جوانان یزدی چشم انتظار مسکن ملی

جوانان یزدی چشم انتظار مسکن ملی

یزد- سمیه گلابگیران

 اجرای طرح نهضت ملی مسکن، بسیاری از جوانان یزدی را به خانه‌دار شدن امیدوار کرده است؛ اما از سوی دیگر کمبود زمین و بالا بودن اقساط پرداختی در طرح نهضت ملی مسکن، آن‌ها را نگران می‌کند.


یزدی‌ها نه تنها انتظار دارند روند اجرای این طرح تسریع شود بلکه تقاضا دارند میزان تسهیلات بیشتر از آورده مردم در نظر گرفته شود. همچنین ضمن کاهش مبلغ اقساط با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه، خانه‌هایی با کیفیت و مقاوم دریافت کنند.

کمبود زمین 
مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد با اشاره به کمبود زمین در شهرهای میبد و یزد برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، عنوان کرد: ثبت‌نام شدگان این یقین را داشته باشند که زمین مورد نیاز جانمایی شده و پیشنهاد الحاق آن به محدوده شهر به شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه شده است.
احسان خواجه رضایی افزود: درخواست برای کاهش مبلغ اقساط و سهم متقاضیان همواره مطرح است؛ اما باید توجه داشت که هزینه ساخت شامل دو قسمت؛ یکی تسهیلات بانکی و دیگری آورده متقاضیان است که شامل تفاوت قیمت تمام شده مسکن و تسهیلاتی است که پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه هنوز ارزیابی درباره قیمت تمام شده واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد، افزود: پرداخت‌ها به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود و در نهایت در زمان بهره‌برداری، قیمت تمام شده و آورده متقاضیان مشخص خواهد شد.

کاهش بار مالی بر دوش متقاضیان
مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد درباره مطالبات مردمی برای کاهش مبلغ اقساط و افزایش میزان تسهیلات برای کاهش آورده متقاضیان اظهار کرد: علاوه بر مکاتبات انجام شده از سوی مدیریت ارشد استان، تخفیف هزینه‌های مرتبط با بیمه، مالیات و زیرساخت‌های پروژه‌ها و تخفیف صدور پروانه و خدمات مهندسی از طرف دولت در حال پیگیری است؛ اما قیمت مصالح و دستمزدها از حیطه اختیار خارج است.
خواجه رضایی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از هزینه‌های ساخت مربوط به مصالح ساختمانی و دستمزدهاست، گفت: در حال حاضر افزایش مبلغ تسهیلات پیشنهاد شده است. این در حالی است که مبلغ تسهیلات برای مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایر شهرستان‌ها ۳۰۰ میلیون تومان است. از سوی دیگر درباره نگرانی‌ها از کیفیت مصالح و نظارت بر ساخت و سازهای مسکونی دولتی نیز باید تأکید کرد که مسکن‌هایی که دولت در استان در قالب مسکن مهر ساخته از کیفیت لازم برخوردار است و مسکن‌های جدید نیز کیفیت استانداردی دارند.

کیفیت پروژه مسکن ملی
وی با اشاره به استانداردهای مصالح و با بیان اینکه ساخت و ساز در تمام پروژه‌ها زیر نظر مهندسان ناظر نظام مهندسی ساختمان انجام می‌شود و به این ترتیب متخصصان بر کیفیت ساخت نظارت دارند و نظارت مضاعف عالیه نیز از سوی اداره کل راه و شهرسازی وجود دارد بیان کرد: استان یزد از تولیدکنندگان توانمند مصالح ساختمانی است و مصالح به کار گرفته شده در کارگروهی متشکل از اداره کل استاندارد و سازمان مدیریت زیر نظر شورای فنی استان استانداردهای لازم را دریافت کرده‌اند. تلاش شده از مصالح بومی بهره بگیریم و قطعاً این اطمینان را می‌دهیم که کیفیت ساخت و سازها نسبت به گذشته افزایش یافته است.

روند ساخت مسکن در شهرهای استان
مدیر کل راه و شهرسازی یزد درباره اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان گفت: این طرح در همه شهرهای استان از جمله یزد، میبد، اردکان، زارچ، اشکذر، شاهدیه، تفت، ابرکوه، هرات، مروست، بهاباد، بافق و مهریز در حال اجراست. همچنین ۴۰ واحد به صورت قطعی به متقاضیان واگذار شده و ۳۷۴ واحد دیگر نیز در شهرهای یزد و مهریز در مرحله ساخت است. این طرح در سایر شهرها با متوسط پیشرفت ۳۰درصد از اجرای فونداسیون تا بهره‌برداری نهایی در دست اقدام است.
خواجه رضایی از اجرای این طرح در شهر یزد به عنوان مرکز استان با داشتن بیشترین متقاضی در منطقه اکرمیه و آزادشهر خبر داد و افزود: برای اجرای سایت‌های جدید، تأمین زمین مورد نیاز در دستور کار است. البته باید گفت عرضه مسکن در بازار مسکن تأثیرگذار بوده و بدیهی است که بر بازار اجاره نیز تأثیر بگذارد. هر چند با کاهش مشتری، نرخ اجاره را کاهش خواهد داد افزود: ساخت مسکن در کنار ایجاد اشتغال، قیمت تمام شده مسکن را نیز کاهش می‌دهد.
وی با بیان اینکه روند ساخت مسکن نباید متوقف شود و اگر در این سال‌ها سیاستی برای ساخت مسکن مورد نیاز مردم وجود داشت، مشکلات فعلی را شاهد نبودیم، گفت: طبق سرشماری مسکن در سال ۱۳۹۵، ۱۱۴ هزار شهری و روستایی متقاضی مسکن وجود دارند یعنی این خانوارها مسکن ملکی ندارند.

۱۰۸ هزار خانوار متقاضی شدند
مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد درباره متقاضیان واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: ۱۰۸هزار خانوار شهری در این چند مرحله ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن، ثبت‌نام شده‌اند که افزون بر ۴۷هزار متقاضی حائز شرایط اولیه بودند. 
خواجه رضایی با اشاره به اینکه ثبت‌نام در حال حاضر متوقف شده است، بیان کرد: البته سیاست‌های دولت برای ساخت مسکن ادامه دارد و بعد از اجرای پروژه‌های فعلی، پروژه‌های جدیدی تعریف شده و ثبت‌نام انجام می‌شود و متقاضیان جدید می‌توانند در مراحل بعدی ثبت‌نام کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه