printlogo


مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با حضور در استودیو انتخابات استانداری خراسان رضوی:
خراسان رضوی ٢٠ هزار دانش‌آموز رأی‌اولی دارد 
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی صبح روز پنجشنبه با حضور در استودیو انتخابات استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: در استان یک میلیون و ۴٨۴ هزار دانش‌آموز داریم که ٢٠هزار دانش‌آموز واجد شرایط رأی دادن هستند و در همین حدود دانش‌آموز در سامانه‌های ما نام‌نویسی کرده‌اند تا با دیدن آموزش‌های لازم هر کدام با ۴٠ تا ۵٠ دانش‌آموز دیگر در ارتباط باشند و با برگزاری جلسات مباحثه و مناظره بتوانند به تبیین موضوعاتی مانند تأثیر انتخابات و مشارکت دانش‌آموزان بپردازند.


سیدامیر شوشتری افزود: در حوزه دانش‌آموزی اقدام‌ها در چارچوب طرح کشوری «میدان چهارده صفر دو» در دهه فجر به خوبی دنبال و با تشکیل قرارگاه‌های ستادی و استانی با حضور و مدیریت دانش‌آموزان دنبال شد.
وی با اشاره به جزئیات طرح چهارده صفر دو در حوزه انتخابات تصریح کرد: در قالب این طرح در جلسه‌ای که به میزبانی خود دانش‌آموزان برگزار شد فرماندهان این قرارگاه‌ها به تفکیک در بخش خواهران و برادران حکم ابلاغ خود را از استاندار دریافت کردند و همین میزبانی دانش‌آموزی برای حضور نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی هم برگزار شد و امید داریم این دانش‌آموزان در انتخابات رسالت خود را به خوبی انجام دهند.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی پاسخ والدین به دانش‌آموزان برای حضور در انتخابات را مؤثر دانست و گفت: آموزش و پرورش حدود یک میلیون پیک دانش‌آموزی طراحی کرده که قرار است دانش‌آموزان با مشارکت والدین خود به پرسش‌های طرح شده در این پیک‌ها پاسخ دهند و در نهایت به بهترین پیک‌های تکمیل شده جوایزی اهدا خواهد شد.
شوشتری خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی برای هیئت‌های مذهبی دانش‌آموزی انجام شده است و این هیئت‌ها اعلام کرده‌اند در نزدیکی حوزه‌های انتخاباتی اقدام به برگزاری ایستگاه‌های صلواتی خواهند کرد و نیاز است فرمانداری و شورای هیئت‌های مذهبی برای تهیه اقلام این هیئت‌ها حمایت لازم را داشته باشند.
وی به تأثیر روایت‌گری دانش‌آموزان از انتخابات اشاره کرد و ادامه داد: نزدیک به ۵ هزار خبرنگار پانا بر سر صندوق‌های رأی حضور دارند و روایتگر حضور خواهند بود.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: از دیگر طرح‌های دانش‌آموزی آموزش و پرورش استان انجام هماهنگی‌های لازم برای حضور ۶هزار دانش‌آموز از دوره دوم متوسطه به عنوان ناظر صندوق رأی است که با حمایت معاونت سیاسی استانداری و ناظران شورای نگهبان و سایر دستگاه‌ها این اقدام شکل گرفته و دانش‌آموزان تمامی مراحل برگزاری انتخابات را نظارت می‌کنند و در نهایت روایتگر سلامت انتخابات برای همسن و سالان خود هستند.
شوشتری تصریح کرد: در قالب طرح میدان چهارده صفر دو از دانش‌آموزان خواسته‌ایم پیشرفت‌های نظام را در قالب آثاری از جمله پادکست، تصویرگری، کلیپ و سایر موارد ارسال کنند که تاکنون 11هزار اثر دریافت شده است که نشان از توجه دانش‌آموزان به این دستاوردها دارد.
وی با اشاره به برنامه‌های تبیینی و انتخاباتی برای کارمندان آموزش ‌و پرورش تشریح کرد: قرارگاه سند تحول بنیادی و همچنین تحول جهادی آموزش ‌و پرورش فعال شدند. ۴۸ اداره داریم که به هفت قطب تقسیم می‌شوند و همکاران اداره‌ کل هر کدام نظارت بر هر قطب را به عهده دارند. هر اداره چهار جلسه تبیینی و هر مدرسه سه جلسه برگزار کرده است. یک جلسه برای شورای معلمین، یک جلسه‌ برای انجمن اولیا و یک جلسه آموزش خانواده که جمعاً ۲۵ هزار جلسه در سطح مدارس است.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: رؤسای مناطق هیئت‌های اجرایی انتخابات در مشهد، مدیران نواحی آموزش و پرورش شهر هستند و ۸۰درصد از سلسله‌ شبکه ناظران در شورای نگهبان فرهنگیان‌اند و همچنین بیش از ۶۰ درصد از اعضای هیئت اجرایی نیز از فرهنگیان هستند.

رأی‌گیری در هیچ شعبه اخذ رأی استان الکترونیکی نیست 
در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری خراسان ‌رضوی 
در خصوص پیش‌بینی انجام‌ شده در ارتباط با درصد تخلفات در روز انتخابات، گفت: ناظر و بازرس انتخابات، مردم هستند و خودشان انتخابات را برگزار می‌کنند، بنابراین امکان تخلف گسترده وجود ندارد.
علی اصغری اظهار کرد: در انتخابات با توجه به اهمیت موضوع آموزش، کمیته مجزا برای این امر تشکیل شد و وظیفه اداره آن به عهده دفتر پژوهش، برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری قرار گرفت.
وی افزود: نخستین گام، دسته‌بندی مخاطبان آموزش بود که رأس هرم آن، اعضای ستاد انتخابات استان، سپس فرمانداران و هیئت اجرایی، بعد بخشداران و در سطح بعدی عوامل اجرایی شعب اخذ رأی قرار گرفتند که این سطح خود به دو بخش تقسیم می‌شود؛ یکی نمایندگان فرمانداران که باید در خصوص شعبه اخذ رأی پاسخگو باشند و گروه بعدی کاربران دستگاه احراز هستند. 
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری خراسان‌ رضوی درباره محتوای آموزشی عنوان کرد: آموزش‌ها با محتوای متناسب طراحی و شروع شد، به خصوص برای اعضای ستاد و هیئت‌های اجرایی و گروه بازرسی که نیاز بود تسلط بالاتری به قانون داشته باشند.
اصغری با اشاره به تمایز این دوره با دوره‌های گذشته خاطرنشان کرد: از علت‌های شکل‌گیری این تمایز می‌توان به تشکیل کمیته آموزش و پژوهش انتخابات ذیل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و تحول استانداری اشاره کرد. اتفاق دیگر هماهنگی کامل حوزه اجرا، حوزه نظارت و حوزه بازرسی بود که محتوای آموزشی را با هم هماهنگ می‌کردند. نکته دیگر که این دوره را متمایز می‌کند، استفاده از قالب‌های نوین مثل شبیه‌سازی انتخابات با اجرای تمام جزئیات است. همچنین میز هدایت در ستاد تعبیه شد تا راهنمایی‌های لازم در حین انتخابات انجام شود.
وی افزود: انتخاب عوامل اجرایی توسط فرمانداری انجام می‌شود که از قبل برای انتخاب آنان فراخوان اعلام و پس از اینکه اطلاعاتشان در سامانه بارگذاری شد، مخاطب دوره‌های آموزشی ما شدند. 
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری خراسان ‌رضوی تأکید کرد: هیچ قسمت فرایند انتخابات بر بستر اینترنت نیست که در صورت قطعی به مشکل بخوریم. فقط فرایند احراز هویت و احراز عدم رأی دادن فرد در شعبه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و همه مراحل بعدی به صورت فیزیکی است.
اصغری ادامه داد: از منظر وزارت کشور امکان فنی اخذ رأی به صورت الکترونیکی وجود دارد، اما به دلیل دغدغه‌های شورای نگهبان از باب حق‌الناس بودن رأی مردم، برای برگزاری انتخابات الکترونیکی ممانعت می‌شود. در استان ما در هیچ حوزه انتخابیه رأی‌گیری الکترونیکی نیست.

استفاده از ظرفیت بانوان کنشگر در انتخابات
همچنین معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با حضور در برنامه استودیو انتخابات خراسان رضوی از برگزاری سلسله جلسات متعدد برای اقشار مختلف مردم به منظور تبیین اهمیت انتخابات و ضرورت حضور حداکثری خبر داد.
حجت‌الاسلام مرتضی همتی‌فر عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی و تشکل‌های دینی از ابتدای انقلاب اسلامی در رویدادهای ملی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی نقش مؤثر و فعالی داشته‌اند و این تشکل‌ها در اتفاق‌ها و رویدادهایی مثل سیل، زلزله و جاهایی که مردم نیاز به کمک دارند، جزو نخستین گروه‌هایی هستند که حضور پیدا می‌کنند.
وی به برنامه‌های این اداره کل برای تبیین اهمیت انتخابات و ضرورت حضور حداکثری مردم اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جلسات متعددی برای اقشار مختلف مردم در سازمان تبلیغات برگزار شده است. این جلسات تبیینی ابتدا برای مسئولان شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان‌ها، رؤسای کانون مداحان شهرستان و مسئولان هیئت‌های مذهبی برگزار شد و برنامه مفصلی برای بانوان کنشگر در شهرستان‌ها تدارک دیدیم و تاکنون ۵۰۰ مبلغ به مراکزی مانند مراکز نظامی، آموزشی، دانشگاه‌ها، هیئت‌های مذهبی و… اعزام شده‌اند. برای برخی از خطبا و مداحان مشهور و مولوی‌های اهل سنت نیز برگزار شده تا آن‌ها نیز در تشویق مردم به حضور در انتخابات مشارکت کنند.
معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد با برنامه‌های انجام شده، شاهد مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۲ باشیم.

خبرنگار: طاهره فجر داودلی