printlogo


رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهور کوبا بر ظرفیت‌های مشترک و ضرورت اتحاد دو کشور تأکید کردند
ائتلاف دولت‌های انقلابی علیه زورگویی آمریکا
کوبا جزیره‌ای کوچک در شمال دریای کارائیب و دهانه خلیج مکزیک است. این جزیره با ۱۰۹ هزارکیلومتر مربع مساحت، آن‌قدر کوچک است که به راحتی در دل استان خراسان رضوی جا می‌گیرد.


​​​​​​​از این گذشته از پایتخت کوبا یعنی هاوانا تا میامی آمریکا فقط ۳۷۰ کیلومتر فاصله است. به‌عبارتی مهم‌ترین مخالف ایدئولوژیک ایالات متحده تنها ۳۷۰ کیلومتر با این کشور فاصله دارد و این یعنی جبهه ضد امپریالیسم تاکنون سنگر خوب و مهمی در اختیار داشته است. حالا «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهور این کشور به همراه یک هیئت عالی‌رتبه به کشورمان سفر کرده و با مقامات دولت ما دیدار داشته است. آخرین رئیس‌جمهور کوبا که به ایران آمد، فیدل کاسترو بود که ۲۲سال پیش این سفر را انجام داد. هیئت کوبایی پس از دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی به دیدار رهبر معظم انقلاب هم رفتند.

اشتراکات و ظرفیت‌های ایران و کوبا
به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های فراوان سیاسی و اقتصادی دو کشور تأکید کردند: «باید از این ظرفیت‌ها برای تشکیل یک اتحاد و ائتلاف میان کشورهایی که در قبال زورگویی‌های آمریکا و غربی‌ها دارای موضع یکسان هستند، استفاده شود».
ایشان افزودند: «این ائتلاف با تمرکز بر همکاری‌های اقتصادی، می‌تواند در مورد مسائل مهم جهانی همچون موضوع فلسطین موضع‌گیری مشترک و تأثیرگذار داشته باشد».
رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص مسائل فلسطین خاطرنشان کردند: «موضوع فلسطین فقط مربوط به قضایای اخیر غزه و بمباران‌ها نیست؛ زیرا مردم فلسطین درطول ۷۵ سال گذشته همواره تحت انواع شکنجه‌ها و رنج‌ها و کشتارها بوده‌اند، اما اکنون فاجعه در غزه آن‌قدر بزرگ است که واقعیت برای افکار عمومی جهان برملا شده و امکان پنهان کردن آن وجود ندارد».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مواضع رئیس جمهور کوبا درباره مسائل جهانی به‌خصوص موضوع فلسطین را همسو با مواضع جمهوری اسلامی خواندند و با اشاره به همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی افزودند: «باید روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف ازجمله همکاری علمی، بیش از پیش تقویت شود و امیدواریم با توجه به اینکه دولت جناب آقای رئیسی، دولت «کار و فعالیت» است، تفاهم‌ها و توافق‌ها به پیش روند و به مرحله اجرا و اقدام برسند».
ایشان همچنین با اشاره به دیدار ۲۲ سال پیش خودشان با آقای «فیدل کاسترو» رهبر فقید کوبا گفتند: «انقلاب کوبا و شخصیت آقای کاسترو از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی همواره برای انقلابیون ایران جذابیت خاص داشت و دلیل آن هم صداقت در مواضع انقلابی وی بود».
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: «صداقت انقلابی، ایستادگی انقلابی و جدیت انقلابی، وجه مشترک انقلاب کوبا و انقلاب اسلامی ایران است».
در این دیدار که حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی نیز حضور داشت، آقای «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، سخنان و مواضع ایشان را هم‌جهت با دغدغه‌ها و مواضع دولت کوبا دانست و گفت: «روابط ایران و کوبا، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مسیر صحیحی قرار داشته و در گفت‌وگوهای خود در تهران تمام تلاش‌ها را برای تعمیق این روابط به‌ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری متمرکز کردیم».
آقای میگل دیاز کانل در مورد قضایای فلسطین و غزه گفت: «آنچه که امروز در غزه اتفاق می‌افتد یک نسل‌کشی غیر قابل قبول است و سازمان‌های بین‌المللی چشمان خود را در برابر کشتار ده‌ها هزار نفر از مردم غزه که دو‌سوم آن‌ها کودکان و زنان هستند، بسته‌اند و تعجب‌آور این است، کسانی که از جنگ اوکراین و روسیه و کشتار غیر نظامیان دائماً شکایت می‌کردند اکنون در برابر کشتار ده‌ها هزار نفر در غزه سکوت کرده‌اند و این نشان‌دهنده وضع بسیار بد جهان است».

دیدارهای دوجانبه هیئت کوبایی با مقامات ایرانی
پیش از دیدار هیئت کوبایی با رهبر معظم انقلاب سید ابراهیم رئیسی در آیین استقبال از دیاز ضمن اشاره به اشتراکات دو کشور تأکید کرد: «ما همکاری‌های خوبی پس از انقلاب اسلامی با کشور کوبا داریم و این همکاری‌ها نیز رو به توسعه است. همکاری در حوزه‌های علم و فناوری یکی از جلوه‌های همکاری ایران و کوباست که نتیجه آن در ساخت واکسن کرونا دیده شد».
دکتر رئیسی همکاری‌های انجام شده در حوزه بیوتکنولوژی و نانو میان دو کشور را هم مهم برشمرده و گفته است: «قراردادها و اسناد میان دو کشور می‌تواند به این همکاری‌ها جهت خوبی دهد».
نقطه اشتراک دیگر کوبا و ایران تحریم‌های ظالمانه آمریکاست. این نکته مورد توجه رئیس‌جمهور قرار گرفته و گفت: «روابط کشور‌هایی مانند ایران و کوبا می‌تواند موجب خنثی کردن تحریم‌ها شود».
در سفر میگل دیاز کانل به ایران ۶سند و یک تفاهم‌نامه همکاری هم امضا شد. این اسناد حوزه‌های علم و فناوری، بهداشت، کشاورزی، انرژی و معدن، ارتباطات و پزشکی را شامل می‌شود. دیاز کانل ضمن اشاره به این اسناد اظهار کرد: «تأکید می‌کنیم ایران کشور دوست و برادر ما در خاورمیانه است».
همچنین دراین نشست رؤسای جمهور ایران و کوبا بر شکل‌گیری ائتلاف جهانی در حمایت از فلسطین تأکید کردند. یک بیانیه مشترک تعمیق روابط راهبردی دوجانبه هم توسط مقامات دو کشور امضا شد.

خبرنگار: زینب رمضانی