printlogo


برگزاری پنجمین نشست تکریم از واقفان رضوی در ۱۴۰۲ 
ارادتی که وقف می‌شود
در راستای برگزاری سلسله نشست‌های تکریمی واقفان رضوی که از ابتدای سال جاری و به همت بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی کلید خورده است، این بار از واقفان استان‌های اصفهان و فارس تجلیل شد. 


«وقف» از مهم‌ترین مصادیق نیکوکاری است که در رفع بسیاری از مسائل و مشکلات اجتماعی نقش بسزایی دارد. سنت نیکویی که از آن به عنوان «صدقه جاریه» یاد می‌شود و با وجود آنکه پیش از اسلام نیز انواعی از آن در میان ادیان و مذاهب رواج داشته، اما با ظهور اسلام و توجه خاص نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) رشد و بالندگی یافت و توانست در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... تأثیر بسزایی داشته باشد. 
بر مبنای برخی اسناد تاریخی، پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) در سال سوم هجرت و پس از غزوه احد، نخستین بار هفت بوستان و مزرعه که به ایشان هدیه شده بود را وقف کردند و این سنت در میان پیروان امت نبوی آغاز شد. حتی کار به آنجا رسید که هر مکان باارزشی که بیم آن می‌رفت در جنگ‌ها به سرنوشتی نامعلوم مبتلا شود، وقف می‌شد و از این مسیر، از گزند بسیاری از حوادث در امان می‌ماند. 
اما بدون شک، موقوفات امام رضا(ع) را باید یکی از  مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موقوفات جهان اسلام به شمار آورد. موقوفاتی که هر چند در ابتدا در اطراف حرم مطهر رضوی و برای کمک به زائران آن حرم مطهر وقف می‌شد، اما در گذر زمان گسترش پیدا کرد و دامنه و وسعت آن از مرزهای ایران نیز فراتر رفت. اموال و املاکی که خرید و فروش «اصل» آن‌ها موقوف شده و منافع و درآمدهای حاصل از آن به مصارف تعیین شده در وقف نامه‌ها می‌رسد. موقوفات حرم مطهر رضوی را می‌توان در دو بخش کلی تقسیم کرد؛ بخشی از موقوفات که وقف عام است و مورد مصرف آن به صورت عمومی معین شده است و بخش دیگری از موقوفات که با عنوان وقف خاص بنا به نیت واقف به مصارف خاص اختصاص پیدا می‌کند. موقوفاتی که همان طور که ذکرش آمد در سراسر کشور گسترده است و دوستداران امام رضا(ع) در استان‌های مختلف این سنت حسنه را زنده نگه داشته‌اند. آستان قدس رضوی با رویکرد معرفی دستاوردهای این آستان مقدس بر پایه وقف و نذر سلسله نشست‌های تکریم واقفان را برگزار کرده است. در ادامه این سلسله نشست‌ها این بار از واقفان استان‌های اصفهان و فارس تجلیل شد.
رئیس اداره توسعه و ترویج وقف و نذر بنیاد بهره‌وری موقوفات در گفت‌وگو با آستان نیوز اظهار کرد: این نشست تکریمی مطابق تقویم کشوری در روز احسان و نیکوکاری به میزبانی شهر اصفهان برگزار شد و علاوه‌ بر واقفان این دو استان که در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تمام یا بخشی از دارایی‌ها و اموال خود را وقف بارگاه مطهر رضوی کردند، از خانواده‌ معظم شهید حججی نیز تجلیل شد. 
محمود احمدی زرمهری گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط حوزه املاک و اراضی و مدیریت کانون خدمت رضوی در استان اصفهان، پنجمین نشست تکریمی به خوبی اجرا شد و از این طریق از همه همکاران دست‌اندرکار قدردانی می‌شود. 
او با بیان اینکه حوزه استان اصفهان در سال جاری وقف ويژه‌ای را به ثبت رسانده، اعلام کرد: مستغلاتی به ارزش بیش از 2هزار میلیارد ریال توسط احدی از واقفان این استان، وقف حضرت علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) شده است. 
رئیس اداره توسعه و ترویج وقف و نذر بنیاد بهره‌وری موقوفات با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های تکریمی به صورت منطقه‌ای در سال جاری گفت: از ابتدای امسال و پیش از این مراسم، نشست‌هایی در شهرهای رفسنجان برای تکریم واقفان استان‌های یزد و کرمان، تبریز برای تکریم واقفان استان‌های قزوین و غرب کشور، اهواز و هویزه برای تکریم واقفان استان خوزستان و همچنین در شهر ساری برای تکریم واقفان استان‌های شمالی برگزار شد که بازخورد رسانه‌‌ای مثبتی هم داشت. 
او معرفی دستاوردهای این آستان مقدس بر پایه وقف و نذر و رویکردهای وقفی جدید آستان قدس رضوی را از جمله اهداف برگزاری این سلسله نشست‌ها عنوان کرد. 
احمدی زرمهری ادامه داد: نشست‌های تکریم از واقفان رضوی همراستا با سیاست‌های کلان ابلاغی تولیت معزز به ویژه تبیین و تشریح نحوه مشارکت در وقف جمعی (مشارکتی) ویژه پروژه‌های منتخب انتفاعی و در رأس آن چهار پروژه شاخص «رواق‌های زیرسطحی حرم مطهر رضوی»، «وقف سلامت»، «نمازخانه‌ها و مجتمع‌های میان‌راهی حضرت رضا(ع)» و نیز «توسعه مهمانسرا» انجام و اجرا شده است.
او اظهار کرد: در تلاش هستیم با رسانه‌ای شدن بیشتر موضوع وقف و تبیین آثار و برکات آن بتوانیم زمینه واقف شدن تمامی سرمایه‌های اجتماعی آستان قدس رضوی در کشور را فراهم کنیم و تمام ارادتمندان به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) بتوانند نام خود را در زمره واقفان رضوی ثبت و جاودانه کنند.