طعم شیرین خدمت در دو قدمی حرم شمس‌الشموس(ع)

روایتی از فعالیت موکب‌های پیاده‌راه آیت‌الله واعظ طبسی در ایام پایانی ماه صفر

طعم شیرین خدمت در دو قدمی حرم شمس‌الشموس(ع)

حریم بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) این روزها میعادگاه عاشقان است و زائر و مجاور با برپایی موکب‌های خدمت‌رسان در پنج محور از خیل گسترده محبان امام خوبی‌ها میزبانی کردند.


خیابان آیت‌الله واعظ طبسی ازجمله این محورها بود که از چند روز پس از اربعین حسینی با استقرار موکب‌های فرهنگی و پذیرایی به استقبال ارادتمندان حضرت رضا(ع) در این پیاده‌راه منتهی به حرم مطهر رضوی رفت.
موکب‌های خدمت‌رسان ایام پایانی ماه صفر در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی به نام «شهید شوشتری» مزین بود. اگرچه بیشتر این موکب‌ها، موکب‌های مؤسسات و مراکز زیرمجموعه سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی بودند، اما تعدادی از آن‌ها مردم‌نهاد بوده و خدمات متنوعی را به دلدادگان این حریم آسمانی ارائه می‌دادند. در این گزارش روایتگر حال و هوای این خیابان در ایام شهادت حضرت رضا(ع) هستیم.

خدمات صلواتی زائران پیاده مازندرانی
خیابان‌های اطراف حرم مطهر، مملو از جمعیت است و به هر طرف که نگاه می‌کنید، مردم عزادار را می‌بینید که به سمت صحن و سرای رضوی در حال حرکت هستند. صدای نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی کوچه و خیابان را پر کرده است. در این میان، از چهارراه شهدا به طرف چهارراه خسروی می‌روم تا از پیاده‌راه آیت‌الله واعظ طبسی همراه زائران به پابوسی آقا علی بن موسی‌الرضا(ع) مشرف شوم. در ابتدای خیابان، تعدادی از نیروهای هلال‌احمر چشم انتظار زائران سالمند و کم‌توان هستند تا آنان را با صندلی‌های چرخدار به زیارت ببرند. کمی آن طرف‌تر گروهی آقا؛ پیر و جوان، با دست‌های سیاه آغشته به واکس روی زمین نشسته‌اند و زائران را دعوت می‌کنند کفش‌هایشان را صلواتی واکس بزنند. محسن محمودی، ریش‌سفید این گروه، اهل نکای مازندران است. او تعریف می‌کند: ما گروهی 14 نفره هستیم که از شهرهای نکا، بابل و ساری پای پیاده پس از پیمودن 21 روز، خدمت آقا علی بن موسی‌الرضا(ع) رسیدیم. پس از آماده شدن شرایط و وسایل نیز خدمت صلواتی‌مان را به زائران آغاز کردیم. محمودی با تأکید بر اینکه سه سال متوالی است که این خدمت را در مشهد انجام می‌دهند، می‌افزاید: زائران استقبال خوبی از این خدمات داشتند. ما هم شاکر و ممنون امام رضا(ع) هستیم که ما را در درگاهشان پذیرفتند.
 
تجلی خدمات علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی
از کنار موکب‌های زیرمجموعه سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به طرف انتهای پیاده‌راه به مسیرم ادامه می‌دهم. هر کدام از موکب‌های این سازمان نام خاصی دارد و خدمات متفاوتی به زائران ارائه می‌دهد. به طور مثال موکب مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی با عنوان «شباب‌الشمس» با ارائه خدمات متنوع، پذیرای نوجوانان دهه هشتادی است. حتی افرادی که در آن مشغول به خدمت هستند هم دهه هشتادی هستند. در بخشی از این موکب، دلنوشته‌های زائران با عنوان «خودمونی با امام بی‌نهایت» به دیوار چسبانده و در بخش دیگری از آن نیز محصولات مؤسسه به زائران عرضه شده است. موکب مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز با عنوان «آستان هنر» با محوریت محصولات پویانمایی‌ تولیدی این مؤسسه، برنامه‌های جذابی را به‌ویژه برای کودکان فراهم کرده و شب‌ها از ساعت 20 تا 22 نیز با اجرای نمایش خیابانی و پرده‌خوانی، پذیرای گروه‌های مختلف زائران است.
در این مجال سرصحبت را با یکی از زائران حاضر در محل موکب‌های فرهنگی باز می‌کنم. او خودش را یزدانی و اهل بجنورد معرفی می‌کند که همراه با اقوام مشهدی خود به زیارت آمده است. خانم یزدانی می‌گوید: در این موکب‌ها خدمات بسیار خوبی به زائران به‌ویژه خانواده‌ها و فرزندان کوچک و بزرگشان ارائه می‌شود. به‌طور مثال دخترهایم از خدمات نقاشی کودکان، بازی فکری و نمایش پویانمایی موکب‌ها استفاده کردند و حسابی سرگرم شدند.

از کتابت تا اهدای آثار خوشنویسی
در موکب «مکتب معلی مشهد» جمعی جوان هنرمند نشسته‌اند و مشغول خلق آثار خوشنویسی هستند. محمدمهدی بحرینی، مسئول این موکب با اشاره به اینکه برای چهارمین سال توفیق خدمت به زائران نصیبمان شد، می‌گوید: فعالیت این موکب با مشارکت 38خوشنویس که بیشترشان از دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و کادر درمان کشور هستند، از دوشنبه 20 شهریورماه آغاز شد و تا 25 شهریورماه سالروز شهادت امام رضا(ع) از ساعت 9 تا 23 ادامه داشت.
 او با بیان اینکه خودش تهرانی است، توضیح می‌دهد: خوشنویسان این موکب آثاری را به سفارش و انتخاب زائران به خط معلی کتابت کرده و پس از ساعتی مشخص به آنان تحویل می‌دهند.
بحرینی می‌افزاید: استقبال زائران از این موکب در ایام پایانی صفر بسیار خوب بود چنان‌که به طور میانگین روزانه حدود 900 اثر خوشنویسی به زائران اهدا شد.
 
پذیرایی با توزیع غذای گرم و انواع نوشیدنی
همچنین تعدادی موکب مردمی با ارائه خدمات پذیرایی در بخش انتهایی پیاده‌راه آیت‌الله واعظ طبسی مستقر شده که جلو برخی از آن‌ها زائران صف کشیده‌اند. در این میان، سراغ مسئول موکب «کریمه و عشق حسینی» می‌روم که در آن تعدادی نوجوان و جوان با توزیع شربت پرتقال از دوستداران امام مهربانی‌ها پذیرایی می‌کنند. به گفته غلام مرتضی، موکب کریمه و عشق حسینی با حضور 25نفر از پاکستان و ماداگاسکار در پنج روز پایانی ماه صفر با توزیع غذای گرم در دو وعده ناهار و شام و انواع نوشیدنی‌های سرد پذیرای زائران بوده است. او ادامه می‌دهد: خدا را شاکر هستیم زائران در این ایام حضور پرشوری دارند و ما هم از خدمت به آنان لذت می‌بریم.
در یکی دیگر از موکب‌های پذیرایی که گویا تازه ارائه خدماتش در شیفت ظهر به پایان رسیده، چند نفری در حال نظافت موکب هستند. به گفته محمدرضا زارع، فعالیت این موکب که به همت مؤسسه مردم‌نهاد افق نواندیشان با حضور 40 نیروی خانم و آقای مشهدی تشکیل شده، ارائه خدماتی شامل توزیع صبحانه، ناهار، شام، شربت و چای نبات از صبح یکشنبه 19 شهریورماه تا سالروز شهادت حضرت رضا(ع) 
است.
شور معنوی عجیبی در پیاده‌راه آیت‌الله واعظ طبسی در جریان است و لحظه به لحظه بر تعداد زائران پیر و جوان، کودک و بزرگسال افزوده می‌شود. در این میان، موکب‌داران هم بر میزان خدمتشان می‌افزایند تا به بهترین شکل ممکن از شیفتگان حرم امام مهر و محبت میزبانی کنند. خوشا به سعادتشان... .

خبرنگار: آرزو مستأجر حقیقی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه