بحران‌های پیاپی گریبانگیر دولت نتانیاهو

بحران‌های پیاپی گریبانگیر دولت نتانیاهو

محمدپارسا نجفی، تحلیلگر مسائل منطقه


اعلام خروج بنی‌گانتس و گادی آیزنکوت از کابینه جنگ بنیامین نتانیاهو که پس از آغاز عملیات طوفان‌الاقصی ایجاد شد، در گام نخست نشان‌دهنده شکاف عمیق در رأس هرم حاکمیت رژیم صهیونیستی است. اگرچه این اقدام در کوتاه‌مدت به معنی سقوط دولت نیست - چرا که نتانیاهو هنوز با 64 کرسی، اکثریت پارلمان را در اختیار دارد - اما خروج این دو اثبات می‌کند جامعه صهیونیستی پس از شکست نظامی-اطلاعاتی هفتم اکتبر دیگر نمی‌تواند افق روشن امنیتی مطلوب را پیش روی خود ترسیم کند. 
چنین تصمیمی از چند منظر دیگر نیز مهم و حائز اهمیت است. نخست، اقدام گانتس و آیزنکوت به عنوان دو ژنرال و مهره نظامی، بیانگر نارضایتی شدید آن‌ها از آنچه در جبهه‌های نبرد و به‌ویژه در شمال با حزب‌الله و در غزه با حماس و جهاد اسلامی می‌گذرد، است. نباید از یاد برد در هشت ماه گذشته، تلفات زیادی به ارتش اشغالگر وارد شده و از آنجا که هر دو وزیر جنگ پیشین از میزان تلفات آگاهی دارند، بنابراین یکی از اصلی‌ترین دلایل اعتراض آن‌ها همین موضوع بوده است. در حقیقت یکی از اساسی‌ترین چالش‌های دولت فعلی، ناتوانی در تأمین امنیت برای جامعه صهیونیستی است، زیرا پس از هشت ماه درگیری در جنوب و شمال، با معضلات و مشکلات متعدد و بیشتری نسبت به پیش از آنچه در هفتم اکتبر اتفاق افتاده روبه‌رو شده است. به عنوان نمونه مناطقی مانند کریات شمونه، الجلیل، نهاریا تا جولان اشغالی زیر آتش توپخانه‌ای-موشکی و پهپادی روزانه حزب‌الله لبنان قرار دارد و در جنوب، بندر ایلات در تیررس تهاجم مقاومت اسلامی عراق و انصارالله یمن است، حملاتی که نشان می‌دهد دولت نتانیاهو نتوانسته امنیت سرزمین‌های اشغالی را تأمین کند. 
دوم اینکه برخلاف آنچه رسانه‌های غربی تبلیغ می‌کنند بنی گانتس و آیزنکوت به هیچ وجه صلح‌طلب نیستند، بلکه بازی جدید هم برای این به راه افتاده که بتوانند نتانیاهو را به عنوان عامل اصلی شکست‌های اخیر معرفی کرده و با این بازی تبلیغاتی، پایگاه اجتماعی خودشان را در جامعه صهیونیستی ارتقا دهند. مؤید این موضوع هم سابقه وزارت جنگ و ریاست ستاد مشترک ارتش اسرائیل توسط گانتس است. او در تمامی جنایت‌های سابق این رژیم فعالیت داشته و دستش به خون مردم فلسطین آغشته است. 
در نهایت مسئله مهم این است که ممکن است این تحول، دومینووار منجر به کناره‌گیری سایر وزرا و مقامات عالی دولت نتانیاهو شود. در شرایط جنگی به نظر پیشبرد اهدافی همچون شهرک‌سازی و نابودی دشمنانشان همچون حزب‌الله اولویت دارد، با این حال اکنون با رفتن گانتس و آیزنکوت، دولت فاسد نتانیاهو مشروعیتش را بیش از پیش از دست داده و اثبات کرده دیگر به هیچ وجه قادر به برون‌رفت از بحران کنونی نیست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه