printlogo


در اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای بین‌المللی امام رضا(ع) بیانیه نهایی هیئت داوران قرائت و  برگزیدگان معرفی شدند   
به آینده رسانه دینی امیدواریم
جشنواره رسانه‌ای بین‌المللی امام رضا(ع) که محفلی برای گردهمایی و هم‌افزایی خادمان رسانه‌ای امام هشتم(ع) بود، روز پنجشنبه 27 مهر ماه به ایستگاه پایانی خود رسید.

اختتامیه این جشنواره با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد. در این مراسم آثار برگزیده در بخش‌های بین‌الملل، گزارش خبری تلویزیون، رسانه‌های خبری و تحلیلی، رسانه‌های مجازی، رسانه‌های صوتی و تصویری، عکس و گرافیک، مقاله، رسالات و پایان‌نامه‌ها و پویش مردمی نشر محتوای رضوی تجلیل شدند. 

مسیری روشن، مبتنی بر خلوص نیت و عرض ارادت در محضر امام رضا(ع)
داوران سومین جشنواره امام رضا(ع) در پایان این دوره که با اهدافی همچون ارتقای کمی و کیفی محصولات رسانه‌ای با مضامین رضوی و شبکه‌سازی و تعامل بیشتر با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوای رسانه‌ای مرتبط با فرهنگ رضوی در داخل و خارج پایه‌گذاری شده است، بیانیه‌ای منتشر کردند. بیانیه‌ای که در آغاز آن از همدلی و همراهی شرکت‌کنندگان در این رقابت معنوی قدردانی شده و سپس به بیان رویکرد اصلی این جشنواره که شناسایی ظرفیت‌های جدید در عرصه‌های نوین تبلیغی و کمک به شکوفايی استعدادهای نوظهور و تقویت ‌کار گروهی با تأکید بر ترویج اندیشه‌های دینی است، پرداختند. داوران در بیانیه خود حضور جوانان و درخشش آثارشان را سبب افتخار دانسته و این امر را نوید ظهور نسل توانمند دانستند. بنا بر آنچه در بیانیه هیئت داوران منتشر شده، در این دوره از جشنواره 3هزارو751 اثر در 6محور موضوعی «سيره رضوی»، «زائر و زيارت رضوی»، «وقف‌ و نذر رضوی»، «خدمت رضوی»، «مشهدالرضا(ع)» و «جهاد تبيين» و در قالب پنج بخش رسانه‌های خبری و تحلیلی، رسانه‌های مجازی، رسانه‌های صوتی و تصویری، عکس و گرافیک و بخش مقاله، رساله و پایان‌نامه به دبیرخانه ارسال شد که پس از ارزیابی ‌در مرحله اول داوری، پنج برابر رتبه‌های اول تا سوم در مرحله دوم و نهایی در کمیته 40 نفره از داوران برجسته ارزیابی و رتبه‌های یک تا سه از هر بخش انتخاب شدند. هیئت داوران، ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و قدردانی از زحمات آستان قدس رضوی نکاتی در خصوص جشنواره مطرح کردند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. 

جشنواره رسانه‌ای بین‌المللی امام رضا(ع) که محفلی برای گردهمایی و هم‌افزایی خادمان رسانه‌ای امام هشتم(ع) بود، روز پنجشنبه 27 مهر ماه به ایستگاه پایانی خود رسید. 
داوران در خصوص ارزیابی آثار این جشنواره اعلام کردند: قطعاً تلاش در این مسیر روشن، مبتنی بر خلوص نیت و عرض ارادت در محضر امام رضا(ع) شکل می‌گیرد و از این منظر، ارزیابی و ارزشیابی و داوری چنین اقدامات و تولیداتی، صرفاً در درگاه الهی و محضر معصومین(ع) امکان‌پذیر خواهد بود. اما از آنجا که این جشنواره قصد دارد موجبات عمق‌بخشی و ارتقای کمّی و کیفی محصولات رسانه‌ای با مضامین رضوی را فراهم آورد، چاره‌ای نیست جز آنکه بر اساس معیارهای ظاهری، فنی، محتوایی و تخصصی، برخی از نمونه‌های موفق معرفی و تجلیل شوند. هیئت داوران سطح کیفی آثار را چشمگیر دانسته و اعلام کردند: «سطح کیفی آثار نهایی چنان چشمگیر بود که برگزیدن یک یا چند اثر در هر بخش را بسیار چالش‌برانگیز می‌کرد و همین چالش دلنشین، نویدِ برآمدن هنرمندانی کارآمد در آینده‌ای نزدیک برای شناسایی و ترویج سوژه‌های مرتبط با سیره رضوی را می‌دهد و این وظیفه در بهره‌گیری از چنین توانایی‌هایی در کشور حتماً بر دوش همه ما به‌ویژه مسئولان در نگهداشت و بارور کردن این توانمندی‌هاست». این هیئت در بخشی دیگر، نکاتی را برای ارتقای آثار بیان کردند: «موضوعات مرتبط با سیره رضوی را در مناطق مختلف جهان و فراتر از کانون‌ها، مراکز دینی و مذهبی مثل مشهد و قم و شخصیت‌های مشهور جست‌وجو و از تمرکز و توجه افراطی به سوژه‌های رسمی و مناسبتی و اماکن مذهبی پرهیز کنند. ادبیات و زبان تولیدات رسانه‌ای را از ساختار کلیشه‌ای، مطول و بعضاً خسته‌کننده به روایتگری و بسته‌بندی متناسب با شرایط امروز، به‌روزرسانی کنند. با توجه به نقش مؤثر تولیدات مستند و انیمیشن در تبیین معارف و مضامین دینی، از این قالب‌ها استفاده بیشتر و بهتر شود. تولیدات رسانه‌ای مرتبط با فرهنگ رضوی را در عین توجه به احساسات وصف‌نشدنی عاشقان و ارادتمندان، عمیق‌تر، علمی‌تر و به صورت اقناعی عرضه کنند. ارتباط بین خود با بخش‌های تولیدکننده ادبیات دینی مثل حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی را تقویت و از ظرفیت‌های رسانه‌های جدید استفاده حداکثری کنند».

در پایان، این جشنواره برگزیدگان خود را شناخت که به این شرح بودند: 
فهرست برگزیدگان در رسانه‌های خبری و تحلیلی، بخش خبر: رتبه اول: فاطمه رافع از روزنامه شهرآرا، رتبه دوم: بنیامین یوسف‌زاده از روزنامه شهرآرا، رتبه سوم: حامد شجاعی از پایگاه خبری گلدشت کرمان. 
بخش مصاحبه: رتبه اول: مهری فروغی، رتبه دوم: زهرا شریعتی از روزنامه شهرآرا، رتبه سوم: فاطمه مرادزاده از جام جم آنلاین و علیرضا کاردار از روزنامه خراسان.
 بخش گزارش: رتبه اول: وحید تفریحی از روزنامه خراسان، رتبه دوم: امید حسینی‌نژاد از روزنامه شهرآرا و رتبه سوم: نعیمه جاویدی از خبرگزاری فارس و عبدالصمد حسنی از روزنامه جام‌جم.
بخش گزارش خبری رادیویی: رتبه اول: ناهید فرهادی مهر از رادیو زیارت.
بخش سرمقاله، مقاله و یادداشت مطبوعاتی: رتبه اول: حمزه واقعی از روزنامه قدس، رتبه دوم: علیرضا خوش‌گفتار از خبرگزاری تابناک، رتبه سوم: سعیده خورشیدوند از هفته‌نامه خورشید جانان،  شایسته تقدیر: نعیمه جاویدی از خبرگزاری فارس 
بخش تیتر: رتبه اول: بنیامین یوسف‌زاده از روزنامه شهرآرا و شایسته تقدیر: مهدی عسکری از روزنامه شهرآرا.
بخش گزارش خبری تلویزیونی: رتبه اول: فاطمه شه‌دوست از شبکه خراسان رضوی، رتبه دوم: یوسف سلامی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رتبه سوم: ملیحه پژمان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران - زهره بیادی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شایسته تقدیر: فرشید عبدی از خبر شبکه خراسان رضوی.

نفرات برتر در حوزه رسانه‌های مجازی این دوره جشنواره به قرار زیر بود: 
دربخش گزارش ویدئویی ویژه فضای مجازی: رتبه اول: امین اعتبار، شایسته تقدیر: سعید برند.
 بخش صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی: رتبه اول: مسعود نبی‌دوست از روزنامه قدس ، رتبه دوم: علیرضا طاهریان .
بخش پادکست ویژه فضای مجازی رتبه اول: جعفر زمانی، رتبه دوم: معصومه سادات حسینی، رتبه سوم: سید مسلم احمدی و شایسته تقدیر: فاطمه پیری.
بخش‌ مقاله، رساله و پایان‌نامه: شایسته تقدیر: محمد بحریار. 

آثار برتر در حوزه رسانه‌های صوتی و تصویری متعلق به این افراد بود: 
بخش فیلم کوتاه: رتبه اول: امیر پوروزیری، رتبه دوم: حامد یامین‌پور، رتبه سوم: سعید ولی‌زاده.
 بخش نماهنگ: رتبه اول: هادی سمیعی، رتبه دوم: سیده آیدا مصباحی، شایسته تقدیر: علیرضا امینی‌منش.
 بخش برنامه تلویزیونی: رتبه اول: مهسا محمدی از شبکه یک، رتبه دوم: مجید ظریف از شبکه یک - گروه کودک شبکه قرآن و معارف سیما، رتبه سوم: پرویز امیری از شبکه قرآن- محمدجواد استادی از شبکه خراسان رضوی.
 بخش نمایش رادیویی: رتبه اول: روشنک ذوالفقاری از رادیو آذربایجان غربی، رتبه دوم: شاهین بهرام‌نژاد از رادیو بوشهر، رتبه سوم: هانیه پیرامی از رادیو خراسان جنوبی.
 بخش برنامه رادیویی ترکیبی: رتبه اول: شهره احمدوند از رادیو جوان، رتبه دوم: فاطمه عسگری از رادیو سراسری معارف، رتبه سوم: منصوره عسگری از رادیو خراسان جنوبی.
بخش فیلم‌نامه، ایده و طرح تولیدات رادیویی و تلویزیونی: رتبه اول: سیده زهرا نیری، شایسته تقدیر: بهزاد اقراری گیگلو و  مهراب اکبری.
 بخش مستند: رتبه اول: محمد امین نوروزی، رتبه دوم: قاسم قاسمی، رتبه سوم: مهدی یزدی‌نژاد، شایسته تقدیر: عبدالله حاج محمدی.
 بخش پویانمایی و موشن‌گرافیک: رتبه اول: حمیدرضا محروقی، رتبه دوم: محمدظریف صدر، رتبه سوم: حسین حبیبی اصل.

در ادامه در حوزه عکس و گرافیک معرفی نفرات برتر بدین شرح بود:
بخش گزارش تصویری رتبه اول: حمید عابدی، رتبه دوم: حسین حسین‌زاده، رتبه سوم: محمد رسول مرادی.
 بخش تک‌عکس: رتبه اول: آرمین صمیمی، رتبه دوم: رضا رادپور، رتبه سوم: مهدی انتظاری.  
بخش تصویرسازی: رتبه اول: نسترن لشگری آزاد، رتبه دوم: مصطفی شفیعی از روزنامه قدس، رتبه سوم: میرحسین ظریف، شایسته تقدیر: مهدیه قاسمی.
 بخش اینفوگرافیک: شایسته تقدیر: امین کوثری و مجتبی غریب‌نواز.
 بخش پوستر: رتبه اول: حمید قربان‌پور، رتبه دوم: مرجان جلیلی، رتبه سوم: هادی مهری. بخش تایپوگرافی: رتبه اول: هادی مهری، رتبه دوم: محمود بازدار، رتبه سوم: مهدی جهانبخش. 
در حوزه بین‌الملل هم عناوین برتر این‌گونه معرفی شدند:
بخش پویانمایی و موشن‌گرافیک رتبه اول: امین کوهستانی.
 بخش مستند: رتبه اول: سید صادق غفوریان، شایسته تقدیر: مهدی کمیلی.
 بخش نماهنگ: رتبه اول: سید علی چلداوی، شایسته تقدیر: مهدی شریفی
 بخش پویش مردمی نشر محتوای رضوی: رتبه اول: حسین دارابی.