printlogo


وزیر کشور در همایش نمایندگان فرمانداران در انتخابات:
موضوع اصلی انتخابات سلامت آن است
وزیر کشور گفت: نخستین مسئله در انتخابات، سلامت است و خدا را شکر از نظر سلامت نمونه هستیم. انتخابات ما از سالم‌ترین انتخابات دنیاست و این نقطه افتخاری برای کشور است.


صبح روز پنجشنبه ۲۸ دی‌ماه، همایش نمایندگان فرماندار در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با حضور وزیر کشور، استاندار خراسان رضوی و دیگر مسئولان استانی و کشوری برگزار شد.
وزیر کشور در این همایش ضمن اعلام امیدواری برای برگزاری انتخابات پرشور گفت: امیدوارم ۱۱ اسفند که جشن ملی ما و برازنده ملت ایران است به خوبی برگزار شود. جشنی که نمادی از مردم‌سالاری دینی در ایران و حضور مردم در صحنه تصمیم‌گیری و انتخاب و تحقق اراده مردم برای اداره کشور است. انتخابات نهادی محوری در حرکت انقلاب است. 
 احمد وحیدی ضمن تشکر از برگزاری همایش نمایندگان فرماندار در انتخابات بیان کرد: انتخابات پیش رو را از چند منظر نگاه می‌کنیم. نخستین مسئله این است که در انتخابات امانتدار مردم هستیم. رأی مردم حق‌الناس است و شما کسانی هستید که باید با تمام قدرت از این رأی پاسداری و به سلامت آن‌ها را اخذ، شمارش و اعلام کنید. این جایگاه مهم امانت‌داری ملت است که به شما سپرده می‌شود و بسیار مهم است.
وزیر کشور افزود: ابتکاراتی که در خراسان رضوی برای برگزاری انتخابات برنامه‌ریزی شده بسیار خوشحال کننده است. گسترش شعبات اخذ رأی جای تشکر دارد. گاهی عزیزان ما دسترسی به موقع و راحتی به شعب نداشتند و این وظیفه ماست تسهیلات و زمینه‌سازی مناسب برای آحاد مردم ایجاد کنیم تا در انتخابات شرکت کنند. صندوق رأی باید به راحتی در دسترس باشد که افزایش ۱۸درصدی شعب در مشهد و ۱۵درصدی در استان اقدام قابل توجهی است. صندوق‌های سیار باید قادر باشند هرکسی در هرجایی که آماده رأی دادن است، رأی او را به سلامت اخذ کنند.
وی به حضور اقشار مختلف مردم به عنوان مسئولان صندوق اشاره کرد و گفت: حضور اقشار و معتمدان که وجودشان بسیار اطمینان‌آور است موجب افزایش مشارکت همگانی است. انتخابات ما با حضور این چهره‌ها بسیار خوب است و تشکر می‌کنم از اینکه پذیرفتند در انتخابات نقش داشته باشند چراکه حضور گرمشان پای صندوق‌ها بسیار مفید است. 

استفاده از ظرفیت نخبگانی در خراسان رضوی قابل قدردانی است
وی ادامه داد: مسئله دیگری که در استان قابل قدردانی است، درگیر کردن نخبگان در امر انتخابات است. کمیته نخبگانی و حضور همه‌جانبه در صحنه تأثیر زیادی خواهد داشت. 
وحیدی تأکید کرد: در انتخابات آمریکا دیدید چه مسائلی پیش آمد . سلامت انتخابات نقطه مهمی از ظرفیت نظام سیاسی و قابل افتخار است، اما دشمن نمی‌گذارد حقیقت این انتخابات برجسته، نمایش داده شود. در کشور ما تا رأی تک‌تک مردم شمرده نشود نتیجه مشخص نمی‌شود و انتخابات ما کاملاً بسته به انتخاب مردم و خواست آن‌هاست. حال آنکه در بسیاری از کشورهای مدعی دموکراسی، احزاب تعیین‌کننده نتیجه هستند. ما به احزاب احترام می‌گذاریم و تشویق به حضور فعال آن‌ها داریم ولی مردم پای صندوق انتخابات تعیین می‌کنند چه کسی نماینده آن‌ها شود. این یک موقعیت ممتاز در حوزه سلامت و شفافیت است که مرهون فعالیت شما عزیزان بوده که با امانت‌داری و رعایت ضوابط این امر را دنبال می‌کنید. 
وحیدی ادامه داد: این مسئله خودبه‌خود نشان‌دهنده کیفیت انتخابات خواهد بود که معطوف به عملکرد شما در همه مراحل و روز اخذ رأی است. ما باید بدانیم انتخابات رزمایش سیاسی است و چشم‌ دوستان و دشمنان به آن دوخته شده است. انتخابات نمادی از انسجام، قدرت و اقتدار کشور است که باید بتوانیم به نمایش بگذاریم. 
وی با تأکید بر اینکه وظیفه داریم انتخاباتی عادلانه و فارغ از تبعیض، جنسیت، طبقه اقتصادی و قوم و مذهب برگزار کنیم، گفت: در کشور ما حتی محکومان قضایی هم رأی می‌دهند و هیچ‌کس از این حق محروم نیست .

حذف شرط توان مالی برای تبلیغات انتخاباتی
وزیر کشور ادامه داد: در این دوره دو اتفاق جدید خواهد افتاد. یکی از مسائل مهم در انتخابات تبلیغات است. عده‌ای منابع مالی داشتند و عده‌ای کمتر و این مسئله ممکن بود ظرفیت شایستگان را برای معرفی و انتخاب مردم تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین امکانات دولتی را مساوی و عادلانه در اختیار داوطلبان گذاشتیم تا با کمترین هزینه استفاده کنند. ظرفیت بسیار خوبی است تا مردم بتوانند شناخت حداکثری  داشته باشند. یکی از کارهای ستاد تبلیغات استانی، شناسایی کل امکانات در سطح استان و پیش‌بینی بهره‌برداری مساوی نمایندگان از اعتبارات است. تلاش کردیم نقش پول را کم کنیم تا کسانی که بدون منابع مالی هستند نیز بتوانند خودشان را معرفی کنند. 
وحیدی به شفافیت مالی در انتخابات اشاره کرد و گفت: تبلیغات سیاسی از نظر ابعاد رسانه‌ای و حتی خرج‌کرد مالی باید در چارچوب قوانین کشور باشد. پیش‌شرط اجرای کامل این موضوع نیز آن است که ما بتوانیم امکانات دولتی را عادلانه توزیع کنیم تا شایستگان بدون منابع مالی هم بتوانند خود را معرفی کنند و مردم به شناخت کامل و انتخاب آگاهانه برسند. بر همین اساس، به نظر می‌رسد انتخابات امسال، مصداق کامل یک میدان سیاسی عادلانه از نظر مالی باشد، زیرا هزینه‌کرد تبلیغاتی هر نامزد به‌طور دقیق مورد رصد و پایش است و برای آن سقف تعیین شده تا برابری کامل وجود داشته باشد.
وزیر کشور در ادامه بیان کرد: مسئله دیگری که قابل توجه است، سطح مشارکت است. ما همواره در انتخابات سطح بالای مشارکت را داشتیم. با اینکه در انتخابات قبلی مشارکت کمتر از ۵۰درصد بود و انتظار ما بیش از این‌هاست، اما باز هم عدد قابل‌توجهی است. دشمن فکر می‌کند تأکید بر مشارکت نشانه ضعف است. درحالی که نشان‌دهنده حقانیت نظام است. مشارکت اصل مردم‌سالاری دینی ماست و با افتخار از مردم دعوت می‌کنیم. مردم عین نظام و صاحبان این کشور هستند. این اعتقاد عمیق مردم به مقدسات، محبت و عشق بین ملت و رهبر و اعتماد آن‌ها به خادمان ملت فرصت ویژه‌ای است تا انتخاباتی پرفروغ‌تر و دشمن شکن‌تر در راستای تحقق آرمان‌ها داشته باشیم. آنچه مهم است تحقق مشارکت، رقابت، امنیت و سلامت انتخابات است.

انتخابات رقابت بین ایده‌هاست
وی انتخابات را رقابت بین ایده‌ها عنوان کرد و گفت: انتخابات رقابت فقط بین افراد نیست، مهم این است که شایستگان در مجلس باشند. باید افراد دارای طرح و ایده را مبنا بگیریم و انتخاب کنیم. رقابت واقعی بین ایده‌ها، طرح و برنامه است. فرقی میان افراد نیست اگر فاقد برنامه باشند. باور ما این است احراز صلاحیت‌ها باید با دست باز انجام شود و بر همین اساس، امیدواریم طیف وسیعی از نامزدها در فرایند رسیدگی به اعتراض‌ها بتوانند دوباره به جریان انتخابات ۱۱ اسفند بازگردند. علاوه بر این، اینکه جریان‌های منتسب به اصول‌گرایی یا اصلاح‌‎طلبی، نظرات مختلفی هم داشته باشند، بازهم ایرادی ندارد.
وحیدی به انتخابات مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: مجلس خبرگان نماد پیوند جمهوریت و اسلامیت است. عالی‌ترین سطح اداره کشور که مستقیم به رهبری متصل است، این نهاد است و باید مراقب باشیم هیچ‌کس به هیچ عنوان از جریان یا فرد خاطی جانب‌داری نکند.
وی خطاب به مأموران اجرایی انتخابات گفت: باید پیش از شروع انتخابات همه چیز را پیش‌بینی کرده و برای افراد جایگزین داشته باشند. توصیه می‌کنم پیش از انتخابات، دو مأمور بر سر صندوق‌ها داشته باشید و شرایط به خوبی بررسی شود تا وقتی مردم آمدند همه چیز به خوبی انجام شود.
وزیر کشور در حاشیه همایش نمایندگان فرماندار در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، در جمع خبرنگاران بیان کرد: تشکر می‌کنم از استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد که این جلسه آموزشی و توجیهی نمایندگان فرماندار را برای انتخابات برگزار کردند. این جلسات بسترسازی خوبی برای جشن ملی ۱۱ اسفند و حضور پرشور مردم خواهد بود.
وی افزود: برگزاری این جلسه توجیهی برای عاملان اجرایی انتخابات بسیار جای قدردانی دارد. با نمایندگان ۴هزارو۶۰۰ شعبه در استان ارتباط برقرار شد و ما با حضور داوطلبان نمایندگی مجلس، اصحاب رسانه و هنر وارد مراحل پرشورتر انتخابات خواهیم شد. 
وحیدی درخصوص ظرفیت‌های دولتی برای تبلیغات انتخابات گفت: این امکان پیش‌بینی شده تا تمام ظرفیت‌های دولتی که می‌توانند در تبلیغات انتخابات استفاده شوند توسط ستاد انتخابات استان مشخص و به طور مساوی میان داوطلبان شرکت در انتخابات تقسیم شوند. داوطلبان می‌توانند با هزینه اندک یا بدون هزینه کار تبلیغاتی خود را دنبال کنند و نقش اموال زیاد به عنوان شرط معرفی از بین خواهد رفت. صداوسیما کار بسیار ارزشمندی انجام داده و افزون بر ۲۰۰ کانال پیش‌بینی شده که نامزدهای انتخاباتی در هر حوزه می‌توانند با کمک این ظرفیت برنامه‌های خود را اعلام کنند تا شناخت خوبی توسط مردم ایجاد شود. این اتفاق برای نخستین بار در انتخابات مجلس رخ می‌دهد و امیدواریم نمایندگان بتوانند از آن استفاده کنند. صداوسیما نیز ثبت نام را شروع کرده و امید داریم این ظرفیت به شناخت و معرفی نمایندگان کمک کند. 
وی درمورد انتخابات الکترونیک خاطرنشان کرد: احراز هویت در همه جا الکترونیک است و در چند حوزه بنا بر قانون رأی‌گیری الکترونیک انجام می‌شود که فعلاً تعداد آن محدود است و اگر در این انتخابات موفق بود، می‌توان در انتخابات بعد این ظرفیت را توسعه داد. 
وحیدی همچنین درخصوص حادثه انفجار در مرز سراوان گفت: اطلاع‌رسانی در حد منطقه انجام شده است و تاکنون چهار کودک، سه زن و دو مرد که از اتباع خارجی بودند در انفجار روستایی در ۴ کیلومتری مرز ایران کشته شدند. جزئیات حادثه و اطلاع‌رسانی دقیق از عاملان اتفاق به زودی اعلام می‌شود.

بیش از ۴میلیون واجد شرایط و ۴هزارو۶۰۰ شعبه اخذ رأی در استان
استاندار خراسان رضوی در ادامه همایش بیان کرد: ۴میلیون و ۷۰۰ هزار واجد شرایط اخذ رأی در استان حضور دارند. مسئولان شعب و نمایندگان فرماندار در خط مقدم تحقق مردم‌سالاری دینی هستند. معادل این عزیزان در دفاع مقدس فرمانده دسته است که مسئولیت اصلی مبارزه بر دوش آن‌ها بود و امروزه نیز همین عزیزان هستند که از امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت صیانت می‌کنند. باور ما این است که نمایندگان فرماندار به این دلیل که برخاسته از مردم هستند، می‌توانند طیف‌های مختلف را به‌صورت میدانی به مشارکت دعوت کنند و با مدیریت خوب، فرایند اخذ رأی با احترام، سرعت، امنیت و بدون معطلی انجام شود.
یعقوبعلی نظری بیان کرد: ۴هزارو۶۰۰ شعبه اخذ رأی برای تعیین ۱۸ نماینده مجلس و ۶ نماینده خبرگان در خراسان رضوی در ۳۴ شهرستان و ۱۲ حوزه اصلی انتخابیه برپا شده و بیش از ۸۰ هزار نفر عوامل اجرایی اعم از مسئولان شعب و میدان‌داران دیگر در فرایند اخذ رأی مشارکت دارند تا از میان ۷۸۰ نفر نامزد تأییدصلاحیت شده از میان هزارو۷۴۴ نفر ثبت‌نام‌کننده قطعی، میهمانان کرسی‌های مجلس انتخاب شوند.

تلاش برای پای کار آمدن ظرفیت مردمی در انتخابات
فرماندار مشهد نیز در این همایش که با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، بیان کرد: در شهرستان مشهد به دلیل اهمیت موضوع انتخابات، از دی‌ماه ۱۴۰۱ فعالیت را شروع کردیم تا برای انتخاباتی پرشور محیا شویم. چند نوآوری ویژه در ستاد انتخابات مشهد وجود دارد.
محسن داوری به آسیب‌شناسی انتخابات گذشته اشاره کرد و گفت: ۱۳ کمیته در ستاد انتخابات ایجاد شد که نسبت به ستادهای گذشته ۶ کمیته نخبگانی، مشارکت، اطلاع‌رسانی، اجرایی، ارتباطات و ارزیابی عملکرد جدید هستند. همچنین سامانه‌ای را برای ارتباط مستقیم با مردم ایجاد و ارتباطی نزدیک با نخبگان شهرستان برقرار کردیم تا از ظرفیت آن‌ها در حوزه اجرا و مشارکت و پای کار آوردن مردم کمک بگیریم. ما برای نخستین بار چهارماه پیش از انتخابات معتمدان واقعی مردم را شناسایی کردیم و از میان ۲۵۰ نفر نخبه، ۳۰ نفر انتخاب شدند و یک هیئت اجرایی ۲۹ نفره کاملاً مردمی بر پایه قانون محیا کردیم. ما برای مشارکت بالا تلاش کردیم سه اقدام ویژه انجام دهیم. امسال در جانمایی مکان اخذ رأی تلاش وِیژه کردیم و بسیاری از نقطه‌هایی که با شعب سیار مدیریت می‌شد را تغییر دادیم. در بسیاری از کلونی‌‌ها جمعیت شعبه اخذ رأی نداشتیم که امسال اضافه کردیم.
در بیمارستان‌ها شعبه اخذ رأی سیار مخصوص پیش‌بینی کردیم و در واحدهای صنعتی بالای ۵۰۰ نفر جمعیت شعبه اخذ رأی ثابت گذاشتیم و تلاش کردیم بتوانیم بیشترین اخذ رأی را داشته باشیم. در این راستا در مشهد شعب اخذ رأی ۱۸درصد افزایش داشته است. 
وی با اشاره به مردمی‌سازی عوامل اجرایی شعب اخذ رأی گفت: همه نمایندگان و اعضای اجرایی از مردم انتخاب شدند و تلاش کردیم همه را پای کار بیاوریم. همچنین نمایندگان آینده‌ساز فرماندار را از میان دانش‌آموزان تعریف کردیم که هر شعبه یک نماینده دارد و بسترسازی و جریان‌سازی برای آینده است. تمام تلاش ما این بوده بتوانیم ظرفیت مردمی را پای کار بیاوریم و در هر محله تریبون آزاد و جلسات هم‌اندیشی ایجاد کردیم. تمام مشهد بسیج شدند تا انتخاباتی سالم براساس راهبردهای رهبری و با مشارکت حداکثری انجام شود.

افتخار ما این است که انتخابات را مردم برگزار می‌کنند
معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی و رئیس ستاد انتخابات استان نیز در این همایش اظهار کرد: در استان حدود ۸۰ هزار نفر کمک‌یار ما هستند و به عنوان یک حرکت نمادین تلاش ما این بود که این را به عرصه بروز و ظهور رسانده و زحمات شما را نشان دهیم که در مسیر امتداد خون شهدا گام‌های خود را در مسیر انقلاب برداشتید.
هادی طباطبایی ادامه داد: ما تعهد کردیم و بر خود فرض دانستیم که انتخاباتی سالم و بدون هیچ‌گونه شک و شبهه‌ برگزار کنیم. لازمه برگزاری انتخابات سالم دقت نمایندگان فرماندار است و افتخار جمهوری اسلامی ایران این است که انتخابات را مردم برگزار می‌کنند. هیئت اجرایی ما معتمدان مردم هستند و همین معتمدان حداقل سه نفر و حداکثر ۹ نفر را به عنوان اعضای شعبه معرفی می‌کنند و آن‌ها هستند که انتخابات را اجرا می‌کنند.

خبرنگار: محدثه مودی