه در معادن مشغول به کار شوند. 


قاسم سالاری افزود: جمعیت دام عشایر منطقه ۱۴۰ هزار رأس بوده که در حال حاضر ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. به خاطر حفظ و نگهداری دام‌های باقیمانده عشایر، مدیر کل عشایر استان با تخصیص نهاده‌های دامی چهار ماهه موافقت کرده که در آینده نه چندان دور عشایر برای تأمین نهاده‌های دامی خود مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
وی به اجرای پروژه آب‌رسانی به سه روستای محمد زورآب، چشمه سفید و چشمه هادی اشاره و عنوان کرد: در این سه روستای عشایری طرح‌های آب‌رسانی از جمله لوله‌گذاری و حفر چاه دستی با اعتبار یک میلیارد تومان در حال اجراست و با پیگیری‌های انجام شده مجوز یک حلقه چاه نیمه‌عمیق نیز در روستای چشمه سفید گرفته شده که پس از دریافت پروانه و پرداخت هزینه‌ها نسبت به حفر آن اقدام خواهد شد. 
سالاری ادامه داد: شهرستان بردسکن هزار و 350 خانوار عشایر دارد که در بیش از ۵۰ محله عشایری به صورت ییلاق و قشلاق و سکونت دائمی زندگی می‌کنند. 

​​​​​​​خبرنگار: علی نوری

برچسب ها :
ارسال دیدگاه