printlogo


نگاهی به برنامه‌های تلویزیون در تعطیلاتی که گذشت
نمره قبولی سیما در نوروز رمضانی
همزمانی ماه بهار قرآن و بهار طبیعت در سال جدید، تلویزیون را در موقعیت ویژه‌ای قرار داد تا با ویژه برنامه‌های متنوع و مناسبتی، تعطیلات نوروزی مخاطبان را پر کند.


پخش چند سریال تولیدی، ده‌ها فیلم سینمایی از سینمای ایران و جهان، مجموعه‌های نمایشی، مستندها، پویانمایی‌ها، مسابقه‌های جذاب، برنامه‌های مفرح و سرگرم‌کننده، برنامه‌های معارفی ویژه ماه مبارک رمضان از جمله ویژه‌های سحر و افطار، ترتیل‌خوانی، مناجات‌خوانی و سخنرانی از تدارکات صدا و سیما در نوروز ۱۴۰۳ بود. 

 سین سریال در سیما
سریال‌های تلویزیون در نوروز و رمضان از برنامه‌های اولویت‌دار سیما در این ایام به شمار می‌رود. تلویزیون که پخش برخی از سریال‌هایش را از اول ماه مبارک رمضان و پیش از شروع سال جدید آغاز کرده بود، نوروز امسال سبد متنوعی از مجموعه‌های نمایشی را پیش روی مخاطبان قرار داد. 
شبکه یک از سری جدید سریال‌های پربیننده‌اش در سال‌های قبل رونمایی کرد و با  فصل چهارم «زیر خاکی» و فصل پنجم «نون‌خ» دو برگ برنده‌اش را برای پخش در این ایام رو کرد. سریال  «رستگاری» ساخته مسعود ده‌نمکی هم که گونه‌ای ماورایی با تم مذهبی داشت، سریال مناسبتی شبکه2 بود و «هفت سر اژدها» ساخته ابوالقاسم طالبی نیز روی آنتن شبکه۳ رفت. 
به این ترتیب، بار آثار طنز امسال را شبکه یک با دو سریال پرمخاطب و دیدنی به دوش کشید. شبکه2 با سریالی که از نظر مضمونی با ماه رمضان تناسب موضوعی داشت، عطش علاقه‌مندان به آثار ماورایی را پاسخ داد و شبکه3 هم در مسیر ساخت سریال‌های روز امنیتی، ماجراهای جنجالی چند پرونده فساد اقتصادی را در بستر اجتماعی روایت کرد. در این میان به نظر می‌رسد شبکه یک توفیق بیشتری در جذب علاقه‌مندان به سریال داشته است؛ چرا که سری‌های قبلی «نون‌خ» و «زیر خاکی» جزو سریال‌های پربیننده تلویزیون بودند و احتمالاً این بار هم در حفظ جایگاه‌هایشان موفق هستند.

قاب‌های رنگی در بهار طبیعت
به رسم هر ساله، تلویزیون ویژه برنامه‌هایی را در آستانه نوروز روی آنتن برد. «ایران دوست داشتنی» با هدف معرفی فرهنگ، تاریخ، هنر و چهره‌های اثرگذار از شهرهای مختلف ایران اسلامی به میزبانی محمد معتمدی، امیرحسین مدرس، فلورا سام و با اجرای پدارم کریمی، برنامه شبانه شبکه یک بود و جای خالی مستند تماشایی «ایرانگرد» را مستند «ایران از بالا» با پخش تصاویری از طبیعت مناطق دیدنی استان‌های مختلف کشور پر کرد. 
برنامه «هم‌وطنز» هم دیگر برنامه‌ای بود که هر شب در جدول پخش برنامه‌های شبکه2 قرار داشت. این برنامه موضوعات و مطالب طنازانه و جذاب را با استفاده از لطایف اقوام مختلف ایرانی بیان می‌کرد و اجرای آن را کامران تفتی بر عهده داشت.
برنامه ترکیبی «شب خوش» هم با اجرای مهران غفوریان با دعوت از کمدین‌ها، فضای شادی را در ماه رمضان و عید نوروز برای بیننده‌های شبکه3 فراهم کرده بود.

 اتفاقی بزرگ در برنامه‌سازی قرآنی
برنامه‌های مناسبتی ماه رمضان مطابق هر سال در ساعات پیش و پس از اذان صبح و پیش و پس از اذان مغرب روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما رفتند؛ از برنامه‌های جزءخوانی روزانه قرآن کریم گرفته تا مناجات‌خوانی، سخنرانی‌های دینی و مذهبی و شرح ادعیه و تفسیر قرآن. اما از میان ویژه برنامه‌هایی که به مناسبت ماه بهار قرآن روی آنتن رفت و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد می‌توان به «محفل» اشاره کرد. این برنامه همزمان با آغار ماه مبارک رمضان، پیش از افطار از شبکه3 پخش شد و در هر قسمت، میزبان میهمانی ویژه و قصه‌ای شنیدنی بود. این برنامه با اجرای رسالت بوذری و کارشناسی و داوری حامد شاکرنژاد، احمد ابوالقاسمی، حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان، رضوان درویش و حسنین حلو بینندگان زیادی را پای گیرنده‌ها نشاند و اتفاقی بزرگ را در برنامه‌سازی قرآنی تلویزیون رقم زد. حضور داوود کیم، خواننده تازه مسلمان کره‌ای و محمد ایوب عاصف، بازیکن سابق آرسنال در میان میهمانان خارجی این برنامه، خبرساز شده بود و تلاوت‌هایشان مورد توجه بسیاری قرار گرفت.
شبکه4 هم فصل جدیدی از برنامه «زندگی پس از زندگی» را روی آنتن برد. این برنامه روایت‌هایی درباره مرگ و عالم ماورا را برای دقایق عرفانی پیش از افطار پخش می‌کند و میهمانانش کسانی هستند که تجربه‌های نزدیک به مرگ داشته‌اند. این برنامه که تاکنون پنج فصل آن از سال 99 تا 403 ساخته شده، ویژه‌برنامه رمضانی شبکه4 بود که اجرا و تهیه‌کنندگی آن را عباس موزون بر عهده دارد و مخاطبان پروپاقرص خودش را هم پیدا کرده است. 

 روی دور مسابقه و سرگرمی
بازار برنامه‌های مسابقه و سرگرمی هم در این ایام داغ بود. مسابقه «شصتادیا» یک مسابقه سرگرم‌کننده بین دو نسل دهه 70 و دهه 80، در سه بخش شناخت نسل دهه‌های 60 و 80 از خود، هوش و ذکاوت بین دو گروه سنی و طرح پرسش‌ها با مضمون شناخت از نسل مقابل روی آنتن شبکه2 رفت. اجرای این برنامه را علیرضا استادی بر عهده داشت. مسابقه زنده «صد در صد» هم با محوریت اوقات فراغت خانواده و ایجاد سرگرمی و نشاط خانوادگی در ایام نوروز میهمان خانه‌های ایرانی بود و شرکت‌کنندگانی از شهرهای مختلف در آن حضور داشتند که با چالش‌های خانوادگی لحظات هیجان‌انگیزی را برای مخاطبان رقم زدند.
برنامه «پانتولیگ» هم با اجرای محمدرضا گلزار در شب‌های رمضان و عید نوروز، مسابقه تماشایی شبکه3 بود. «معرکه» نیز مسابقه‌ای بر پایه‌ عناوین شغلی بود که با اجرای جواد رضویان هر شب از این شبکه پخش می‌شد. 
جشنواره فیلم‌های سینمایی نوروز و رمضان هم در جدول پخش شبکه‌های مختلف قرار داشت و مهم‌ترین و جدیدترین آثار جهان را به صورت دوبله برای مخاطبان پخش می‌کرد. 
به نظر می‌رسد تلویزیون با تنوع‌بخشی به تولیداتش در نوروز رمضانی امسال به سلایق و دیدگاه‌های مختلف پاسخ داد و نمره قبولی از مخاطبانش گرفت.

خبرنگار: زهره کهندل