printlogo


مطالبات سنگین شرکت های دارویی رضوی از مراکز درمانی


​​​​​​​رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی از مطالبه هزار میلیارد تومانی شبکه دارویی آستان قدس رضوی از مراکز درمانی دولتی و غیردولتی در سال اخیر خبر داد و گفت: این موضوع به طور مستمر و مکرر از مراجع و مراکز مختلف پیگیری شده اما به دلیل نبود نقدینگی لازم در مراکز درمانی دولتی، این مطالبات روز به روز در حال افزایش است.
سیدمهدی سدیدی اظهار کرد: این محصولات عمدتاً تولید دو شرکت سامان داروی هشتم و داروسازی ثامن است که توسط شرکت پخش یاراطب ثامن در سطح کشور عرضه می‌شود. ۴۰ درصد از فروش شرکت یاراطب از محل عرضه کالاهای بیمارستانی نظیر سافاکتو، سرم و... است که در دو شرکت مذکور تولید می‌شود.
وی با اشاره به عدم پرداخت به موقع مطالبات به شرکت‌های پخش دارو و تجهیزات پزشکی از خرداد امسال تاکنون خاطرنشان کرد: همین امر سبب شده کل صنعت پخش در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد که حجم بی‌سابقه چک‌های برگشتی در شرکت‌های پخش دارو گواه این موضوع است.
سدیدی ادامه داد: عدم پرداخت مطالبات علاوه‌ بر ناترازی سود و زیان شرکت‌های پخش، کاهش شدید کیفیت خدمات در بخش توزیع و به طبع آن عدم تزریق نقدینگی به شرکت‌های پخش موجب شده واحدهای تولیدی و تأمین دارو نیز دچار بحران شوند. در شرایط بحران، ریسک تأمین و کیفیت افزایش می‌یابد که مغایر با سیاست‌های شعار سال است.