printlogo


جشنواره رسانه‌ای ابوذر امسال با درخشش عکاس و چهار خبرنگار روزنامه قدس همراه بود
روزنامه‌نگاری در جبهه حق جریان‌سازی برای حل مسائل
اختتامیه هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی پنجشنبه شب با حضور مسئولان و اهالی رسانه در سالن نور برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره رسانه‌ای معرفی شدند.


در اختتامیه هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی در بخش یادداشت مهدی زارع برای یادداشت «دیپلماسی روی شانه میدان» برگزیده مقام نخست و محسن فاطمی‌نژاد برای یادداشت‌های «پر عقاب آمریکایی در چله کمان فلسطینی»، «غزه کوتاه‌ترین قصه جهان» و «نامیرا آرمان عزیز ما»» برگزیده مقام دوم شناخته شدند. در بخش عکس وحید بیات با عکس «آمدم ای شاه پناهم بده» برگزیده رتبه نخست شد. در بخش گزارش ویدئویی عقیل رحمانی با اثر «حادثه همچنان در کمین ترددهای ریلی!» رتبه دوم را کسب کرد و در بخش گزارش مکتوب معصومه مؤمنیان برای گزارش «بابا نان نیاورد!» شایسته تقدیر شناخته شد.
رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به مدعوین گفت: 
رهبر معظم انقلاب گفته‌اند اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، مرحوم آیت‌الله بهجت نیز گفته بود جوانان در مسجدالاقصی نماز خواهند خواند، در واقعه طوفان الاقصی و اتفاقاتی که در حوزه نظامی شاهد آن هستیم، اکنون امکان نابودی اسرائیل در عرصه سخت‌افزاری دور از ذهن نیست، اما چرا معظم‌له از ۲۵ سال آینده سخن می‌گویند؟
مهدی شاد افزود: آنچه باید در این مسیر ۲۵ ساله برای نابودی رژیم منحوس صهیونیستی رقم بخورد صرفاً در حوزه نظامی و سخت نیست، در این ۲۵ سال باید اقناع افکار عمومی صورت بگیرد و با ذهن و فطرت مردم درباره ظلم و چرایی نابودی ظلم صحبت کرد.
وی یادآور شد: چند ماه است شاهد ریخته شدن خون مردم مظلوم فلسطین هستیم، این خون‌های ریخته شده سبب می‌شود این نهال بالنده‌ای که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده، آبیاری شود. ما با تمام وجود بر این باوریم که تک‌تک خون‌هایی که در غزه و فلسطین روی زمین می‌ریزد برای اقناع افکار عمومی و ارتباط گرفتن با ضمیر حق‌خواه جهانیان است. این خون‌ها به ستیز و جنگ با عکس‌ها، کلمات، فیلم‌ها و طراحی‌هایی می‌روند که در چند قرن گذشته به پشتوانه نظام سرمایه‌داری موجب ایجاد ظلم در عالم هستی شده است.
رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی با بیان اینکه نیاز اساسی و ذاتی ما در انقلاب اسلامی توسعه روابط اجتماعی است، گفت: در سال گذشته یک پدیده بسیار پیچیده اجتماعی را تجربه کردیم، یک جاهایی نگران شدیم و به عمل خودمان شک کردیم اما ایستادیم. امروز پس از یک سال و چند ماه از آن اتفاق پیچیده باید ببینیم پیام اتفاق‌های سال گذشته چه بود.
شاد ادامه داد: باید نسبت به پیام اتفاق‌های سال گذشته و مسئله مشارکت مردم در تک‌تک کرسی‌هایی که به آن نیاز داریم، حساس باشیم و این را وظیفه ذاتی خود بدانیم که با مردم ارتباط مستمر و عمیق‌تری بگیریم و در مقابل پرسش‌های اساسی مردم با یک فناوری مترقی به پاسخ و امکان ارتباط برسیم.
وی متذکر شد: جشنواره رسانه‌ای ابوذر یکی از تلاش‌هایی است که در کنار یکدیگر برای افق‌های مشترک و حرکت جبهه‌ای برای هم‌افزایی، همفکری و تضارب آرا انجام می‌دهیم تا با یکدیگر صحبت کرده و انتقاد، امیدآفرینی و مطالبه‌گری ناظر به امید کنیم.

مرز میان انتقاد و سیاه‌نمایی خیلی باریک است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه اظهار کرد: جشنواره برای اینکه برازنده نام جناب ابوذر باشد، باید دارای دو صفت راست‌گویی و عدالت‌طلبی ایشان باشد. اگر بخواهیم جامع‌تر بگوییم، این جشنواره باید همچون عمار تبیین‌گر نیز باشد، یعنی آنجایی که نیاز دارد تصویر، قلم و بیان رسانه کمک‌کننده جریان حق باشد، به وظیفه خود عمل کند.
محمد حسین‌زاده متذکر شد: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که خیلی‌ها به اسم روشنفکری به دنبال سکولارسازی جامعه هستند و می‌خواهند دین، مکتب و ایدئولوژی را به ‌طور کلی از زندگی بزدایند. از سختی‌های کار رسانه آنجاست که باید پای این ایدئولوژی و مکتبی که ابوذر و عمار پرورش داده بایستد و این کار خیلی سختی است. یک جایی باید انتقاد کرد و نترسید، یک جایی انتقاد کردن شاید تکمیل پازل دشمن باشد و باید به ‌گونه‌ای دیگر آن انتقاد را بیان کرد که تکمیل پازل دشمن نباشد، مرز میان انتقاد و سیاه‌نمایی خیلی باریک است و این هنری است که باید اهل فن رسانه آن را تشخیص دهند.
وی اظهار امیدواری کرد اهالی رسانه دیار سرزمین خورشید و همسایه‌های ثامن‌الحجج(ع) به گونه‌ای قلم بزنند که موجب خشنودی امام رضا(ع) باشد و نام ابوذر برازنده نامشان باشد.

مشارکت ۴۲۱ نفر از اهالی رسانه در هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی
دبیر هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی در این مراسم ضمن تشکر از تیم اجرایی و هیئت داوران این جشنواره اظهار کرد: در زمینه داوری امسال بیشتر از سال‌های گذشته به سراغ چهره‌ها و استادان استانی رفتیم و نتیجه آن راضی‌کننده بود. استادان کشوری نیز در هیئت داوران حضور داشتند که نگاه تخصصی آن‌ها سبب اعتماد بیشتر شما به این جشنواره شد.
فاطمه سهامی با بیان اینکه امسال تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از سال گذشته بود و ۴۲۱ شرکت‌کننده در جشنواره هفتم داشتیم، گفت: با وجود حضور مؤثر بانوان در فضای رسانه‌ای اما تعداد شرکت‌کنندگان خانم در این دوره از جشنواره 2/29درصد و درصد شرکت‌کنندگان آقا 8/70 درصد بود.
دبیر هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی یادآور شد: در سال‌های گذشته در قالب‌های مکتوب با توجه به تعدد قالب، مشارکت بیشتری داشتیم اما امسال آثار ویدئویی رشد جدی از نظر کمیت داشتند. 9/25 درصد آثار ارسالی به دبیرخانه مربوط به گزارش مکتوب بوده و مستند با توجه به ظرفیت خوبی که در استان داریم در رتبه دوم مشارکت قرار گرفته است. رتبه سوم آثار ارسالی نیز به عکس و یادداشت اختصاص یافت، در حوزه عکس نیز در زمینه آثار رسیده و شرکت‌کنندگان رشد داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: جدی‌ترین هدف ما در جشنواره ابوذر جریان‌سازی در راستای حل مسئله بود، اینکه اهالی رسانه مطالبه‌گری درست را از استادان بیاموزند و این موضوع را در آثارشان داشته باشند، سعی کردیم این نکته را در محورها و فرایند جشنواره مدنظر قرار دهیم.
دبیر هفتمین جشنواره ابوذر خراسان رضوی عنوان کرد: با توجه به مشورتی که از استادان در زمینه تعیین محورهای جشنواره گرفتیم به سراغ شبکه مسائل استان رفتیم و بر این اساس ۱۳ محور را تعریف کردیم.
سهامی با بیان اینکه بیشترین مشارکت در محور «امام رضا(ع) ولی‌نعمت فکری، مادی و معنوی مردم» با 5/21 درصد بود، اظهار کرد: محور «مطالبه‌گری از مسئولان تا حل مسئله» نیز رتبه دوم آثار ارسالی به جشنواره را به خود اختصاص داده و این موضوع برای ما نویدبخش این بود که جشنواره ابوذر به هدف خود برای زمینه‌سازی در این زمینه تا حدی رسیده است‌.

اهدای نشان شهید فرودی به کوروش شجاعی
در ادامه مراسم نشان شهید فرودی با حضور همسر و نوه این شهید به چهره ماندگار رسانه‌ای خراسان رضوی اهدا شد.
رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی در این باره توضیح داد: هیئت انتخاب چهره ماندگار رسانه‌ای استان هفت عضو دارد که پس از انتخاب، آن شخص را به خانواده شهید فرودی معرفی می‌کنند و پس از تأیید خانواده شهید در اختتامیه جشنواره ابوذرخودنویس ارزشمند شهید فرودی به آن چهره ماندگار به مدت یک سال به امانت داده می‌شود و به همراه خودنویس متبرک شهید، نشان شهید فرودی نیز به ایشان اهدا می‌شود.
مهدی شاد افزود: سال گذشته آقای بنی‌اسدی این نشان را دریافت کردند و این خودنویس را به جهت تبرک در اختیار داشتند، هیئت انتخاب در سال ۱۴۰۲ آقای کوروش شجاعی را که روزنامه‌نگار پیشکسوت روزنامه خراسان در زمینه دفاع مقدس است، انتخاب کردند.

تدوین و گردآوری شبکه مسائل خراسان رضوی
در ادامه این مراسم جانشین فرمانده سپاه امام رضا(ع) در بسیج اقشار و متخصصین یادآور شد: رسالت رسانه پیش‌روندگی مأموریت‌های انقلاب اسلامی در تمام عرصه‌های جامعه اسلامی برای جامعه‌پردازی اسلامی و در کمک به تحقق دولت اسلامی و حرکت به سمت تمدن‌سازی اسلامی در راستای زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی عصر(عج) است.
سرهنگ محمدحسن عفت‌پناه عنوان کرد: با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای هیئت دولت سیزدهم که گفته‌اند سرفصل‌ها را مشخص کرده و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید، ما در این دوره شاهد دنبال کردن حل نظام مسائل از سوی مسئولان استان هستیم. همان ‌طور که رهبر معظم انقلاب گفته‌اند باید مسائل اساسی را مشخص و مجموعه مسائلی که ذیل این موضوعات تخصصی وجود دارد را شفاف‌سازی و اولویت‌بندی کرد؛ چرا که منابع محدود است و ما مکلف به استفاده از منابع برای اولویت‌ها هستیم، قطعاً اگر اولویت‌ها حل شود، مشکلات و موضوعات اساسی نیز حل می‌شود.
مهدی فرجی، رئیس هیئت داوران هفتمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی نیز در ادامه بیانیه هیئت داوران را قرائت و اعلام کرد: هیئت داوران در قالب‌های رشته توییت تحقیقی، منبرهای مجازی و نشریات دانشجویی اثری را شایسته تقدیر ندانسته است.
سپس از اعضای هیئت داوران تقدیر به عمل آمد.
در ادامه نفرات برتر این جشنواره رسانه‌ای با حضور فرمانده سپاه امام رضا(ع)، فرمانده انتظامی خراسان رضوی، شهردار مشهد، اعضای شورای شهر، منتخب مجلس آینده و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی معرفی و تقدیر شدند.
در قالب مصاحبه بنیامین یوسف‌زاده رتبه اول، محبوبه فرامرزی رتبه دوم، علیرضا کاردار نیز رتبه سوم را کسب کردند. در این قالب آزیتا ذکاء شایسته تقدیر شناخته شد.
هیئت داوران در بخش تیتر فاطمه رافع را برگزیده مقام اول این بخش دانستند، تقی دژاکام رتبه دوم را از آن خود کرد و منیره فضیلت رتبه سوم را بدست ��ورد. همچنین مصطفی نخعی شایسته تقدیر شناخته شد.
در قالب گزارش ویدئویی فاطمه سلطانی رتبه اول، عقیل رحمانی رتبه دوم و فاطمه شه‌دوست ایزدی مفرد رتبه سوم را کسب کردند.
هیئت داوران در قالب یادداشت، مهدی زارع را برگزیده مقام نخست، محسن فاطمی‌نژاد را برای سه یادداشت برگزیده مقام دوم و محمدجواد رنجبر را برگزیده مقام سوم دانستند.
در قالب گزارش مکتوب مقام اول مشترک به لیلا کوچک‌زاده دندانساز و وحید تفریحی رسید. مهدی عسکری مقام دوم و بهاره موفقی مقام سوم را کسب کرد. معصومه مؤمنیان و علی‌اکبر ملکی نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.
در قالب مستند محمدمهدی خالقی رتبه اول، احمد پورمنفردی رتبه دوم و سیده اعظم سیدی‌زاده حسینی رتبه سوم را کسب کرد. همچنین علیرضا باغشنی، سجاد اسدی و محسن عقیلی شایسته تقدیر شناخته شدند.
در قالب مجموعه عکس هادی دهقان‌پور رتبه اول و مرتضی امین‌الرعایی رتبه دوم را کسب کرد.
در قالب عکس نیز هیئت داوران وحید بیات را برگزیده رتبه نخست، رضا رادپور را برگزیده رتبه دوم و هادی دهقان‌پور را برگزیده مقام سوم دانستند. سیدرضا مهری نیز شایسته تقدیر شناخته شد.
در قالب هنر و رسانه نیز هاله وجدانی اکبرزاده رتبه اول و مصطفی بهمن‌آبادی رتبه دوم را کسب کرد.
در قالب پادکست مریم هدیه‌لو رتبه اول، سید مسلم احمدی از مشهد رتبه دوم و حسین شجاع رتبه سوم را کسب کرد.
در بخش برنامه‌های تلویزیونی حمیدرضا مهدی‌پور مشهدی برگزیده مقام نخست شناخته شد و مجتبی صاحب زمانی رتبه دوم را کسب کرد. همچنین محمدحسن قلی‌پور و مهراد صفایی ثانی مشترکاً سوم شدند.
در بخش رسانه‌های محلی نیز فاطمه ارژنگی به نمایندگی از رسانه محلی طریق رتبه برتر را کسب کرد.

خبرنگار: فریده خسروی