printlogo


دبیر ستاد انتخابات استان خراسان رضوی مطرح کرد
خراسان رضوی آماده برگزاری انتخابات تمام‌الکترونیک
خراسان رضوی امکان و آمادگی برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری را به صورت تمام‌الکترونیک دارد. 


دبیر ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان این مطلب در نشستی با خبرنگاران که در راستای ارائه اقدامات صورت گرفته برای الکترونیکی شدن انتخابات برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: ما از سال‌های 1396 و 1400 تجربه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را داریم. اکنون نیز با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم می‌توانیم در صورت تأیید شورای نگهبان، انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری را به صورت تمام‌الکترونیک برگزار کنیم. البته این موضوع که انتخابات پیش رو به چه صورت (الکترونیکی یا به روش قدیم ) برگزار خواهد شد، بی‌شک تا پایان دی ماه مشخص و به ما ابلاغ خواهد شد.

4 هزار و 545 شعبه فعال اخذ رأی برای خراسان رضوی
امیرفریدنیا همچنین درخصوص تعداد شعب اخذ رأی و نحوه برگزاری انتخابات یازدهم اسفند اظهار کرد: تمام شرایط در استان برای برگزاری انتخاباتی سالم و کاملاً ایمن فراهم و مقدمات آن از ماه‌ها پیش چیده شده است. در همین راستا تاکنون 4 هزار و 545 شعبه اخذ رأی در سراسر استان مورد پایش قرار گرفته‌اند و به صورت قطعی روند اخذ رأی در آن‌ها انجام خواهد شد که از این تعداد ۳ هزار و ۵۶۴ شعبه ثابت و ۹۸۱شعبه سیار خواهند بود. 
وی با اشاره به اینکه با رقابت بیشتر میان داوطلبان، شاهد انتخاباتی پرشور خواهیم بود، افزود: در مرحله نام‌نویسی از داوطلبان پیش از احراز صلاحیت‌ها هزار و 744 نفر از استان نام‌نویسی کردند که نام‌نویسی هزار و 123 نفر تأیید شد و در نهایت ۷۸۰ نفر از خراسان رضوی توانستند با احراز صلاحیت به مرحله رقابت برای رسیدن به مجلس راه پیدا کنند. از این 780 نفر ۶۷۹ نفر مرد و ۱۰۱ نفر خانم هستند ضمن اینکه در این دوره نیز مانند دوره پیش 
45 درصد از ثبت‌نام کنندگان خراسان رضوی احراز صلاحیت شدند.
فریدنیا با اشاره به اینکه در این دوره از انتخابات برخلاف دوره‌های گذشته که تنها با شناسنامه و کارت ملی می‌توانستند در جریان رأی‌گیری به نامزدهای خود رأی بدهند، تفاوت‌هایی وجود دارد، گفت: در این دوره  مردم با پنج مدرک شناسایی شامل کارت ملی، شناسنامه، گذرنامه، گواهی‌نامه و کارت پایان خدمت سربازی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. 

حضور ضابط قضایی در محل شعب برای رسیدگی به تخلفات احتمالی
دبیر ستاد انتخابات خراسان رضوی با اشاره به اینکه آموزش‌های لازم برای برگزاری هر چه بهتر انتخاباتی سالم صورت گرفته است، بیان کرد: دوره‌های آموزشی متعددی برای دست‌اندرکاران انتخابات در استان برگزار کردیم که شامل دوره‌هایی برای آموزش فرمانداران و معاونان آن‌ها و همچنین بخشداران است ضمن اینکه دوره‌های شبیه‌سازی اخذ رأی برای آسیب‌شناسی‌ نیز برگزار شده و قرار است دوره‌های مشابهی با حضور نمایندگان فرمانداران در شعب اخذ رأی برگزار شود.
وی در پاسخ به پرسش قدس درباره تمهیدات اندیشیده شده در خصوص برگزاری سالم انتخابات به ویژه در محل شعب اخذ رأی عنوان کرد: با توجه به دستورهای اعلام شده هم به شوراهای اداری شهرستان‌ها و هم به فرمانداران در جلسات آسیب‌شناسی، تأکید شده مجریان انتخابات حق ندارند در زمان انتخابات به سود یا علیه یک داوطلب موضع‌گیری کنند تا انتخابات در نهایت سلامت و امنیت برگزار شود. تفاوت این دوره با سایر دوره‌ها این است که در هر شعبه ضابط قضایی مستقر خواهد بود تا ضمن رصد تمامی فعالیت‌ها در صورت بروز تخلف احتمالی در کمترین زمان و به صورت آنی به آن رسیدگی شود.

اهمیت ترغیب مردم برای حضور در انتخابات
فریدنیا همچنین درباره اهمیت حضور مردم در انتخابات پیش‌رو تأکید کرد: در شرایط کنونی، ناامیدی در فضای مجازی گسترش پیدا کرده و همین امر سبب شده امیدآفرینی در جامعه کمرنگ شود. در این میان، رسانه‌های داخلی در ترغیب مردم به حضور و مشارکت بیشتر، نقش اساسی دارند‌.
وی به ضرورت دشمن‌شناسی در عرصه سیاسی اشاره و ابراز کرد: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در حال جهاد هستیم و رسالت سنگینی برای آگاه‌سازی جامعه بر دوش خواص جامعه است‌. باید مراقب باشیم بی‌اعتمادی در جامعه دامن زده نشود. 
رئیس کمیته فناوری ستاد انتخابات خراسان رضوی نیز در این نشست با بیان اقدامات صورت گرفته برای برگزاری انتخابات یازدهم اسفند گفت: تاکنون 76 درصد از نقاط مورد نظر در شعب اخذ رأی ثابت مورد تست قرار گرفته که این آمار در مورد شعب سیار 33 درصد است. البته تا آخر هفته تمام نقاط شعب تست خواهند شد.
حسن امیری ادامه داد: در حال حاضر 4 هزار و 908 دستگاه احراز هویت الکترونیک شرکت‌کنندگان را در اختیار داریم که به روزرسانی شده‌اند و معادل 8درصد این دستگاه‌ها نیز در 12حوزه انتخابیه در راستای پشتیبانی در صورت بروز مشکل برای دستگاه‌های مستقر در شعب وجود خواهد داشت.  

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر