سینما از قرنطینه درآمد

درباره آغاز فعالیت 100 درصدی سالن‌هاپس از دو سال

سینما از قرنطینه درآمد

معلوم نبود سرنوشت سینما چه می‌شودمحمد قاصد اشرفی، رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران کشور و مدیر سینما ماندانا با اشاره به اینکه نزدیک به دو سال است سینماها در وضعیت اسفناکی قرار دارند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به صاحبان فیلم و سینماداران وارد شده، می‌گوید: البته وزارت ارشاد هم در حد توانش کمک کرده اما هنوز تعهدات مالی وجود دارد که پرداخت نشده است. سالن‌های سینما نیز بدهی‌های انباشته زیادی دارند و مقروض هستند و سال‌ها طول می‌کشد که این خسارت‌ها جبران شود.وی تأکید می‌کند: در این میان عده‌ای می‌گفتند پرونده سینما بسته و از گردونه چرخه اقتصادی خارج شده است، البته حق هم داشتند زیرا در این ایام سرنوشت سینما قابل پیش‌بینی نبود، اما خوشبختانه با اکران فیلم‌های خوب ثابت شد سینما هنوز جایگاه ویژه‌اش را حفظ کرده و مردم علاقه‌مندند فیلم را بر پرده‌های عریض سالن‌های سینما ببینند.

تصویر زیبای بچه‌ها و والدینشان در سینما 
قاصد اشرفی با ابراز خشنودی از اینکه سینما در کمتر از یک ماه جایگاه خودش را بازیافته، می‌گوید: فیلم‌های خوبی در حال نمایش است، به ویژه فیلم «شهر گربه‌ها» در کنار آثاری همچون «گشت ارشاد»، «قهرمان» و «دینامیت» سبب بازگشت رونق به سالن‌ها شده و بچه‌ها همراه خانواده‌شان به سینما می‌آیند. چندین سال بود خانواده‌ها را در سینما نمی‌دیدیم اما ما امروز شاهد این هستیم که بچه‌ها چقدر خوشحالند و با اشتیاق برای تماشای فیلم مورد علاقه‌شان به سینما می‌آیند.
رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران با بیان اینکه وقتی فیلم خوب باشد سینما هم موقعیت خودش را حفظ می‌کند، ادامه می‌دهد: خوشبختانه فیلم‌های در حال اکران در جذب مخاطب بسیار خوب عمل کرده و سالن‌های سینما را دوباره احیا کردند.
وی با انتقاد از نگاه برخی افراد که معتقدند سینمای ایران آثار مبتذل بسیاری تولید می‌کند متذکر می‌شود: سینمای ما یکی از سالم‌ترین و پاک‌ترین سینماها در جهان است. سینما یکی از افتخارات نظام ماست و جایگاه ویژه خودش را حفظ کرده و واضح است که اگر ایرادی هم در آن وجود دارد باید آن را از میان برداشت. من به عنوان کسی که 42 سال از عمرم در این عرصه گذشته به کارم افتخار می‌کنم، هر چند با مشکلات زیادی مواجه بودیم اما جایگاه فرهنگی سینما قابل افتخار است.
 پول سینماداران در «سمفا» امنیت ندارد
قاصد اشرفی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عملکرد سمفا می‌گوید: یکی از مشکلات اساسی سینماداران «سمفا» است. پیش از این، سینماتیکت با فراز و نشیب‌هایی که داشت اما جایگاه ویژه خودش را پیدا کرده بود و ما کوچک‌ترین مشکلی در اکران نداشتیم اما سمفا وضعیت را سخت کرده و پول سینماداران در آن امنیت ندارد. وضعیت این گونه است که مبلغ حاصل از فروشی که سهم صاحبان فیلم است وارد سینماتیکت با مدیریت جدید شده اما پول را در آن بلوکه کرده‌اند و این نگرانی بزرگی را برای ما ایجاد کرده است.  وزارت ارشاد باید به این مسئله ورود کرده و امنیت پول ما را تأمین کند. 

سینما در حال بازگشت به روال سابقش است
اما سجاد نوروزی، مدیر پردیس سینمایی «آزادی» و عضو شورای صنفی در واکنش به از سرگیری فعالیت 100 درصدی سالن‌های سینما می‌گوید: مدتی است که مردم به سینماها بازگشتند و نمودار مخاطبان ما از تاریخ پنجم آبان ماه به این سو نشان می‌دهد مردم  به صورت جدی در سالن‌های سینما حضور دارند.
وی با اشاره به دلایل حضور دوباره مردم در سالن‌های سینما تأکید می‌کند: قطعاً فضا متفاوت شده و یکی از دلایلش این است که فیلم‌های متنوعی در ژانرهای مختلف در حال اکران هستند و از طرفی دیگر نیز فیلم‌های زیادی هم متقاضی اکران هستند و این نشان می‌دهد به سمت عادی ‌شدن در حال حرکت هستیم.
نوروزی یادآور می‌‎شود: در روزهایی که سالن‌ها با ظرفیت 50 درصدی به فعالیت خود ادامه می‌دادند نیز ظرفیت لحاظ شده تکمیل می‌شد و انتظار می‌رود با بازگشت به روال سابق با پرشدن سالن‌ها هم مواجه شویم.
این عضو شورای صنفی درباره اینکه شاید بسیاری از مردم هنوز از روند و چگونگی فعالیت سینماها به درستی اطلاع نداشته باشند می‌گوید: به نظرم جامعه مخاطبی که سینمادوست هستند متوجه وضعیت و شیوه کار سالن‌ها هستند و می‌دانند سینماها فعالند. 

در سینماها دستورالعمل‌ها اصولی رعایت می‌شود 
نوروزی در واکنش به اینکه با استفاده حداکثری از ظرفیت سالن‌ها آیا دستورالعمل‌ها جدی‌تر از قبل رعایت خواهد شد، تأکید می‌کند: تمام دستورالعمل‌های بهداشتی از ابتدا هم جدی گرفته می‌شد، به دلیل اینکه ماهیت و ساختار فیزیکال سالن سینما به گونه‌ای است که این اتفاق می‌افتد. سالن‌های سینما از معدود مکان‌هایی است که به دلیل سقف بلند و تهویه‌هایی که دارد می‌توان دستورالعمل‌ها را راحت‌تر در آن اجرا کرد. به نظرم تنها مکانی که دستورالعمل‌ها درست و اصولی در آنجا رعایت می‌شود، سینماست.
طبق شواهد و براساس آنچه سینماداران می‌گویند، سینما همزمان با اکران فیلم‌های پرمخاطب راه را برای ورود دوباره مردم و علاقه‌مندان به سالن‌ها هموار و اعتماد آن‌ها را به فضایی ایمن جلب کرده است و به نظر می‌رسد با استفاده حداکثری از ظرفیت سالن‌ها و لغو محدودیت تردد شبانه و نمایش فیلم‌های خوب چرخ سینما هم بچرخد و به روزهای خوبش بازگردد.

برچسب ها :

سینما

قرنطینه

ارسال دیدگاه