printlogo


مشاور رئیس‌جمهور در امور حوزه و روحانیت:
اگر از فتنه‌ها غافل باشیم، دسیسه‌ها ما را بیدار می‌کند
صبح روز شنبه، مراسم روز ۹ دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت در حرم مطهر رضوی با حضور پرشور مردم انقلابی مشهد برگزار شد. 


مشاور رئیس‌جمهور در امور حوزه و روحانیت که سخنران این مراسم بود، گفت: امروز روز ویژه‌ای در تاریخ انقلاب است. ما مناسبت‌های اینچنینی فراوان داریم که هر یک پیامی دارد و باید به مردم منتقل شود. یکی از راه‌های انقلابی‌گری همین است که رویدادهای مختلفی که در متن این انقلاب به وجود آمده را برای مردم بازگو کنیم. رمز و راز و جوشش و رویش یک انقلاب همین است که ما ابعاد مختلف تحولات را با مناسبت‌هایی که فرا می‌رسد بیان کنیم. امروز هم روزی فراموش نشدنی است. ملت ما سرفصلی در تاریخ انقلاب ایجاد کرد که ذیل آن مطالب بسیار گفتنی وجود دارد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی ادامه داد: موج انقلاب اسلامی مانند زلزله‌ای بود که جهان سیاست را در سطح بین‌المللی به هم ریخت و طرح‌های جهان‌خواران را زیر و رو کرد. دشمن اول متوجه نبود این حرکت چقدر عمر و قدرت دارد. آن‌ها سال‌ها تبلیغ می‌کردند و می‌گفتند دین افیون ملت‌هاست اما دیدند از مساجد صدای الله‌اکبر و هیهات منا الذله بلند شده است. شعارهای انفجاری با این همه انرژی و قدرت، این نیرو و توان از کجا آمده بود؟ این همان توانی است که در غزه می‌بینیم. حدود 80روز است که مردم در حال مقاومت‌اند و روزی صدها کشته می‌دهند اما خم به ابرو نیاوردند. این روحیه برای دنیا تعجب‌آور است.
وی با اشاره به اینکه این روحیه قدرتمند که هیچ عاملی آن را تسلیم نمی‌کند از قرآن و اسلام بدست آمده، گفت: این روحیه در ایران ایجاد شد، رفته رفته رشد کرد تا جبهه مقاومت را شکل داد و در نسل جدید فلسطین سرازیر شد. این موج همچنان در حال گسترش است و خاموش‌شدنی نیست و با بمب نمی‌توان آن را از میان برد. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ما از همان روز نخست هر روز یک فتنه و بحران داشتیم، ولی این ملت بحران‌ها را با عزت پشت سر گذاشت، فصل فتنه‌ها فصل جداگانه‌ای در تاریخ انقلاب است.
تقوی ادامه داد: فتنه با انگیزه دشمنی و از طریق آشوب و به هم ریختن نظم اجتماعی خودش را نمایان می‌کند، با نافرمانی‌های مدنی توسعه پیدا می‌کند و لباس حق را می‌پوشد. فتنه ترکیبی از عوامل متعدد است و مؤلفه‌هایی دارد که باید آن‌ها را بشناسیم. نتیجه برقراری ارتباط معنادار عوامل داخلی ناسالم با عوامل خارجی خائن، فتنه است. فعال شدن عناصر قدرت‌طلب که در زمانی از قدرت بازماندند، هنجارشکنی و عبور از مرزهای قانونی، اردوکشی خیابانی و حمله به مراکز حساس جامعه وقتی به هم گره می‌خورد، می‌شود فتنه.
وی با تأکید بر اینکه ایجاد فتنه بستر می‌خواهد افزود: فتنه‌انگیزان به سراغ ناراضیانی می‌روند که به خواسته‌های نامشروع خود نرسیدند. بستر دیگر فتنه شبهه‌پراکنی است، بسیاری از شایعاتی که در فضای مجازی پخش می‌شود، افکار عمومی را دچار تردید می‌کند. بی‌بصیرتی جامعه نیز بستری دیگر برای ایجاد فتنه است. رهبر معظم انقلاب این روز را روز بصیرت نامیدند و به جبهه تبیین فرمودند بصیرت‌افزایی کنید. جامعه‌ای که بصیرت نداشته باشد در گرداب فتنه‌ها گرفتار می‌شود و در جایی دیگر مطرح کردند: می‌دانید چرا صلح را بر امام حسن(ع) تحمیل کردند؟ چون نتوانستند درست اوضاع را تحلیل کنند و بصیرت نداشتند تا ببینند پشت پرده چه می‌گذرد.
تقوی در ادامه به خسارت‌های فتنه‌ سال 88 اشاره کرد و گفت: خیانت به آرای مردم و بی‌احترامی به امام(ره) از خسارت‌های فتنه بود. در این فتنه سیاست‌های همبستگی با فلسطین را زیر سؤال بردند. شعار می‌دادند نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران! که دروغ می‌گفتند. آمریکا دشمن شماره یک مردم جهان و ایران است، اما فتنه‌گران آن زمان شعار مرگ بر آمریکا را عوض کردند. شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را عوض و به شکل دیگری مطرح کردند. کشته شدن بیش از 30 نفر و شهید شدن عده‌ای نیروی فداکار، غارت مغازه‌ها و آتش زدن خیمه‌های عزای امام حسین(ع) از دیگر خسارت‌های فتنه 88 بود.
وی افزود: فتنه خسارت‌بار است اما آموزه‌هایی دارد که باید به آن توجه کنیم. از دشمن غافل نشویم، دشمن دست از سر ما برنداشته است. اگر غافل شویم، دسیسه‌ها ما را بیدار می‌کند. دشمن را دست‌کم نگیریم، هرگز او را دوست نپندارید. دشمن از درون نظام سربازگیری کرد، از چهره‌های نزدیک محوریت نظام نیرو گرفت و چه فجایعی به وجود آورد اما نقش کارساز مردم کار فتنه را تمام کرد.
تقوی بر اهمیت تبیین شخصیت و نقش رهبر معظم انقلاب در خنثی‌سازی فتنه تأکید کرد و گفت: شخصیت و قدرت رهبر معظم انقلاب در هر صحنه و حوزه‌ای باید تبیین شود. عملکرد معظم‌له شبیه معجزه است، هر کدام از این توطئه‌ها در هر کشوری اتفاق می‌افتاد شیرازه آن گسسته می‌شد اما با بصیرت مردم و رهبر معظم انقلاب توطئه‌ها خنثی شد. دشمن بداند ما ایستاده‌ایم، ایران همواره مرام علوی داشته است، ما زیر چتر ولایت علوی بوده‌ایم و دعوای دشمن سر بنزین و حجاب و آزادی نیست، دعوا سر ایران قوی است. هر چه قدرت بیشتر باشد، دشمنی بیشتر است.

خبرنگار: محدثه مودی