printlogo


قدس بخشی از مشکلات شبکه بهداشت و درمان در یک شهرستان را بررسی کرد
کوهسرخ بدون پزشک متخصص و بیمارستان!
چندی پیش، خبری روی خروجی رسانه‌ها رفت مبنی بر خدمت به بیماران شهرستان کوهسرخ تنها با سه دستگاه آمبولانس! بررسی و کنکاش درباره این موضوع، ما را به مسئولان محلی در این شهرستان رساند تا در مورد این کمبودها در مجموعه شبکه بهداشت و درمان گفت‌وگو کنیم.


3 آمبولانس سالم 3 آمبولانس خراب!
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهسرخ در واکنش به وجود تنها سه دستگاه آمبولانس در این شهرستان گفت: آنچه در این مورد در رسانه‌ها منتشر شده، ناقص بوده و این‌گونه نیست.
عمید شمسایی ادامه داد: ما در شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهسرخ 6 دستگاه آمبولانس داریم که در حال حاضر سه دستگاه به دلیل خرابی‌هایی که داشتند، در دست تعمیر هستند. سه دستگاه دیگر هم همان‌طور که در خبرها آمده بود، به مردم شهرستان خدمات‌رسانی می‌کنند.

کوهسرخ بدون پزشک متخصص
وی همچنین در خصوص نبود پزشک متخصص در شهرستان کوهسرخ و مشکلاتی که مردم در این زمینه دارند، بیان کرد: به دلیل اینکه در کوهسرخ بیمارستان نداریم، پزشک متخصص به شهرستان ما تعلق نمی‌گیرد؛ اما تلاش کردیم با هماهنگی‌های انجام شده، چهار پزشک متخصص هر کدام یک روز در هفته در مرکز شهرستان در مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی ریوش حضور داشته باشند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهسرخ تعداد مراکز جامع سلامت این شهرستان را چهار مورد عنوان کرد و افزود: از این تعداد، یک مرکز که همان مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی است، در شهر ریوش و سه مرکز دیگر نیز در سه روستای شهرستان قرار دارد. همان طور که گفته شد، ما در کوهسرخ بیمارستان نداریم؛ اما با موافقت وزارت بهداشت و درمان در تلاش هستیم مراکز جامع موجود به خصوص مرکز شبانه‌روزی ریوش را به تجهیزات مورد نیاز بیمارستانی مجهز کنیم تا دست‌کم بتوانیم برای موارد سرپایی رسیدگی به بیماران در این مرکز خدمات بدهیم.

سهمیه پزشکان مناطق محروم، چاره کار است
شمسایی همچنین در واکنش به این موضوع که گفته می‌شود مرکز جامع سلامت روستای طرق از توابع بخش بررود که به هشت روستای دیگر نیز خدمات‌دهی می‌کند، از نیمه شهریور گذشته پزشک عمومی ندارد و مردم برای یک سرماخوردگی ساده مجبور هستند به مرکز شهرستان مراجعه کنند، اظهار کرد: برای مراکز روستایی به دلیل کمبودهایی که وجود دارد، معمولاً پزشک طرحی اعزام می‌کنیم. این پزشکان نیز اغلب پس از اتمام دوره طرح، همکاری خود را ادامه نمی‌دهند و آنجا نمی‌مانند و این مسئله موجب شدیدتر شدن کمبودهای ما می‌شود. موضوع مرکز جامع سلامت طرق نیز از همین موارد است. برای اینکه مشکل حل شود، با چند پزشک مذاکراتی داشته‌ایم و امیدواریم به زودی این مسئله رفع شود.
وی گفت: تمام داشته‌های ما در شهرستان کوهسرخ 6 پزشک عمومی است! به دلیل اینکه جاده و راه ارتباطی آن گردنه‌ای و برفگیر است، معمولاً پزشکان راغب نیستند با این شرایط سخت برای طبابت به کوهسرخ بیایند که این کار را هم برای ما و هم برای مردم سخت‌تر می‌کند. با درخواستی که داشتیم، امیدواریم مسئولان با اختصاص سهمیه پزشکان مناطق محروم که 10سال تعهد خدمت دارند، قدری از مشکلات بهداشت و درمان شهرستان را برطرف کنند.

 مسئولان همکاری کنند تا مشکل رفع شود
معاون مجتمع اداری شهرستان کوهسرخ نیز درباره غیبت سه ماهه پزشک در مرکز جامع سلامت روستای طرق گفت: ما در حال حاضر کمبودهایی در بحث خدمات‌دهی به مردم در موضوع بهداشت و درمان در شهرستان داریم که نبود پزشک در مرکز جامع سلامت روستای طرق یکی از آن‌هاست که جزو مطالبات مردمی بوده و هست. برای برطرف کردن این کمبود و همچنین در بحث ناوگان خودرویی شبکه بهداشت، به دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخواست داده‌ایم که امیدواریم مسئولان امر همراهی و همکاری لازم برای رفع کمبودهای موجود را داشته باشند تا نیاز نباشد مردم برای یک سرماخوردگی ساده به شهر ریوش که مرکز شهرستان است، مراجعه کنند. 

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر