پاسخگویی مسئولان پشت درهای بسته

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش‌های این نهاد را محرمانه اعلام کرد

پاسخگویی مسئولان پشت درهای بسته


پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در روزهای اخیر اعلام کرد: «برخی از سایت‌های فروش، همگی کالای لوازم‌خانگی قاچاق می‌فروشند؛ ولی دولت هیچ برخوردی با آن‌ها نمی‌کند». پیش‌تر از آن نیز  شهیدی، دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری در خصوص حجم بالای کالای قاچاق در بازار امین‌، اعتراض داشت و گفته بود: «این موضوع را باید از مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین دیگر مسئولان ذی‌ربط پیگیری کرد؛ اما موضوع فقط فضای فیزیکی نیست؛ بلکه عرضه کالای قاچاق به‌صورت گسترده‌تری در فضای مجازی در حال اتفاق افتادن است». به گزارش ایسنا موج انتقادات نسبت به عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بدو تأسیس این ارگان در دو دهه گذشته همواره وجود داشته است؛ اما متأسفانه مطابق شواهد، تاکنون کارنامه قابل دفاعی در زمینه میزان پیشگیری و مقابله با قاچاق در کشور ارائه نشده است. نبود آمار متقن و دقیق در زمینه میزان آمار اجناس موجود قاچاق در کنار نبود آمار تجمیعی و دقیق از میزان کشف و ضبط کالای قاچاق در سطح عرضه، همواره یکی از مسائلی بوده که عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را با انتقاد شدیدی مواجه کرده است. افتخاری، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک دراین‌خصوص اعلام کرد: «میان بخش خصوصی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکاف بسیار زیادی در زمینه ارقام قاچاق در کشور وجود دارد و بخش خصوصی به‌هیچ‌عنوان ارقام اعلامی این ستاد را قبول ندارد!».

آمارهای متناقض از میزان قاچاق
این آمارهای متناقض و ازهم‌گسیخته سبب شده است در کشور، مجموعه‌ای از آمارها و اطلاعات درباره قاچاق به وجود آید. به‌عنوان‌مثال علیرضا مناقبی، رئیس مجمع عالی واردات در هفته‌های گذشته رقم قاچاق به کشور را ۲۵ تا ۲۷ میلیارد دلار در سال برآورد کرده بود؛ اما نکته جالب‌توجه آن است که از سال ۱۳۹۸ تاکنون آمار رسمی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر نشده است و پیش از آن نیز آمار میزان قاچاق کالا و کشفیات همواره ارقام ثابتی بوده و در چندین سال این ستاد رقم 5/12 میلیارد دلاری را میزان قاچاق به کشور عنوان کرده است.
با مراجعه به وبگاه رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوجه آن می‌شویم که نه‌تنها این سایت فاقد هرگونه آمار رسمی تجمیعی از میزان قاچاق است، بلکه مدتی است اطلاعات آن نیز به‌روزرسانی نشده و بعضاً گزارش‌های آن منسوخ شده و غیرقابل‌استناد است. اما حمیدرضا دهقانی‎نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدعی است آمار کشفیات و برخوردهای قاچاق، همیشه در دسترس بوده و رسانه‌ها به‌سادگی می‌توانند این آمارها را ضمن تماس با دفتر فناوری اطلاعات این ستاد دریافت کنند! دهقانی‌نیا در این رابطه گفت: ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق در پنج‌ماهه اول امسال معادل ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است و اینکه برخورد با قاچاق کالا دیده نمی‌شود و یا فقط در تهران و اصفهان دیده می‌شود، دلیل بر نبود برخورد نیست. ولی برخلاف ادعای سخنگوی این ستاد، علی مؤیدی رئیس این ستاد خود معترف بوده که آمارهای این ستاد قدیمی و منسوخ شده هستند.

گزارش ارگان‌ها درباره قاچاق محرمانه است!
با این اوصاف، پرهام‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مبارزه با قاچاق در کشور نیازمند هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف است که ستاد مبارزه با قاچاق این مسئولیت را برعهده دارد، گفت: به‌عنوان‌مثال فراجا باید در سطح عرضه با یگان عملیات، به برخورد باعرضه کنندگان کالای قاچاق بپردازد. این در حالی است که در سال‌های گذشته مجلس شورای اسلامی و وزارت صمت نیز به نوبه خود داعیه‌دار اعلام آمار قاچاق بوده‌اند و هر یک تا به امروز آمارهای پرشمار و بعضاً متناقضی را در این زمینه اعلام کرده‌اند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه