فضای فکری جامعه بشری آماده پذیرش ماهیت ظهور است

آیت‌الله علم‌الهدی در همایش توانمندسازی فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های سازمان بسیج: 

فضای فکری جامعه بشری آماده پذیرش ماهیت ظهور است

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: بسیج جامعه روحانیت باید بتواند با استفاده از همین بی‎پروایی و جسارت ذاتی طلاب به‌ موازات تقابل با تحجر، در مقابل دگراندیشی‌های انحرافی هم ایستادگی کند و هدایتگر بینش‌های انقلابی در مسیر دفاع از ارزش‌ها باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در همایش توانمندسازی فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور که ظهر دیروز به میزبانی مجتمع امام خمینی(ره) مشهد برگزار شد، نقطه کمال تربیت طلاب را در سربازی و نوکری در رکاب امام زمان(عج) دانست و خاطرنشان کرد: فضای کلی حوزه‌های علمیه باید به گونه‌ای باشد که طلبه‌ای برای خدمتگزاری در رکاب امام زمان(عج) تربیت کند؛ زیرا امروزه جامعه بشری در شرایطی قرار دارد که فضای فکری آن به‌ شدت آماده پذیرش ماهیت ظهور است.
وی متذکر شد: البته ما نمی‌توانیم برای نزدیک بودن یا نبودن ظهور، زمانی را تعیین کنیم و این امر فقط در اختیار حضرت حق و امام زمان(عج) است؛ اما با این حال، این یک حقیقت غیرقابل ‌انکار است که از گذشته تاکنون، هیچ‌گاه چنین وضعیتی در جهان وجود نداشته که بشر تا این حد در پذیرش حاکمیت مظهر خدا روی زمین آمادگی قلبی و فکری داشته باشد.

طلبه باید نوکر صادق امام زمانش باشد
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه در این شرایط، طلاب نباید خود را محدود به مستحبات و نوافل یا تحصیلات و کسب علوم حوزوی کنند؛ زیرا وجود امام زمان(عج) امروزه سربازی را می‌خواهند که در عرصه فعالیت بصیرت‌افزایی اجتماعی و فرهنگی در وسط میدان باشد، تشریح کرد: حقیقت این است که فارغ از اینکه طلبه چه جایگاهی در جامعه دارد، باید نوکری صادق و خالص برای امام زمانش باشد. اینکه طلبه دارای جایگاه‌های عالی علمی و مراتب فوق‌العاده تقوا باشد خوب است؛ اما والاتر از همه این است که بینش سیاسی در این میان وجود داشته باشد.
آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به خطبه 11 نهج‌البلاغه تصریح کرد: وجود اقدس امیر مؤمنان(ع) در جنگ صفین به فرزند خود فرمود «اَعِرِ اللهُ جُمجُمَتَک» یعنی سر خود را به خدا عاریه بده و در مقاتله با کفار، هیچ چشم‌داشتی به مراقبت از جان خود نداشته باش. این وضع در زمانه امروز ما هم اقتضا دارد.
امام جمعه مشهد تأکید کرد: ما امروز در شرایط جنگ بدر هستیم و تعبیری که با عنوان «جنگ ترکیبی» به شرایط امروز کشور اطلاق می‌شود، از باب عظمت مسئله است و دلالت بر حقیقتی آشکار دارد که بر مبنای آن، جبهه باطل از تمام توان خود برای براندازی حق استفاده کرده و اینجاست که وجود اقدس امام زمان(عج) در این شرایط به سربازی نیاز دارد که ملاحظه آبرو و جان و مال خود را نداشته باشد و همه‌چیز خود را در این راه فدا کند. این ویژگی را فقط در بین بسیجیان می‌توان یافت که تا این حد برای خدا خالص باشند و اینجاست که تربیت فکر بسیجی در جامعه ضرورت پیدا می‌کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری، نواندیشی‌های فاسد و دگراندیشی‌های انحرافی را شاخص‌ترین آسیب جریان روحانیت دانست و گفت: من به حال بسیاری از شما طلاب بسیجی غبطه می‌خورم که با بی‌پروایی و شهامتی مثال‌زدنی، در عرصه‌های پربحران عقیدتی و معنوی مردم وارد عمل می‌شوید و صف‌شکن عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی هستید. بسیج جامعه روحانیت باید بتواند با استفاده از همین بی‌پروایی و جسارت ذاتی طلاب به‌موازات تقابل با تحجر، در مقابل دگراندیشی‌های انحرافی هم ایستادگی کند و هدایتگر بینش‌های انقلابی در مسیر دفاع از ارزش‌ها باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه