printlogo


مراسم تشییع دو تن از شهدای حمله تروریستی کرمان و یک شهید تازه‌تفحص‌شده دفاع مقدس در مشهد برگزار شد
همپیمان با شهدا برای دشمنی با آمریکا
ظهر شنبه ١۶ دی ‌ماه مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی کرمان و یک شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس، در مشهد برگزار شد.


​​​​​​​ خیابان امامت مشهد دیروز میزبان شهدا و مردم شهید‌پروری بود که به استقبال و بدرقه آمده بودند؛ شهدایی که چند روز پیش در حمله تروریستی کوردلان به گلزار شهدای کرمان به شهادت رسیده بودند. شهیده مریم قوچانی غروی و شهید عادل رضایی، قربانیان حادثه تروریستی کرمان بودند. شهید جواد ایزدی، شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس نیز دیروز در میان جمعیت دلسوخته مشهد تشییع شد. 
مردم گروه‌گروه و دسته‌دسته از کوچه و خیابان‌های اطراف، خودشان را به محل قرار می‌رساندند. هرچه زمان می‌گذشت، سیل جمعیت نیز بیشتر می‌شد. این‌بار اما حضور زنان پررنگ‌تر از هر بار به چشم می‌آمد. زنان مشهدی به میدان آمده‌ بودند تا همبستگی و همدردی خود را با شهیده‌ حمله تروریستی کرمان و خانواده داغدار او ابراز کنند.
بار دیگر حمله کور دشمن و نقشه‌‌اش برای به زانو درآوردن ملت ما نقش بر آب شده بود و صحنه‌ای که به خیال خام آن‌ها بنا بود صحنه‌ شکست ما باشد، به عرصه‌ای برای تجدید عهد و میثاق ملت با شهدا و آرمان‌های سید شهیدان مقاومت، حاج قاسم سلیمانی بدل شد. مردم با مشت‌های گره کرده و نوایی آکنده از خشم و غم، فریاد حیدرحیدر سر می‌دادند.
ندای «لبیک یاحسین(ع)» مردم نیز مهر تأییدی بر آرمان روشن حاج قاسم بود. مردم مشهد با حضور پررنگ خود در مراسم تشییع شهدا بار دیگر ثابت کردند که ملت شهادت‌اند و شهادت را افتخار خود می‌دانند. پیکر شهدا که به محل قرار رسید، صدای اشک و آه مردم اوج گرفت و داغ دلشان تازه شد. گویی بار دیگر تمام اتفاقات چند روز اخیر و اخبار تلخ آن را از نظر گذراندند و به راستی خود را صاحب این عزا و ماتم می‌دانستند.

شهدای کرمان نشان دادند آمریکا هدفی جز آدم‌کشی ندارد
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری در مراسم تشییع پیکر شهدا گفت: پیام این مراسم و این شهدا به ما این است که حرکت در مسیر خدا نه ترس دارد نه حزن. پیام ما به جهانیان این است که در دشمن‌شناسی، حجت برای ما تمام شد. تاکنون آمریکا و اسرائیل خود را مدافع حقوق بشر معرفی می‌کردند؛ اما پیکر این شهیده و 22 دانش‌آموز شهید حجتی نیست جز آنکه آمریکا تئوری و هدفی غیر از کشتار و آدم‌کشی ندارد.
حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد اظهار کرد: ما مکرراً از آمریکا و اسرائیل شنیده‌ایم که مدافع حقوق بشرند؛ اما این پیکرها خبر از چیز دیگری می‌دهند. شهدا اثبات کردند دشمنان ما چهره‌ای جز آدم‌کشی در کره زمین ندارند. 
وی ادامه داد: کارنامه آدم‌کشی آمریکا کارنامه‌ای مفصل و طولانی است. 100میلیون سرخپوست به قتل رسیدند تا آمریکاییان مستقر شوند. کجا بودند بنیادهای حقوق بشر تا این جنایات را منعکس و افشا کنند؟ آمریکا در ویتنام 3میلیون نفر را قتل عام کرد. آمریکا 220هزار انسان بی‌گناه را در هیروشیما در لحظه نابود کرد. ارمغان آمریکا برای منطقه چه بود؟ آن‌ها با اتهامات واهی به عراق حمله کردند و نزدیک به 10 سال در آنجا حضور داشتند؛ اما حاصل حضور آن‌ها چه بود جز گروهک‌هایی چون القاعده و داعش که مولود آمریکا و اسرائیل هستند. زمانی که بیش از یک‌میلیون نفر از مردم عراق قتل عام شدند، بنیادهای مدافع حقوق بشر کجا بودند؟ اینجا فرصتی است تا زنان و مردان و جوانان ما از این جنایات آگاه شوند. 
گنابادی‌نژاد افزود: اما چه کسی با داعش مبارزه کرد؟ آیا غیر از جبهه مقاومت و سردار سلیمانی بود؟ آیا اتهام او غیر از مبارزه با داعش بود؟ چرا آمریکا دستور به قتل کسی داد که داعش را نابود کرده بود؟ شهدای کرمان اثبات کردند اسرائیل و آمریکا هویتی جز آدم‌کشی ندارند. حادثه کرمان تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه است.

زنان مشهدی پیشاپیش تشییع پیکر خواهر شهیدشان بودند
آنچه این تشییع حزن‌انگیز اما باشکوه را متمایز می‌کرد، پیشرو بودن بانوان در مسیر بدرقه شهدا بود. زنان مشهدی با در دست داشتن تصاویری از 
حاج قاسم سلیمانی و پلاکاردهایی برای ابراز همدردی با خانواده شهدا، خواهر شهید خود را بدرقه می‌کردند. مادران بسیاری دست در دست کودک خود با چشمانی اشک‌آلود، شهادت را به شهیده‌ حمله تروریستی تبریک می‌گفتند.
اما نوجوانان دهه هشتادی و دهه نودی‌ بیدار و آگاه هم در میان جمعیت کم نبودند. یکی از همین نوجوانان از حضورش در این مراسم گفت: آمده‌ام بگویم راه 
حاج قاسم ادامه دارد و همان طور که سردار می‌گوید، ما ملت شهادتیم و به شهادت افتخار می‌کنیم.
زنی میانسال نیز که سربندی منقش به نام اباعبدالله(ع) را به پیشانی بسته بود، با بغض از داغی که جنایت بر سینه‌اش گذاشته، گفت: آمده‌ام بگویم ملت ما از هیچ‌چیز نمی‌ترسد. جمعیتی که امروز برای تشییع پیکر شهدا آمده‌اند، همه چیز را عیان می‌کنند؛ اما آن‌هایی که خودشان را به خواب زده‌اند، هرگز بیدار نمی‌شوند.
سیل جمعیت در مسیر خیابان امامت مشهد با نوای «زینب‌زینب» به راه خود ادامه داد. مردم از بانوی صبر و استقامت برای خانواده شهدا طلب صبر و آرامش می‌کردند و شهیده مریم قوچانی غروی را تا منزلش واقع در همان خیابان همراهی کردند. بسیاری از مردم و هم‌محله‌ای‌های شهیده نیز از مدت‌ها پیش منتظر ایستاده بودند. جمعیت رفته‌رفته در خیابان منتهی به منزل شهیده به اوج خودش رسید و شعار «خواهرم خواهرم شهادتت مبارک» زنان مشهدی در خیابان طنین‌انداز شد. 

اعلام خبر شهادت دختر، در تشییع پیکر مادر!
اما لحظه دردناک و سنگین مراسم که قلب تمام حاضران را به درد آورد، لحظه اعلام خبر شهادت فرزند شهیده مریم قوچانی غروی بود. شهیده فاطمه دهقان، فرزند این شهیده نیز که همراه مادر خود در گلزار شهدای کرمان بود، پس از این واقعه در بیمارستان بستری شد که سرانجام بر اثر شدت جراحات، به فیض رفیع شهادت نائل آمد. با اعلام این خبر به مردم، سوز و گدازی در جمعیت به راه افتاد. گویا خشم و غم مردم بیش از پیش، در فریادها و ناله‌هایشان تجلی پیدا کرده بود.
در این مراسم، شهیده مریم قوچانی غروی و شهید عادل رضایی، مداح اهل بیت(ع) که از شهدای حمله تروریستی کرمان بودند، به همراه شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس؛ شهید جواد ایزدی در میان مردم داغدار و شهید‌پرور مشهد تشییع شدند تا پس از طواف در حرم مطهر رضوی، در منزل ابدی خود آرام بگیرند.

خبرنگار: محدثه مودی