printlogo


آیت‌الله‌ علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه روز گذشته:
مدیریت معیشت مردم را از مدیریت توسعه اقتصاد کشور جدا کنید
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، آیت‌الله سید احمد علم‎الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه دیروز که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرا رسیدن آخرین نماز جمعه سال 1402 گفت: این جمعه، آخرین جمعه سال شمسی است و طبیعی است که آخر سال، خیلی از مسائل هم در عرصه زندگی فردی و هم اجتماعی مورد محاسبه، مداقه و ارزیابی قرار بگیرد.


ابتدای امسال، رهبر معظم انقلاب شعار سال را به نام «رشد تولید و مهار تورم» نام‌گذاری کردند تا مبنایی باشد برای بررسی و سنجش عملکرد و میزان موفقیت دولت که هرچه آن را بیشتر محقق کند، بتوان آن را موفق‎تر دانست.
وی افزود: یک مسئله، موضوع تولید بدون نفت است و یک مسئله، تولید به همراه درآمدهای نفتی. این‌ها باهم تفاوت دارند. البته میزان استخراج، تولید و فروش نفت، خودش یک مسئله متفاوت است؛ اما به‎ طور کلی، به‎ جرئت می‎توان دولت را در زمینه تولید بدون نفت موفق دانست؛ زیرا بیش از 7 هزار بنگاه، مؤسسه اقتصادی و کارخانه راکد به عرصه عمل بازگشته‎اند که در نتیجه نرخ بیکاری را از 10به 8درصد و در بعضی استان‎ها همچون خراسان رضوی به 6 درصد رسانده است.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: آن روز که رهبر معظم انقلاب بر مهار تورم تأکید کردند، تورم نقطه به نقطه در کشور حدود 59/8 درصد بود. آماری که امسال به 35/8درصد رسید و از این نظر نیز می‌توان دولت را سربلند دانست. البته این مهار تورم مورد رضایت مردم نیست؛ زیرا ملت فقط و فقط انتظار دارد قیمت‎ها کاهش پیدا کند یا حداقل افزایش پیدا نکند. این همان نقطه‎ای است که بر اساس آن از دستگاه‎های اجرایی و مجلس انتظار داریم کنترل قیمت‎ها به عنوان یک پیامد از کنترل تورم را دنبال کند.
آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: رشد تولید در مصرف محصولات تولیدی ملی با استفاده گسترده‎تر در همین کشور نهفته است. در این معنا فرض کنید یک کارگاه تولید فراورده‌های لبنی در این کشور باید بتواند حقوق کارگر را افزایش بدهد؛ اما برای این، ابتدا به افزایش سبد درآمد نیاز داریم؛ ولی افزایشی که در اثر ارتقای میزان تولید باشد نه صرفاً گران شدن محصولات. اینجاست که رهبری می‌گویند مهار تورم و رشد تولید تا راهبرد اقتصادی کشور را هدف‎گذاری کند و به مسئول مجری تفهیم کند دستاورد تلاش‎های تو باید به کاهش قیمت منجر شود تا مردم حاصل این زحمات را درک کنند.

ضرورت توسعه فراگیر طرح‌های حمایت از معیشت
وی با بیان اینکه سفره مردم تنگ‌تر شده و دستگاه‌های اجرایی باید این مسئله را حل کنند، تصریح کرد: بنده خودم به آقای وزیر اقتصاد این موضوع را تأکید کردم که شما باید مدیریت سفره مردم را از مدیریت توسعه اقتصادی کشور جدا کنید. باید نقاط اصطکاک مسئله معیشت با توسعه نظام اقتصادی، هدف مدیریت دولت باشد تا سفره مردم از این ضیق و تنگنا خارج شود.
امام جمعه مشهد تأکید کرد: البته کارهایی هم در این عرصه انجام شده است. همین که طرح توزیع سبد کالا درحال اجراست، اینکه یارانه دهک‎های اول تا سوم را به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان اضافه دادند و میلیون‎ها نفر در این کشور مشمول دریافت سود سهام عدالت شدند. این حرکت‌ها باید فراگیر شود تا در کاهش قیمت‌ها اثر بگذارد و ملت، لذت آن را در سفره‎های خود بچشد.

بلاتکلیفی لایحه عفاف و حجاب؛ ننگ و عار مجلس یازدهم
آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر ضرورت مدیریت جریان بی‌حجابی به عنوان یکی از آفات اغتشاشات سال 1401 گفت: در سال 1401، جریان نابکارانه توطئه دشمن در اغتشاشات اجرا شد و معلول آن، یک جریان فرهنگی نفوذی در کشور بود که بی‌حجابی و بدحجابی را توسعه می‌داد. پیرو همین نقطه، اگر بنا باشد مجلس یازدهم تمام شود و رسیدگی به مسئله حجاب صورت نگیرد، این یک ننگ و عار برای مجلس یازدهم خواهد بود و متأسفانه باید اذعان کرد تا به امروز هنوز این معضل فرهنگی حل نشده و دولت و مجلس باید توجه جدی در این عرصه داشته باشند. برادران و خواهران، در ماه مبارک رمضان اگر بنا شد بی‌حجابی در جامعه ما نفوذ داشته باشد، نسل جوان ما از عبادات  در این ماه و فرازهای معنوی ماه ضیافت خدا محروم خواهد ماند و سفره دین از زیر پای این ملت کشیده خواهد شد. متأسفانه در این حوزه حرکت مؤثری انجام نشده است. لایحه عفاف و حجاب همچنان بلاتکلیف مانده و آن قانونی که کمیسیون قضایی و فرهنگی مجلس تصویب کردند، پس از دستکاری به شورای نگهبان ارائه و سرمنشأ اختلاف نظری شده که تاکنون جز زیان مردم، دستاورد دیگری نداشته است.