printlogo


نشریات چاپ شده توسط بنیاد شهید معرفی و رونمایی شد
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهل و پنجمین سالگرد تأسیس بنیاد شهید و روز بزرگداشت شهدا در دویست و پنجمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی از نشریات چاپ ‌شده توسط بنیاد شهید موجود در گنجینه رضوی رونمایی کرد.


به گزارش آستان‌نیوز؛ دکتر صدیقه خدیوی، معاون تعاون بنیاد شهید خراسان رضوی در مراسم رونمایی از این مطبوعات که در محل تالار کنفرانس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: موضوع رسانه‌ها چنان با پیچ و خم شرایط اجتماعی یک جامعه عجین شده که در واقع در حیات اجتماعی هر ملتی رسانه‌ها نقش اساسی و انکارناپذیری دارند.
وی از مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی در هر کشوری یاد کرد که نشان‌دهنده فرهنگ آن کشور است. 
خدیوی افزود: در چنین شرایطی که با تهاجم فرهنگی روبه‌رو هستیم انتشار منابع درست در مواجهه با نشر اطلاعات دروغین یک مقابله صحیح را ایجاد می‌کند و تهیه خوراک برای رسانه‌ها به یک امر واجب تبدیل شده تا تأثیرگذاری فرهنگی خود را داشته باشیم. 
وی در این خصوص به نشر شاهد یاران از نشریات انتشار یافته توسط بنیاد شهید اشاره کرد که نخستین شماره آن به شهید نواب صفوی و شماره 209 آن که به تازگی منتشر شده به شهدای شاهچراغ(ع) اختصاص یافته است. 
 
ترویج فرهنگ ایثار و شهادت 
بیتا ایمانی هارونی، کارشناس مطبوعات در ادامه این جلسه مطالبی کوتاه در مورد تشکیل بنیاد شهید ارائه کرد و پیشینه آن از زمان تأسیس در سال 1358 با فرمان امام خمینی(ره) تا زمان حاضر را مورد بررسی قرار داد. 
وی گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی در طول مدت فعالیت خود همواره بر آن بوده است تا در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت و نیز زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا گام‌های مؤثری بردارد که انتشار مجلات و نشریات متعدد با موضوعات متنوع برای مخاطبان در گروه‌های سنی مختلف یکی از این گام‌ها بوده است. ایمانی مجله «شاهد» منتشر شده در سال 1359 با محتوای زندگی‌نامه‌های شهدا، مستندسازی زندگی خانواده شهدا، شعر، خاطره، سرگرمی و داستان درباره شهدا را یکی از این نشریات معرفی کرد که در درون خود، دو مجله مجزا را برای زنان و کودکان ایران با نام «شاهد بانوان» و «شاهد کودکان» منتشر می‌کرد. 
وی افزود: غیر از بنیاد شهید، سازمان‌ها، نهادها، دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های مختلفی نشریات در موضوع شهید، شهادت، ایثار و موضوعات مشابه داشته‌اند که بیشتر آن‌ها در آرشیو مطبوعات موجود است.ایمانی مطالب گوناگون این نشریات که تعداد آن‌ها بیش از 140 عنوان برآورد شده را از جهات و ابعاد مختلف قابل استفاده در پژوهش و تحقیق خواند.