از پیش‌بینی تورم تا کاهش نقش مخرب انسانی

آثار هوش مصنوعی بر اقتصاد

از پیش‌بینی تورم تا کاهش نقش مخرب انسانی

هوش مصنوعی به‌مجموعه‌ای از فنون و روش‌هایی گفته می‌شود که به سیستم‌های محاسباتی اجازه می‌دهد از این داده‌ها برای انجام یک‌سری فعالیت‌های شناختی و محاسباتی استفاده کنند که این فعالیت‌ها می‌توانند شامل تحلیل داده‌ها، تصمیم‌گیری، پردازش زبان طبیعی، تشخیص تصویر، یادگیری ماشینی و... باشند.


در نشست تخصصی «چالش‌ها و توصیه‌های سیاستی فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی» درخصوص نقش هوش مصنوعی در توسعه نظام مالی و بودجه‌ریزی  مسائلی مطرح شد که خلاصه مهم‌ترین مسائل این نشست را در ادامه می‌خوانید.

استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی تورم و خشکسالی
به گزارش قدس، سارا بوربور، رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش ابتدایی این نشست ابراز کرد: همان‌گونه که مشخص است باب هوش مصنوعی در کشور باز شده که باید آن را به‌فال نیک بگیریم، چراکه عاملی در مسیر توسعه می‌شود. 
وی با طرح این پرسش که چه زمانی می‌توانیم از هوش مصنوعی استفاده کنیم و آیا با هوش مصنوعی می‌توان کل مشکلات را حل کرد، گفت: هوش مصنوعی را در زمینه تحلیل داده به چند دسته تقسیم می‌کنیم؛ این هوش از روابط بین داده‌ها استفاده و یک الگویی از این داده‌ها ایجاد می‌کند تا بتواند تحلیل‌های مختلف به شما ارائه کند، بنابراین هوش مصنوعی قرار نیست جایگزین همه کارهای ما ‌شود.  رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: چنانچه مجموعه‌ای از داده‌ها را داشته باشیم، می‌توانیم با شناخت الگوی روابط بین آنان، برای پیش‌بینی آینده از آنان بهره ببریم. فرض کنید می‌خواهیم میزان تورم را پیش‌بینی کنیم برای این کار باید یک‌سری عوامل تأثیرگذار و اطلاعات را به هوش مصنوعی بدهیم تا این هوش تورم آینده را پیش‌بینی کند. 

هوش مصنوعی می‌تواند سلیقه‌های شخصی را در مورد تخصیص ارز حذف کند 
در ادامه این نشست علی ملکی، صاحبنظر حوزه سرمایه‌گذاری و مالی بین‌الملل به اثرات مهم هوش مصنوعی در تخصیص ارز پرداخت و گفت: هوش مصنوعی می‌تواند سلیقه‌های شخصی را حذف کند. هم اینک به‌اعتراف ذی‌نفعان، این سلیقه‌ها در تخصیص ارز بسیار تأثیرگذار هستند، از سوی دیگر کارگزاری‌ها، واسطه‌ها، متقاضیان و عرضه‌کنندگان ارزی و فرایندهای موجود بین این بازیگران می‌تواند مورد توجه باشد و ابزار هوش مصنوعی می‌تواند این روبات پیچیده را رمزگشایی و مشکل تخصیص ارز را تا حدود زیادی رفع کند.

هوش مصنوعی پاسخی برای حل ابرچالش‌های اقتصاد ایران
وی گفت: استفاده از هوش مصنوعی یک فرصت منحصربه‌فرد برای ایران است تا بتواند به ‌ابرچالش‌های مهمی نظیر بحران آب، بحران در نهادهای مالی و اقتصادی مانند صندوق بازنشستگی و سیستم بانکی، بیکاری، خروج مستمر سرمایه انسانی، فساد اداری، بحران اعتیاد و... فائق آید. 
رئوفی، دیگر صاحبنظر حوزه مالی و هوش مصنوعی گفت: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسعه کاربردهای هوش مصنوعی موجبات ‌رشد اقتصادی 14درصدی دنیا تا سال2030 حدود معادل 7/15 تریلیون دلار را فراهم خواهد کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به‌سهم هر یک از کشورها باتوجه به‌میزان توسعه‌یافتگی آنان در این زمینه اشاره کرد و ضمن متفاوت خواندن آن، گفت: این آمار متفاوت است به‌طوری که برای کشورهای پیشرو نظیر چین و آمریکا به‌تریب 26 و 14درصد است. وی سهم ایران در این خصوص را حدود 5درصد خواند و افزایش بهره‌وری نیروی کار، افزایش بهره‌وری ناشی از خودکارسازی ناشی از کسب و کار و افزایش تقاضای مصرف¬کننده ناشی از در دسترس بودن محصولات و خدمات شخصی‌سازی شده و یا با کیفیت بالاتر توسط هوش مصنوعی را از جمله بخش‌هایی برشمرد که هوش مصنوعی می‌تواند از این طریق به ما کمک کند.

ایران رتبه 75 دنیا در زمینه آمادگی و زیرساخت استفاده از هوش مصنوعی را داراست
رئوفی به جایگاه‌ کشورهای مختلف در زمینه آمادگی استفاده از هوش مصنوعی و بررسی زیرساخت‌های آن پرداخت و جایگاه ایران در دنیا را 75، خاورمیانه و شمال آفریقا 12، امارات 2، کویت 69، عربستان 39 و ترکیه را 49 دانست. وی  گفت: در بیانیه نهایی سند چشم‌انداز توسعه هوش مصنوعی در ایران  گفته شده ایران در افق1410 با بهره‌گیری از قابلیت‌های اخلاق‌مدار هوش مصنوعی، با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و متخصصان کارآمد  و خلاق، در بین 10 کشور اول جهان در حوزه هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت که این اتفاق منجر به‌افزایش رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی خواهد شد. 
این صاحبنظر حوزه مالی و هوش مصنوعی؛ سهم 12درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی در افق1410، سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری در هوش مصنوعی در این سال، دستیابی به‌نرخ اشتغال 8/1درصدی در حوزه‌های مرتبط با هوش مصنوعی، استفاده حداکثری از هوش مصنوعی در حل ابرچالش‌های کشور، ایجاد دست‌کم هزار شرکت با حداقل درآمد سالانه 5/1میلیون دلار و 10 شرکت بزرگ با حداقل درآمد سالانه 50 میلیون دلاری را از اهداف کلان توسعه هوش مصنوعی براساس سند چشم‌انداز هوش مصنوعی در کشور دانست. رئوفی همچنین در پایان اولویت‌های یک تا نهم به‌کارگیری 
هوش مصنوعی را به‌ترتیب اقتصاد و خدمات مالی، مسائل زیست محیطی، مسائل اجتماعی، کشاورزی، سلامت، حمل و نقل و مدیریت شهری، آموزش، انرژی و صنعت و معدن و تجارت دانست.

خبرنگار: فرزانه زراعتی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه