از دیپلماسی برای تأمین حقابه هیرمند تا رفع تنش آبی در سیستان‌وبلوچستان

از دیپلماسی برای تأمین حقابه هیرمند تا رفع تنش آبی در سیستان‌وبلوچستان

نماینده مردم نهبندان در مجلس گفت: احصای نیمی از حقابه ایران از هیرمند نتیجه اقدامات موفق دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی است.


 دیپلماسی موفق برای تأمین حقابه 
مصطفی نخعی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اقداماتی که توسط دستگاه دیپلماسی کشور و سایر وزارتخانه‌های مرتبط در تعامل با کشور افغانستان انجام شد همراه با بارندگی‌های خوب امسال، سبب شد بخشی از حقابه ایران از رودخانه هیرمند تأمین شود که این موضوع خوشحالی مردم سیستان و بلوچستان را به‌همراه داشت. 
وی گفت: در سال‌های گذشته تأمین‌نشدن حقابه سبب خشک‌شدن دریاچه هامون شد و برخی چاه‌های سیستان‌وبلوچستان نیز به خشک‌شدن نزدیک شد و حتی میزان ریزگردها را تشدید کرد. پیش از دسترسی به حقابه هیرمند، کمبود آب برای شهرهای اطراف استان سیستان و بلوچستان از جمله زاهدان، نهبندان و دیگر شهرها مشکلاتی ایجاد کرده بود که با تأمین بخشی از این حقابه، نگرانی‌ها رفع شد. البته نگرانی‌های جدی در این باره همچنان وجود دارد که امیدواریم برطرف شود. 
نخعی تصریح کرد: دولت سیزدهم در توسعه روابط با کشورهای همسایه موفق عمل کرد و علاوه بر تأمین بخشی از حقابه هیرمند، برای نمونه اختلاف دیرینه با ترکمنستان در حوزه گاز و انرژی رفع شد. دیپلماسی موفق دولت سیزدهم اختلافات ایران با عراق درباره میزان پرداخت بهای گاز را نیز رفع کرد و در زمینه میدان گازی آرش و تعیین خط مرزی و رفع اختلاف با کشور کویت نیز اقدامات مثبتی انجام شد. 
وی با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و گروه بریکس خاطرنشان کرد: این گروه‌ها بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی در جهان هستند که عضویت ایران در این گروه‌ها برای منافع کشور بسیار تعیین‌کننده است. 

 رفع تنش آب‌شرب و بهداشت در سیستان‌وبلوچستان 
همچنین سخنگوی طرح‌های ملی آب گفت: اجرای طرح‌های آبرسانی در منطقه سیستان و بلوچستان باعث شد تنش آب‌شرب و بهداشت از این مناطق رخت بربندد. عیسی بزرگ‌زاده افزود: مسئله تأمین آب مطمئن و پایدار برای منطقه سیستان و بلوچستان سبب شده است فضای دوستانه‌تری برای پیگیری حقابه ایران از هیرمند فراهم شود و به‌زودی مردم در منطقه سیستان و بلوچستان برای تأمین آب‌شرب و بهداشت، شغل‌های خدماتی و صنایع دیگر نگرانی نخواهند داشت و آب پایدار تأمین می‌شود. 
سخنگوی طرح‌های ملی آب به تغییر راهبرد وزارت نیرو درباره تأمین آب برای سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: این تغییر راهبرد از اتکا به تأمین آب به‌واسطه حقابه هیرمند به تأمین آب از منابع داخلی برای بخش شرب و بهداشت و مشاغل صورت گرفت. بر اساس این راهبرد جدید، آب‌شرب و بهداشت مردم منطقه سیستان و بلوچستان از منابع داخلی تأمین می‌شود و ضمن پیگیری حقابه هیرمند از کشور همسایه، آن را برای محیط‌زیست و زیست‌مندان منطقه اختصاص خواهیم داد. اجرای این راهبرد با سه طرح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صورت می‌گیرد که در طرح کوتاه‌مدت اضطراری حفر چاه پیگیری و در طرح میان‌مدت تأمین آب از آبخوان شرقی پیگیری می‌شود و طرح بلندمدت نیز انتقال آب از دریاست که تاکنون پروژه آن حدود ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 
بزرگ‌زاده گفت: در طرح کوتاه‌مدت اضطراری حفر ۱۶۶حلقه چاه با قابلیت تأمین آب به‌میزان ۸۸میلیون مترمکعب و ۲هزارو۹۰۰ لیتربرثانیه انجام شده است. 
وی از اختصاص هزارمیلیارد تومان برای اجرای طرح تأمین آب از آبخوان شرقی خبر داد که خط انتقال آن ۲۶۰کیلومتر است. 
سخنگوی طرح‌های ملی صنعت آب ادامه داد: اجرای طرح‌های تأمین آب برای منطقه سیستان و بلوچستان سبب شده است اتکای تأمین آب برای جمعیت یک‌میلیونی منطقه از هیرمند قطع و از منابع داخلی انجام شود.  بزرگ‌زاده افزود: صدهزارمیلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری پروژه‌های آب و فاضلاب در حال انجام در منطقه سیستان و بلوچستان و حدود یک‌میلیارد مترمکعب حجم تنظیمی طرح‌های آبی در این استان است. 
وی دیپلماسی آب هر کشور را پنهانی توصیف کرد و گفت: کشور ما هم در دیپلماسی آب خود طرح‌های مهمی را در دست پیگیری دارد و با اجرای طرح‌های منطقه‌ای ۱۰۰میلیون مترمکعب آب‌شرب و بهداشت تأمین خواهد شد و نگرانی درباره تأمین آب در این منطقه نخواهیم داشت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه