printlogo


آغوش حرم مطهر رضوی حتی در شب و روزهای سرد، برای زائران گرم گرم است   
خدمات زمستانی خدمتگزاران 
 زمستان است دیگر؛ یک وقت می‌بینی صورت آفتابی‌اش را پنهان کرد و صورت سرد و برفی‌اش را نشانمان داد. هوا روشن و آفتابی باشد یا سرد و برفی، فرقی نمی‌کند؛ آغوش گرم حرم مطهر رضوی به روی زائران باز است. آن‌ها می‌توانند با خاطری آسوده از سوز و سرمای زمستان، حواسشان جمع زیارتشان باشد، در گرمای دلچسب رواق‌ها بنشینند و زیارت‌نامه بخوانند و نماز زیارت بگزارند. 


این آغوش گرم اما چگونه فراهم شده است؟ جز با تلاش شبانه‌روزی خدمتگزاران حضرت(ع)؟ خادمان بارگاه منور رضوی در پناه لطف و مرحمت حضرت رضا(ع) شب و روز می‌کوشند تا زائران حضرتش، امن و آسوده بیایند و بروند و خاطرشان جمع باشد که زمستان تأثیری در خدمتگزاری‌ها ندارد. 
حوصله کنید و چند نمونه از آن تلاش‌ها را اینجا با هم مرور کنیم. 
هر سال با شروع فصل سرما اداره امور خدمات عمومی با کمک سایر بخش‌های اماکن متبرکه آمادگی‌های لازم برای مواجهه با بارش برف و باران را دارد و همه روزه اطلاعات هواشناسی را از ایستگاه‌های مربوط دریافت و به سایر بخش‌ها برای لحاظ در تصمیم‌های خود ارسال می‌کند.
این اداره زیرمجموعه معاونت خدمات زائران به ‌شمار می‌رود. خدمات عمومی شامل پنج بخش است: تنظیف، فضای سبز و گل‌آرایی، بهداشت و عطرافشانی، نظارت بر خدمات فرش و پارکینگ‌ها. بخش تنظیف بزرگ‌ترین بخش آن را تشکیل می‌دهد؛ خدمات تنظیف در حرم مطهر رضوی به دو بخش تقسیم می‌شود: رواق‌ها و صحن‌ها. مسئولیت تنظیف داخل رواق‌ها با اداره فراشان است و داخل صحن‌ها با بخش تنظیف. خدمات زمستانی هم جزئی از فعالیت است. 
گزارش‌های هواشناسی روزانه از دفتر هواشناسی حرم مطهر امام هشتم(ع) تهیه می‌شود. بر اساس این گزارش‌ها و با بررسی سایت‌های مختلف و اطلاعیه‌های اداره کل هواشناسی استان خراسان رضوی اطلاعیه‌های لازم تهیه و استخراج می‌شود و با مکاتبه با مدیران مجموعه حرم مطهر رضوی، خدمتگزاران برای انجام اقدام‌های لازم آماده می‌شوند.
در ابتدای فصل سرما همه خروجی‎های آب مورد بازبینی قرار می‎‌گیرد تا در صورت وجود هر گونه گرفتگی و یا هر نقص دیگری پیش از شروع بارندگی‎ها نسبت به رفع نقص اقدام شود.
با پیش‌بینی بارندگی، نسبت به برگزاری نمازهای روزانه در رواق‌ها به جای صحن‌ها اقدام می‌شود. 
با اعلام پیش‌بینی‌ها مبنی بر بارش باران و برف، در مجموعه حرم مطهر رضوی به منظور ایمنی بیشتر در تردد زائران نسبت به پهن کردن کفپوش‌های لاستیکی در مسیرهای تردد زائران اقدام می‌شود. البته در سال‌های اخیر چندین و چند مسیر هم برای تردد آسوده زائران مسقف شده‌اند. 
همه ساله کفپوش‎های اماکن حرم منور رضوی با آغاز فصل سرد از انبارها خارج و در صحن‎ها به صورت آماده نگهداری می‏‌شوند تا در صورت ضرورت سریعاً مورد استفاده قرار بگیرند و در نیمه دوم فروردین‌ ماه در صورت مساعد بودن هوا و با در نظر گرفتن پیش‌بینی هواشناسی دوباره به انبارها بازگردانده می‌شوند. 
وقتی برف می‌بارد، مسیرهای کفپوش شده مرتباً برف‌روبی می‌شود. در این ساعات، بهترین مسیر تردد زائران همان مسیرهایی است که در صحن‌ها مسقف شده‌اند یا دست‌کم کفپوش لاستیکی دارند. 
چندین دستگاه مینی‌لودر برای برف‌روبی و چندین و چند دستگاه نیسان، خاور و کامیون برای انتقال برف‌ها به خارج از مجموعه حرم مطهر رضوی و از آنجا به حاشیه شهر مشهد پیش‌بینی شده است.
علاوه بر فعالیت‌های بخش‌ها و واحدهای مربوط، واحد نقلیه سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع)، مدیریت فنی و روشنایی، مدیریت امور خدمه، مدیریت امور انتظامات و تشریفات حوزه معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی و... نیز در امر عملیات برف‌روبی صحن‌های بارگاه منور رضوی همکاری دارند.
گاه در اثر بارش برف و سردی هوا و به منظور یخ‌زدایی و جلوگیری از یخ‌زدگی، خدمتگزاران ناچار می‌شوند مسیرهای تردد زائران را در حرم مطهر رضوی ضدیخ و آب نمک بپاشند. 
در هر سری عملیات برف‌روبی در صحن‌های حرم مقدس امام هشتم(ع) که ممکن است بسته به بارش برف در یک روز به دفعات انجام شود، مساحتی افزون بر ۳۵۰ هزار مترمربع برف‌روبی می‌شود. 
معماری صحن‌ها به گونه‌ای است که آب باران در جایی تجمع نمی‌کند، در عین حال خیس بودن کف صحن‌ها در زمان بارش باران می‌تواند برای زائران زحمت درست کند به خاطر همین در بارندگی‌ها کفپوش‌ها پهن می‌شوند. در این زمان خدمتگزاران بارگاه منور رضوی به طور مکرر از زائران درخواست می‌کنند برای تردد در مسیر صحن‌ها، بست‌ها و دوربرگردان‌ها و برای ایمنی بیشتر و کاهش خطرات ناشی از لغزندگی سطح معابر حتماً از روی کفپوش‌های پلاستیکی تردد کنند تا خدای نکرده لغزندگی کف صحن‌ها مشکلی برای آن‌ها ایجاد نکند. 

خبرنگار: محمدحسین مروج کاشانی