printlogo


قهرمان کشتی جهان در گفت‌وگو با قدس:
نذر کرده‌ام هر طلایی بگیرم به محضر امام رضا(ع) تقدیم کنم
کسب مدال طلای وزن 125 کیلوی کشتی آزاد مسابقات جهانی بلگراد و طلای بازی‌های آسیایی‌هانگژو نام امیرحسین زارع را بیشتر از همیشه سر زبان‌ها انداخت. پهلوانی که بلافاصله پس از پایان مسابقه در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد مدال‌های طلایش را نذر امام رضا(ع) کرده و به زودی آن‌ها را به موزه آستان قدس رضوی اهدا خواهد کرد. 


غروب یکی از روزهای بارانی پاییز با امیرحسین زارع که به شدت از مصاحبه گریزان است، گفت‌وگو کردم. او وقتی نام امام رضا(ع) به میان آمد، پذیرفت پاسخگوی پرسش‌هایمان باشد؛ من از امیرحسین زارع درباره نذر مدال‌هایش پرسیدم و البته درباره خدمت در حرم مطهر حضرت رضا(ع) که او سخت به آن می‌بالید و افتخار می‌کرد.

بلافاصله پس از کسب مدال طلای مسابقات جهانی صربستان اعلام کردید که این مدال را به حرم مطهر رضوی اهدا می‌کنید.
بله نذر کرده‌ام هر طلایی که در مسابقات کشتی در هر رده‌ای از المپیک گرفته تا بازی‌های آسیایی 
بدست بیاورم آن را به موزه حرم مطهر رضوی اهدا کنم. این رسم خوب را از آقای تختی و خیلی از قهرمانان ورزشی کشور مثل حسن یزدانی و... آموخته‌ام و منتظر فرصتم که هماهنگی‌های لازم انجام شود تا به مشهد بیایم و مدال‌هایم را خدمت آقا بیاورم. 

پس المپیک پاریس هم طلا کسب کنید باز نذر حرم مطهر رضوی می‌کنید؟
قطعاً همین طور است. باارزش‌ترین مدال برای هر ورزشکاری طلای المپیک است و اگر با دعای امام رضا(ع) ارزشمندترین طلای زندگی‌ام را گرفتم آن را هم خدمت حضرت رضا(ع) تقدیم می‌کنم. 

چه شد تصمیم گرفتید مدال‌هایتان را به آستان حضرت رضا(ع) اهدا کنید؟
من از بچگی به امام رضا(ع) ارادت داشتم و همیشه ارتباط روحی و دلی با ایشان برقرار می‌کردم و همواره این احساس در من جریان داشت که لطف و عنایت حضرت شامل حال من است. من همیشه در زندگی به خصوص در میادین ورزشی از ایشان مدد گرفته‌ام و اهدای این مدال‌ها نمی‌تواند حتی ذره‌ای از لطف ایشان نسبت به من را جبران کند. 

شده پیش از اینکه روی تشک بروید به امام رضا(ع) متوسل شوید؟
اصلاً غیر این مگر می‌شود؟ من همیشه پیش از رفتن روی تشک به امام رضا(ع) متوسل می‌شوم و از ایشان مدد می‌گیرم. 

آقای زارع امام رضا(ع) را به چه صفاتی می‌شناسید؟
بامعرفت، بامرام، باکرم، امام رئوف(ع). من هر وقت به مشهد آمده‌ام از حرم امام رضا(ع) دست خالی برنگشته‌ام و معتقدم هیچ زائری از بارگاه ایشان ناامید برنمی‌گردد. لطف امام رضا(ع) زیاد است و من همیشه فکر می‌کنم حضرت رضا(ع) جوان‌ها را مثل پسرشان امام جواد(ع) دوست دارند این حس همیشه در قلب من است که جوان‌ها جوادهای امام رضا(ع) هستند و ایشان مثل فرزندشان به جوان‌ها نگاه می‌کنند. 
​​​​​​​
آخرین باری که مشهد برای زیارت آمدید کی بود؟
حدود دو ماه پیش از مسابقات جهانی بلگراد بود که به پابوسی حضرت آمدم که هم شیفت خادمی داشتم و هم متوسل به آقا شدم تا در مسابقاتی که در پیش دارم من را دعا کنند. 

خاطره‌انگیزترین سفر مشهدتان چه زمانی بوده است؟
من دو سال است که افتخار خادمی و نوکری حضرت رضا(ع) را دارم و آن سفری که مشهد آمدیم و همراه پدرم افتخار خادمی آقا را پیدا کردیم و لباس خادمی ایشان را پوشیدم شیرین‌ترین و خاطره انگیزترین سفر مشهد من است. این سفر را تا عمر دارم فراموش نمی‌کنم. 

و کلام پایانی؛ شما به عنوان یک قهرمان در حالی که کیلومترها از مشهد دورید چه گفت‌وگویی با امام رضا(ع) دارید؟
ایشان را به پسرشان جوادالائمه(ع) قسم می‌دهم برای من و همه مردم ایران دعا کنند و به امام می‌گویم هیچ وقت زندگی من خالی از توسل به شما نبوده و آرزو دارم همیشه مشمول دعاها و لطفتان باشم.

خبرنگار: صدیقه رضوانی‌نیا