printlogo


طارمی در سراشیبی؛ باید نگران مهدی شد؟


مهدی طارمی یکی از بین‌المللی‌ترین چهره‌های فوتبال ایران است. او با حضور موفق و چندساله‌اش در باشگاه پورتو، توانسته سطح دیگری از فوتبال ایران را به نمایش بگذارد. این مهاجم بوشهری از زمانی که به این باشگاه مطرح پرتغالی پیوسته به وضوح مهارت گلزنی‌اش را افزایش داده و همواره در زمره برترین گلزنان لیگ پرتغال خودش را معرفی کرده است. اوج این اتفاق مربوط به سال گذشته است که توانست عنوان آقای گلی این لیگ را به نام خود کند.
در این فصل ولی تا به الان، شرایط چندان برای طارمی خوب پیش نرفته است. او که در ابتدای همین فصل فقط یک امضا تا پیوستن به میلان ایتالیا فاصله داشت، آخرین فصل حضورش در پورتو را سپری می‌کند و هنوز تصمیمی برای تمدید قرارداد نگرفته است. این درحالی است که حتی همین روزها هم دوباره زمزمه‌هایی درباره انتقال احتمالی‌اش به تیمی دیگر در تعطیلات ژانویه به گوش می‌رسد. شاید بخشی از همین موارد، تمرکز لازم را از این مهاجم 31 ساله گرفته باشد؛ چون مشخصاً او از روزهای اوجش فاصله گرفته است. 
برای ارزیابی دقیق‌تر این موضوع کافی است به آمار گلزنی‌اش در این فصل رجوع کرد تا مشخص شود تنها دو بار برای پورتو در طول 11هفته گل زده و از آن عجیب‌تر اینکه فقط یک پاس گل هم به هم‌تیمی‌هایش داده است. او که سال گذشته در لیگ قهرمانان اروپا، دست‌کم در مرحله گروهی، بازیکنی حریص نشان داده و در کورس برترین گلزنان آن جام هم قرار داشت، در این فصل فقط یک ‌بار برابر شاختار گلزنی کرده و دیگر در آن لیگ هم توفیقی نداشته است.
شاید موضوعی که موجب می‌شود نگرانی‌ها درباره این بازیکن افزایش پیدا کند، مربوط به رویکرد جدیدی است که سرجیو کونسیسائو، سرمربی تیم پورتو نسبت به این بازیکن ایرانی دارد. طارمی ظاهراً رفته‌رفته از اندیشه‌های این مربی برای حضور 90 دقیقه در ترکیب خارج شده است. از همه بدتر اینکه در آخرین بازی پورتو در لیگ برابر ویتوریا گیمارش که با برتری 2 بر یک پورتو همراه بود، طارمی اصلاً در ترکیب اصلی قرار نگرفت. او در نیمه دوم وارد زمین شد و 35 دقیقه فرصت بازی کردن بدست آورد. پیش از این غافل‌گیری هم کونسیسائو به طارمی فرصت حضور 90 دقیقه در زمین را نداده بود. با درنظر گرفتن آخرین جدال اروپایی پورتو برابر آنتورپ، طارمی در هر چهار دیدار گذشته این تیم، بدون در نظر گرفتن بازی با گیمارش، 90 دقیقه در زمین حضور نداشته است. دو بار در لیگ در دقیقه 64 و یک ‌بار در لیگ قهرمانان در دقیقه 69 از زمین بیرون کشیده شده است. در جدال برابر ویزلا هم که گلزنی کرد باز دقیقه 85 جایش را به بازیکن دیگری داد. نکته عجیب درباره کارنامه این فصل مهدی طارمی در لیگ پرتغال اینکه در 11 هفته فقط چهار بازی 90دقیقه‌ای داشته و به تناوب جایش را به بازیکن دیگری داده است. حال پرسش اصلی این است که آیا کونسیسائو اعتماد و اعتقادش نسبت به مهدی طارمی را از دست داده و یا اینکه با علم به اینکه این بازیکن ممکن است ژانویه پورتو را ترک کند، زمینه را برای حضور دیگر بازیکنان این تیم در ترکیب مهیا می‌کند؟