printlogo


حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی تشریح کرد      
خط مشی کتابخانه‌های آستان قدس رضوی
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که مطالعه هدفمند را خط مشی فعالیت‌های خود قرار داده است در این راستا برنامه‌های منظمی را تبیین کرده و در کنار ارائه خدمات و روزآمدسازی اطلاعات برای همگامی با تغییرات نوین و رفع نیاز مراجعان، به اجرای آن اقدام کرده است.


به گزارش آستان‌نیوز؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اجرای فعالیت‌های متنوع برای جذب مخاطبان بیشتر به كتابخانه‌ها، ارائه آموزش‌های غیرمستقیم و اشاعه فرهنگ كتاب‌خوانی و مطالعه‌ هدفمند را از جمله برنامه‌های بلندمدت این سازمان توصیف کرد که به منظور تأثیرگذاری به عنوان قطب فرهنگی در میان کتابخانه‌های شهر مقدس مشهد و سایر نقاط كشور برای رفع نیاز مراجعان برنامه‌ریزی شده که با استقبال قابل توجه مراکز هدف مواجه بوده است. 

پاتوق فرهنگی
وی در این خصوص به برنامه واحد ترویج فرهنگ مطالعه با عنوان پاتوق فرهنگی اشاره کرد و گفت: برنامه‌های این بخش بر مبنای دو شعار از پنج اصل مهم در حوزه کتاب‌داری بین‌المللی برنامه‌ریزی شده است که زمینه‌ساز معرفی کتاب متناسب و اثرگذار برای خواننده می‌شود.
وی «هر خوانده کتابش» را یکی از این شعارها خواند که در بخش کتاب درمانی قرار می‌گیرد و به فراخور نیاز هر فرد، کتاب خاص مشاوره درمانی معرفی می‌شود و بر پایه شعار «هر کتابی خواننده‌اش» بهترین و جدیدترین کتاب‌ها از جمله کتاب‌های تقریظ رهبر معظم انقلاب، کتاب کسب مهارت‌های فردی و اجتماعی، علمی که با همراهی کارگروه انتخاب می‌شود در قالب زنگ کتاب و در محافل مختلف اجتماعی معرفی می‌شود.
وی افزود: با توجه به عدم امکان حضور برخی مخاطبان در کتابخانه، رفتن به مراکزی همچون خانه سالمندان، مرکز دختران آفتاب، مراکز نگهداری کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست و زنان رانده شده از جامعه در دستور این واحد قرار دارد تا با معرفی منابع متناسب، زاویه دید این افراد به زندگی را تغییر داده و ذهنشان توانمند شود.
 
منبر کتاب
وی برنامه منبر کتاب را یکی از روش‌های ارائه منابع مفید به مخاطبان عنوان کرد و در توضیح آن افزود: روحانیون برخی مساجد که تاکنون در آن اجرای برنامه زنگ کتاب داشتیم با ما همراه هستند و کتاب‌هایی را از ما دریافت کرده و در برنامه‌های خود به معرفی آن اقدام می‌کنند. همچنین برای مخاطبان ایشان در گروه‌های سنی‌ مختلف کتاب‌های متناسب به ایشان معرفی و ارجاع داده می‌شود. در واقع این مستند صحبت کردن آموزه‌ای برای عموم مخاطبان است تا در صحبت‌های خود استناد به منابع را در نظر داشته باشند.
 
جرعه کتاب
مدارس، اتاق انتظار پزشکان و بسیاری اماکن هستند که بنا بر اقتضائات کاری فرصت‌هایی به بطالت می‌گذرد. برای این شرایط کتاب‌های کوچکی با عنوان جرعه کتاب طراحی شده که در مدتی کوتاه قابل مطالعه است.
وی این روش را دیگر اقدام دفتر ترویج امور فرهنگی کتابخانه رضوی در ارائه اطلاعات مستند عنوان کرد که به این طریق کم‌کم سبب گرایش افراد به کتاب و کتابخانه شده و آشتی با کتاب ایجاد می‌شود.
 
مناطق کم‌برخوردار اولویت فعالیت‌های فرهنگی
قصه‌گویی همراه با لباس قصه و استفاده از ابزاری همچون کامی شیبا (کاغذ و نقاشی) راهکاری برای بیدار کردن ذهن خلاق و جذب کودک به کتاب و تورق آن است که این اتفاق در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی به همت خود کتابداران و بدون استفاده از بودجه‌ای خاص در حال انجام است.
حسینی از برگزاری برنامه زنگ کتاب در مدارس و مراکز آموزشی به عنوان یکی از مطالبات و تأکیدات رهبر معظم انقلاب نام برد که ایشان از برگزاری یک زنگ به نام زنگ كتاب در مدارس به عنوان آرزوی خود نام برده‌اند.
وی در این خصوص به برگزاری برنامه در مدرسه «حیات طیبه» سردار سلیمانی در منطقه کم‌برخوردار مشهد اشاره کرد که بنا به گفته خانم سیفی، مدیر این مدرسه، همراهی کتابخانه آستان قدس رضوی با این مجموعه آموزشی و برگزاری برنامه‌هایی همچون اولین کتاب دست‌ساز من، برگزاری مسابقه فرهنگی و کتاب‌خوانی، مسابقه حفظ سوره‌های قرآن، خوانش کتاب، زنگ کتاب و اهدای کتاب به کتابخانه همراه با تجهیز آن، خلاقیت ذهنی دانش‌آموزان را به همراه داشته است. 
حسینی تصریح کرد: بر این باوریم شهروندانی که در کودکی برای دانایی و دانستن می‌خوانند، در آینده نسلی دلسوز و مسئولیت‌پذیر در برابر خانواده، اطرافیان و کشور خود خواهند شد و بر این اساس کتاب را به عنوان رسانه غالب به عنوان یک کالای ملموس و قابل اعتماد در برابر اغواگری و هوچی گری‌های فضای مجازی به مخاطبان خود که غالباً کودکان، نوجوانان و جوانان هستند معرفی می‌کنیم.
 
فعالیت‌های حوزه ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ضمن تشریح عملکرد فعالیت حوزه ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب، انجام فعالیت‌های كتاب‌درمانی به صورت حضوری و مجازی در قالب برگزاری جلسات مشاوره گروهی با رویكرد دینی، كارگاه‌های مشاوره تحصیلی و آموزش شیوه‌های مطالعه و جلسات مشاوره فردی رایگان برای اعضای كتابخانه‌ها را بخشی از اقدام‌های این بخش عنوان کرد. 
وی جلسات حضوری و مجازی زنگ كتاب، نقد و بررسی ادبی شمس و خوانش متون كهن فارسی و ادبیات دفاع مقدس، نمایشگاه‌های كتاب، برگزاری مسابقات مختلف از‌ جمله نقاشی، شعر، قصه، حفظ قرآن و كتاب‌خوانی، ایجاد كانال و تولید و انتشار محتوا و محصولات فرهنگی در پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی با عنوان كانال پاتوق فرهنگی را از دیگر اقدام‌های این بخش برشمرد.