printlogo


نقشه نخست‌وزیر انگلیس برای حفظ مقام خود در میان معترضان
عملیا ت «نجات سگ گنده»
رسوایی‌های اخلاقی اخیر در انگلیس چنان فشاری بر نخست وزیر این کشور آورده که او برای نجات خود از این مخمصه مجبور به طراحی پروژه‌ای با نامی عجیب شده است.

روزنامه «ایندیپندنت» در گزارش اختصاصی خود خبر داد بوریس جانسون در تلاش برای حفظ مقام نخست‌وزیری، در حال تهیه فهرستی از مقام‌ها با هدف اخراج آن‌هاست. برنامه ویژه برای نجات بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس از فشارها برای استعفا به «عملیات نجات سگ گُنده» نام‌گذاری شده و خود جانسون هم از این اسم برای این برنامه استفاده کرده است. به گزارش فارس، براساس برنامه قرار است برخی از مقام‌های دفتر نخست‌وزیری انگلیس استعفا کنند که «دن روزنفیلد» رئیس کارکنان دفتر نخست‌وزیری و «مارتین رینولدز» منشی و دستیار شخصی جانسون از جمله این افراد هستند. برنامه مورد قبول در میان بوریس جانسون و مشاورانش این است که حداقل یک منصوب سیاسی ارشد و یک مقام ارشد در ارتباط با «رسوایی میهمانی» (Partygate) باید از نخست‌وزیری کنار گذاشته شوند. 
رسوایی برگزاری جشن «مِی گساری» در دفتر نخست‌وزیری انگلیس در دوره اول قرنطینه به منظور مقابله با همه‌گیری کرونا، جنجال‌های بسیاری در این کشور ایجاد و فشارها بر بوریس جانسون برای استعفا را زیاد کرده است. انتشار این خبر درباره تدارک بوریس جانسون و حلقه نزدیک به او برای نجاتش از تشدید فشارها برای استعفا در شرایطی انجام شده که دولت انگلیس روز جمعه به دلیل برگزاری دو میهمانی پیش از اجرای مراسم خاکسپاری همسر ملکه انگلیس، مجبور به عذرخواهی شد. رهبر حزب کارگر در واکنش به افشای این دو میهمانی جدید اعلام کرد: «این اتفاق نشان می‌دهد دفتر نخست‌وزیری تا چه اندازه پست و خوار شده است. عذرخواهی تنها کاری نیست که جانسون باید انجام دهد و او باید کار شایسته را انجام داده و استعفا کند».  روزنامه ایندیپندنت در گزارش اختصاصی خود، از نتیجه یک نظرسنجی از مردم انگلیس با موضوع رسوایی اخیر دولت بوریس جانسون خبر داد. براساس این نظرسنجی، ۷۰درصد از انگلیسی‌ها خواستار کناره‌گیری جانسون از نخست‌وزیری شده و ۲۱درصد ابقای او در این منصب را خواستار شده‌اند.