شکست پروژه مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

شکست پروژه مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

در روزهای گذشته، رسانه‌های غربی تلاش کردند تا با ترسیم یک تصویر غیرواقعی از خواسته‌ها و ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایران، گفت‌وگوها را از پیش شکست‌خورده و ایران را عامل شکست مذاکرات معرفی کنند.

​​​​​​​
به گزارش مشرق، نخستین دور مذاکرات «رفع تحریم‌ها» در این دولت، از مدت‌ها پیش از آغاز، با یک جریان رسانه‌ای و تبلیغاتی از سوی رسانه‌های غربی، عربی و جریان رسانه‌ای ضد انقلاب همراه شد، با این ادعا که ایران جدیتی برای موفقیت‌ گفت‌وگوها و رسیدن به یک نتیجه ندارد. جریان تبلیغاتی نه تنها در سطح رسانه، بلکه در لابه‌لای مواضع رسمی غربی‌ها نیز نمود پیدا کرد و این خط رسانه‌ای تلاش داشت مذاکرات را از پیش شکست‌خورده و تهران را عامل آن شکست معرفی کند. بارها این ادعا مطرح شد که ایران قصدی برای نتیجه‌بخش بودن مذاکرات وین ندارد و به دنبال خرید زمان و طولانی کردن گفت‌وگوها با هدف رسیدن به یک نقطه بازگشت‌ناپذیر هسته‌ای است.
رسانه‌های غربی هم در روزهای پیش از آغاز مذاکرات مدام بر طبل این روایت می‌کوبیدند که احتمال رسیدن به توافق ضعیف است، در حالی که مذاکره هنوز شروع نشده بود. در سطح رسمی وزیران خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی شب قبل از آغاز گفت‌وگوهای وین در یک یادداشت مشترک، ادعاهای گذشته را علیه ایران تکرار کردند. یادداشتی که در آن آمده بود لندن و تل‌آویو در برابر «جاه‌طلبی‌های ایران» مقابله خواهند کرد. این لحن و خط رسانه‌ای مذکور به‌خوبی نشان می‌داد این غربی‌ها هستند که جدیتی برای رسیدن به یک نتیجه مورد رضایت تمامی طرف‌ها ندارند یا اینکه در صورت شکست مذاکرات بتوانند تنها ایران را مقصر آن جلوه دهند.
همزمان رسانه‌های معاند و ضد انقلاب نیز همین خط رسانه‌ای را با ضریب بیشتری در پیش گرفتند و با عناوین مختلف هیئت مذاکره کننده ایرانی و در کل دستگاه دیپلماسی را مورد هجمه قرار دادند و پیش از انجام مذاکرات، حربه ایجاد یأس را در پیش گرفتند.
با تمامی این تفاسیر مذاکرات روز دوشنبه آغاز شد و در حالی که جریان رسانه‌ای یادشده آماده قلم‌فرسایی از شرایط دلخواه خود در مذاکرات یعنی فضای منفی و شکست‌خورده بودند، اظهارنظرهای طرف‌های مختلف حاضر در وین، فضایی کاملاً برعکس را ترسیم کرد.
نخستین اظهار نظر را «میخائیل اولیانوف» مذاکره‌کننده ارشد روسیه انجام داد و در صفحه توییتر خود نوشت: «نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. شرکت‌کنندگان در هفتمین دور مذاکرات که «بسیار موفقیت‌آمیز» آغاز شد بر سر برداشتن گام‌های فوری بیشتر توافق کردند».
«انریکه مورا» هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات هسته‌ای نیز پس از نشست وین گفت : «تمام شرکت‌کنندگان حرف‌ها و حساسیت‌های هیئت تازه ایرانی را با علاقه شنیدند و تیم ایران هم به‌روشنی مشخص کرده به دنبال «کاری جدی» است».
در حقیقت لحن حرفه‌ای و سازنده و در عین حال جدی و قاطع هیئت ایرانی پیش از نشست و در روز نخست مذاکرات، موجب شد تا ارزیابی همه طرف‌ها از نشست افتتاحیه، ارزیابی مثبتی باشد و فضایی نسبتاً مثبت در رسانه‌ها حاکم شود و گام‌نخست مقصرنمایی شکست بخورد.
علاوه بر این، ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایرانی، خود نشان از عزم جدی تهران و وجود یک هدف مشخص یعنی «رفع تحریم‌ها» دارد. به‌طوری‌که اولاً تلاش شده تا متخصصان اقتصادی دستگاه‌های مختلف که به‌خوبی کیفیت و کمیت تحریم‌ها را می‌شناسند، در هیئت مذاکره کننده گنجانده شوند و دوم اینکه اعضای تیم مذاکره‌کننده به دور از جناح‌بندی و گرایش سیاسی انتخاب شدند. به گزارش ایرنا، دو ماه پیش دستگاه‌های درگیر با تحریم، نامه‌ای از وزارت‌خارجه دریافت کردند که از آنان خواسته شده بود برای تقویت تیم مذاکره‌کننده کارشناسانی معرفی کنند که واجد سه خصوصیت باشند: به موضوعات حوزه کاری خود اشراف داشته باشند، پیچیدگی‌ها و ظرایف تحریم را بشناسند و با حقوق بین‌الملل آشنایی داشته باشند. بنابراین ترکیب هیئت ایرانی نیز به‌خوبی نشان‌دهنده عزم تهران برای دستیابی به نتیجه در مذاکرات وین است، البته به شرطی که چنین اراده‌ای نیز از سوی طرف مقابل مشاهده شود.

ارسال دیدگاه