printlogo


تولیت آستان قدس رضوی  در دومین همایش بین‌المللی  «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان»:
مناظرات امام رضا(ع) الگویی موفق برای گفت‌وگوی ادیان و مذاهب است
تولیت آستان قدس رضوی مناظرات امام رضا(ع) را الگویی موفق برای گفت‌وگوی میان ادیان و مذاهب دانست.


به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی صبح دیروز در دومین همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» که در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با تأکید بر اینکه تمام ادیان الهی برای هدایت و رشد جامعه انسانی به وجود آمدند، اظهار کرد: تفاوت ادیان توحیدی در مرتبه آن‌هاست که آن هم به دلیل رعایت اقتضائات زمان بوده است.
وی با بیان اینکه ادیان توحیدی موجب رشد جامعه بشری هستند، این ادیان را منشأ وحدت و اتحاد بشریت دانست و افزود: بدخواهان و دنیاطلبان ابتدا تلاش کردند ادیان الهی را از خاصیت بیندازند و سپس پا را فراتر نهادند و تلاش کردند این‌ها را منشأ اختلافات و نزاع قرار دهند.
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: در دهه‌های اخیر، مصلحان و رهبران ادیان توحیدی مسئله گفت‌وگوی ادیان را به صورت جدی مطرح کردند و نشست‌های علمی مختلفی در کشورهای گوناگون تشکیل دادند؛ حال آنکه قرن‌ها پیش حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) به عنوان ولی و حجت خدا، رهبران تمام ادیان را به مناظره و گفت‌وگو دعوت کردند و در این زمینه اهتمام وافری بر گفت‌وگوی میان ادیان داشتند و خود جلسات را مدیریت و رهبری می‌کردند.
وی تصریح کرد: خداوند را شاکریم که در زیر سایه نام مبارک حضرت رضا(ع) که مبدع گفت‌وگوی ادیان و مذاهب هستند، این سنت حسنه استمرار پیدا می‏کند؛ مطالعه و تحلیل مناظرات امام رضا(ع) چه به لحاظ محتوا و چه از حیث شیوه، قابل توجه است که می‌تواند یک الگوی کاملاً اطمینان‌بخش را برای ما ارائه کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: توجه به نوع، محتوا و شیوه مناظرات امام رضا(ع) می‌تواند الگوی بسیار موفقی برای گفت‌وگوی میان ادیان و مذاهب پیش روی ما قرار دهد. لذا امیدوار هستیم بتوانیم به برکت این مضجع شریف و نام مبارک امام رضا(ع) این حرکت انسانی، بشری و توحیدی را در همه عالم گسترش دهیم.
وی گفت: یکی از نکاتی که از رهبر معظم انقلاب آموختم این است که معظم‌له معمولاً در مواجهه با گزارش‌های مختلف اجرایی، علمی، دینی و... یک پرسش مطرح می‌کنند و آن هم این است با انجام این کار چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود و خروجی انجام این کار چیست؟
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: برگزاری چنین همایش‌هایی برای زیبایی ویترین نیست بلکه باید به خروجی آن کار بیندیشیم. تا زمانی که در حوزه مسائل علمی و بحث‌های دانشگاهی و حوزه‌ای مشغول باشیم، با دشمنی نیز مواجه نخواهیم شد؛ اما هنگامی که قرار باشد نتیجه این بحث‌ها در جامعه اجرایی شود، آنگاه مشکلات و موانع، خود را نشان خواهند داد.
وی با بیان اینکه باید آمادگی مقابله با مشکلات پیاده‌سازی نتیجه این همایش‌ها در جامعه را داشت، گفت: فعالیت‌ها تا زمانی که در مراکز علمی باشد، دشمنان با آن کاری ندارند اما هنگامی که خروجی آن بخواهد عملی شود، آنگاه بدخواهان و دشمنان انسانیت و بشریت به میدان می‌آیند، لذا در این نوع همایش‌ها و نشست‌ها ضمن پرداختن به مباحث علمی باید برای رفع مشکلات امتداد اجتماعی این مباحث در جامعه نیز تدبیری اندیشیده شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تأکید کرد: در مقابل آن‌هایی که به دنبال منازعه و تخاصم میان ادیان هستند باید گفت‌وگوی ادیان ایجاد کرد؛ بنابراین در این همایش‌ها در کنار مباحث علمی، محتواسازی و تولید اندیشه، باید راهکارهای ترویج گفت‌وگوی ادیان در جوامع بشری و نحوه روبه‌رو شدن و رفع موانع آن را بررسی کرد.

امام رضا(ع) الگوی گفت‌وگوی بین‌الادیانی
رئیس دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان در این مراسم که صبح دیروز با حضور اندیشمندان ادیان و مذاهب مختلف در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه امام رضا(ع) نماد و الگویی برای گفت‌وگوهای بین‌الادیانی هستند، عنوان کرد: دنیای امروز نیازمند همکاری ادیان با یکدیگر است.
آیت‌الله محمد هادی عبدخدایی ابراز کرد: نزاع‌های دوره جدید برآمده از کنار نهادن راه انبیا و پیروی از قدرت و ثروت است. گفت‌وگوی میان ادیان و همکاری آن‌ها با یکدیگر راهی است تا همه بشریت به راه انبیای الهی برگردیم. رئیس دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان، ادامه داد: همفکری ادیان می‌تواند در زمینه‌های اعتقادی مشترک همچون وجود خداوند، معاد و اختیار انسان همچنین در حیطه مسائل کاربردی همچون عدالت و بنیان خانواده انجام پذیرد.
به گفته وی، ما به عنوان مسلمان و بنا بر وظیفه دینی، دست خود را برای همکاری و گفت‌وگو دراز می‌کنیم تا با هدف دستیابی به تقرب الهی، در مسیر انسانیت گام برداریم؛‌ در این مقام می‌توانیم با تمسک به امام رضا(ع) به عنوان نمادی از گفت‌وگوی بین‌الادیانی که روش گفت‌وگو و جدال احسن را به ما آموخته‌اند گفت‌وگویی عالمانه، آموزنده و مشتمل بر حقیقت و اصول اخلاقی داشته باشیم.
 
حکمت و دعوت به وحدت، دو توصیه مهم قرآنی در گفت‌وگوی ادیان 
استاد مطرح فلسفه نیز در این مراسم با بیان اینکه گفت‌وگوی حضرت رضا(ع) با ادیان مختلف در شرایط بسیار سختی انجام می‌شد، گفت: اما خوشبختانه امروزه گفت‌وگوها بسیار آسان شده و شرایط فراهم است، از این رو باید از آن بهره لازم را برد.
غلامرضا اعوانی ابراز کرد: در تعالیم قرآنی آمده گفت‌وگو با اهل کتاب باید همراه با حکمت باشد و در واقع اهل حکمت، اهل حق و حقیقت هستند، همچنین جدال در دین، دشمنی می‌آورد و نباید در گفت‌وگوها جدال کرد.
وی تصریح کرد: دو آیه در قرآن کریم ما را در گفت‌وگو بین ادیان کمک می‌کند؛ نخست اینکه قرآن اهل ادیان را به وحدت دعوت می‌کند، همان‌گونه که در آیه۶۴ سوره آل‌عمران آمده است: «بگو ‌ای اهل کتاب، بیایید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم که به جز خدای یکتا را نپرستیم و چیزی را با او شریک قرار ندهیم و برخی برخی را به جای خدا به ربوبیت تعظیم نکنیم. پس اگر از حق روی گردانند، بگویید شما گواه باشید که ما تسلیم فرمان خداوندیم».
اعوانی ادامه داد: دین باید منتهی به رستگاری و نجات بشریت شود. در جایی از قرآن کریم آمده است: ما خلق کردیم جن و انس را برای عبادت و عبودیت و عبودیت در تمام ادیان مشترک است. عبودیت دو شرط دارد، نخست اینکه عبادت باید بر توحید محض و از هر شرکی مبرا باشد و تفاوت انسان و خدا در عبودیت و ربوبیت است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در آیه دیگری از قرآن کریم شرایطی برای عبودیت و بندگی خدا مطرح شده که اصول مشترک بین همه ادیان است، از جمله آن می‌توان به دوری از شرک، احسان و نیکی به پدر و مادر، نکشتن فرزندان از روی ترس، پرهیز از گناهان کبیره و صغیره، خودداری از خوردن مال یتیم، برقراری قسط و عدل در جامعه، پیروی از حق هر چند بر ضد انسان باشد و... اشاره کرد.
این محقق و پژوهشگر در ادامه با بیان اینکه اسلام همه ادیان را به این شرایط فراخوانده است، گفت: در قرآن بر اصل نبوت همه انبیای الهی نیز تأکید شده است که توجه به این اصل مهم در گفت‌وگوی ادیان بسیار مؤثر است. هدایت دین چیزی نیست که منسوخ شود و انبیای الهی نور واحد هستند و ایمان به همه آن‌ها واجب است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: اسلام می‌خواهد با احیای ادیان الهی و بازگشت مؤمنان به دین خالص و اقامه دین، تا حد امکان همه مردم روی زمین رستگار شوند؛ بنابراین گفت‌وگوی حضرت رضا(ع) رستگاری و فلاح است. لازمه رسیدن به رستگاری، وحدت امت اسلامی است.
 
حمایت بیش از 100 مرکز تحقیقاتی خارجی و داخلی از این همایش
دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان نیز به عنوان دیگر سخنران به اهداف این همایش اشاره کرد و گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و مذاهب در کنار یکدیگر، تقویت تعامل علمی میان دانشمندان ادیان و مذاهب گوناگون، تقویت تعامل علمی میان مؤسسات دینی ایران و سایر کشورهای جهان، همفکری ادیان و مذاهب در چالش‌های اجتماعی دوره معاصر و تأکید بر نقش خانواده به عنوان نهادی مقدس از منظر ادیان و مذاهب را برخی از اهداف آن برشمرد.
دکتر احد فرامرز قراملکی با اشاره به اینکه 32 نهاد حمایت‌کننده و 81مرکز تحقیقاتی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه در این همایش با ما مشارکت و همکاری داشتند، تصریح کرد: کمیته علمی داخلی این همایش نیز متشکل از ۳۴ نفر از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و ۱۸ دین‌پژوه جهانی تشکیل شد.
وی همچنین به برگزاری پیش‌نشست‌های مختلف در سطح جهان اشاره کرد و افزود: تا کنون ۱۸ پیش‌نشست در شهرهای مختلف و هشت پیش‌نشست نیز در کشورهایی همچون عراق و ایتالیا برگزار شده که 10مجموعه سخنرانی با تأکید بر خانواده و اهمیت تحکیم آن را می‌توان یکی از امتیازات این پیش‌نشست‌ها برشمرد.
رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه اظهار کرد: در این همایش دانشمندان تراز اول با مشارکت ادیان مختلف مسیحی، زرتشتی، کلیمی و... مشارکت دارند و جهت‌گیری دومین دوره از این همایش نخبگانی است و با تأکید بر مناظرات امام رضا(ع) در فلسفه دین و الهیات تطبیقی برنامه‌ریزی شده است.