printlogo


گفت‌وگو با تهیه‌کننده پویانمایی «ببعی»
پرواز به سمت رؤیاها
انیمیشن سه‌بعدی «ببعی قهرمان» در جشنواره فجر ۴۲ رونمایی شد. این انیمیشن به کارگردانی مشترک حسین صفارزادگان و میثم حسینی و تهیه‌کنندگی محمدمهدی مشکوری ساخته شده است.


«ببعی قهرمان» برگرفته از سریال انیمیشن دوبعدی «ببعی و ببعو» بوده  که یک مجموعه 208 قسمتی برای گروه سنی خردسال است. انیمیشن «ببعی» پس از «فهرست مقدس» و «پسر دلفینی» سومین انیمیشن سینمایی سازمان اوج است.  

ترویج کتاب‌خوانی در قصه
محمدمهدی مشکوری در ابتدا در خصوص داستان این انیمیشن توضیح داد: داستان این پویانمایی از یک کتاب شروع می‌شود؛ در واقع «ببعی» کتابی دارد که توسط آن به آرزوی خود یعنی پرواز می‌رسد و در ذهنش با قهرمان اصلی آن کتاب گفت‌وگو می‌کند، ترویج کتاب‌خوانی در این قصه مشهود است. «ببعی» در روستایی زندگی می‌کند که همه روستا تصورشان این است که پرواز کردن کار خطرناکی است چون خانم بوقلمون طوری القا کرده که کسی نباید پرواز کند. قهرمان داستان در طول قصه سه بار شکست می‌خورد و در دل این قضیه، امیدآفرینی، تلاش، حفظ خانواده و ثمربخشی کار گروهی را هم یادآور شدیم. می‌خواهیم به کودکان بگوییم رؤیاهایتان را فراموش نکنید و برای آن‌ها بجنگید و برای اینکه به رؤیاهایتان برسید کار تیمی بکنید.
این تهیه‌کننده درباره ساختار جدید انیمیشن «ببعی» گفت: کاری که در ساخت انیمیشن انجام دادیم، این است که کاراکترها را حفظ کردیم ولی فضا کاملاً سه‌بعدی شده است؛ چون مدیوم سینما دوبعدی نیست و سینمای دوبعدی خسته‌کننده است. در کار دوبعدی معمولاً فضا مینیمال طراحی می‌شود و جزئیات کمتر است اما نسخه سه‌بعدی به دلیل اینکه برای گروه سنی بیشتر نسبت به خردسال است، جزئیات بیشتری نمایش داده می‌شود.
او  در خصوص چالش‌های ساخت کار افزود: همچنین ما سعی کردیم گروه سنی اثر را یک پله بالاتر بیاوریم و گروه سنی کودک قرار دهیم؛ یعنی گروه سنی سریال خردسال بود اما گروه سنی تعریف شده برای فیلم سینمایی کودک است. تولید اثر نمایشی برای گروه سنی خردسال بسیار پیچیده است چون باید با زبان ساده صحبت کنیم، سناریو فیلم‌ها پیچیده نباشد تا بتوانیم اثر را در همه جای دنیا اکران کنیم. 

تنها یک جایزه برای بخش انیمیشن؟
مشکوری با بیان اینکه فضای جشنواره فجر برای نمایش کار کودک و انیمیشن مناسب نیست و معمولاً این کارها دیده نمی‌شوند، گفت: امسال مسئولان سعی کردند انیمیشن را در یک بخش مجزا قرار دهند اما به نظرم این حرکت فعل معکوس بوده زیرا فیلم‌های سینمایی بخش انیمیشن از دیگر فیلم‌های رئال جدا شده و تنها یک جایزه دارد. انیمیشن هم مانند دیگر فیلم‌های سینمایی موسیقی، کارگردان هنری، گرافیک و... دارد اما چون سوپراستار ندارد، داورها توجه خاصی به این بخش نمی‌کنند و ترویج داده نمی‌شود. امیدوارم امسال اتفاق‌های خوبی برای بخش انیمیشن رخ دهد.
وی تأکید کرد: جریان انیمیشن در کشور ما با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو است اما امیدوارم جشنواره فجر و امثال این جشنواره‌ها که بازیگرخیز هستند، به انیمیشن نیز بها بدهند زیرا بعد رسانه‌ای در دیده شدن یک کار بسیار مؤثر است. معمولاً تیم‌های تولیدکننده از این دیده شدن انرژی می‌گیرند و به سمت ساخت کارهای بعدی می‌روند. به نظر من بخش‌های مختلف جشنواره باید جایزه خاص خودش را داشته باشد. یکی از باگ‌های جشنواره امسال این است که در بخش پویانمایی فیلمی با گونه بزرگسال را در کنار دیگر فیلم‌ها در گونه کودک و نوجوان قرار داده‌اند.

خبرنگار: محدثه رضایی