printlogo


اعضای شورای شهر مشهد به نامه بازرسی واکنش نشان دادند
دعوا بر سر کرسی ریاست در شورا
نود و ششمین صحن علنی شورای شهر مشهد دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ در شرایطی متشنج برگزار شد به طوری که بر سر نشستن بر کرسی ریاست شورا بحث و درگیری‌های لفظی میان رئیس فعلی یعنی حسن موحدیان و رئیس انتخابی جدید یعنی مهدی ناصحی بالا گرفت. 


در ابتدای جلسه مهدی ناصحی با حضور در جایگاه ریاست شورا، قصد آغاز جلسه را داشت که با حضور موحدیان از این اقدام ممانعت شد؛ سپس ۹ نفر از اعضا تلاش کردند حسن موحدیان را از ریاست جلسه منصرف کنند که البته با مخالفت وی مواجه شدند.
در این هنگام، موسی‌الرضا حاجی‌بگلو سخنگوی شورای شهر که پیش از این بارها در جلسات علنی اختلاف نظر خود را با رئیس شورا اعلام کرده بود، گفت: رئیس شورا به زور می‌خواهد جای شخص دیگری بنشیند، این‌ها به فکر مردم نیستند. 
حسن موحدیان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: من به‌خاطر احترام به اعضای شورای شهر در خصوص طرح عدم کفایت، یک هفته مرخصی گرفته بودم تا صورتجلسه این موضوع امضا شود، اما با اتمام یک هفته هیچ اقدامی صورت نگرفت و این صورتجلسه روز گذشته توسط اعضا امضا شد.
وی افزود: ما نیز طبق مقررات صورتجلسه را به فرمانداری ارسال خواهیم کرد تا درخصوص قانونی بودن یا نبودن آن اظهارنظر شود.
در حالی که از یکشنبه هفته گذشته زمزمه‌های جلسات غیررسمی میان برخی اعضا برای برکناری حسن موحدیان از ریاست شورا به فضای مجازی درز کرد و در پی آن سخنگوی شورا در حاشیه نود و پنجمین جلسه علنی شورای شهر ضمن تأیید ادعاها، با استناد به یک آیین‌نامه داخلی از قانونی بودن این تصمیم دفاع کرد، ۲۷ آبان سازمان بازرسی در نامه‌ای به حسن موحدیان به‌عنوان رئیس شورا، با استناد به اسناد بالادستی و یکی از آرای دیوان عدالت اداری، بر ضرورت ارسال مصوبات به هیئت تطبیق تأکید کرد و طبق قانون انتخاب هیئت رئیسه را برای دوره یک ساله دانست.
اما یکشنبه شب در آستانه نود و ششمین جلسه علنی شورا، همان ۹ نفر عضو شورا که هفته گذشته رأی به برکناری حسن موحدیان داده بودند، ضمن برگزاری جلسه‌ای که ظاهراً غیررسمی بوده، این بار مهدی ناصحی را به‌عنوان رئیس شورا انتخاب کردند و اخبارش چند دقیقه بعد در فضای مجازی منتشر شد.
هاشم دائمی، عضو کمیسیون حقوقی شورای شهر در نود و ششمین جلسه علنی عنوان کرد: تصمیمات شورا فقط باید به اطلاع هیئت تطبیق برسد نه به تأیید آن‌ها، چراکه تغییر رئیس شورا تصمیم اعضاست نه لایحه و مصوبه! 
وی تصریح کرد: سازمان بازرسی حق نداشته در تصمیمات شورا دخالت کند، این ورای وظایف سازمانی این دستگاه است‌.
این صحبت‌های عضو حقوقدان شورای شهر مشهد در حالی است که طبق اظهارات رسمی مستشار دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری و براساس ماده۸۰  قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، مصوبات شوراهای اسلامی کشور پس از تأیید هیئت تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی کشور با قوانین، رسمی و قابل اجرا خواهد شد.

تصویب لایحه نام‌گذاری تعدادی از معابر فرعی به نام شهدا 
یکی از دستورکارهای نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، لایحه نام‌گذاری تعدادی از معابر فرعی به نام‌ شهدا بود. بر این اساس شهرداری مشهد مقدس مکلف است، نسبت به نام‌گذاری تعدادی از معابر فرعی با حفظ شماره به نام شهدای گرانقدر، به شرح ذیل اقدام کند. 
منطقه2 خیابان شهید نارنجیان۱۲ واقع در بولوار توس به نام «شهید عبدالحسین خاوری»، منطقه ۴ خیابان ایثار۲۵ واقع در بولوار مفتح به نام «شهید محمدهادی یزدانی»، منطقه٧ خیابان یاران۲ واقع در بولوار شهید صدر به نام «شهید محمدمهدی براتی»، منطقه١٠ خیابان اندیشه۳۷ واقع در بولوار اندیشه به نام «شهید مهراب شیرانی»، منطقه٧ خیابان سحر۲ واقع در بولوار شهید اصلانی به نام «شهید رمضان نوری» نام‌گذاری شود.  

خبرنگار: معصومه مؤمنیان