جهان مدیون توست

تحلیلگران خارجی از نقش و تأثیر‌گذاری نهضت امام خمینی (ره) بر تحولات جاری منطقه می‌گویند

جهان مدیون توست

سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) را در حالی به سوگ نشسته و سپری می‌کنیم که این روز‌ها منطقه و جهان آبستن وقایع مهم و البته عجیبی است. این رخداد‌ها از آن جهت قابل تأمل و بررسی است که به گفته‌اندیشمندان و متفکران داخلی و خارجی آن‌ها را می‌توان به جرئت ادامه مسیر نهضت بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی قلمداد کرد.


شکل‌گیری طوفان‌الاقصی در فلسطین اشغالی که به رسوایی جهانی رژیم صهیونیستی انجامید، موج اسلام‌گرایی در غرب، جنبش دانشجویی فراگیر علیه اسرائیل در جهان و توفیقات روزافزون جبهه مقاومت حتی به اذعان غرب جزو آورده‌های انقلاب اسلامی است و نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد.
حال در ایام جانسوز این پیر فرزانه به سراغ چند تن از تحلیلگران عرصه بین‌الملل رفته و نظر آن‌ها را درباره تأثیرگذاری نهضت و‌اندیشه امام (ره) بر جریان جاری منطقه و جهان جویا شده‌ایم که ماحصل گفت وگو را در ادامه می‌خوانید. 

عامل عزت اسلام
شیخ راشد الراشد، عضو ارشد جنبش عمل اسلامی بحرین در گفت وگو با قدس درباره موضوع اخیر گفت: امام خمینی(ره) یک شخصیت وارسته و بزرگی در تاریخ شیعه در قرن بیستم بودند که با رفتار پیامبرگونه خود توانستند مکتب انقلابی در سطح جامع و کامل در جهان اسلام شکل دهند که منجر به رسیدن ملت‌های اسلامی به استقلال واقعی و آزادی ساختاری مدنی آن‌ها از دست سلطه استکبار شد. همین امر منجر به اصلاح‌پذیری نظام‌های سیاسی در کشور‌های اسلامی شد تا جایی که امروز آثار آن را در عملیات طوفان الاقصی در فلسطین و حضور گسترده جوانان و دانشجویان آمریکایی و اروپایی در حمایت از مردم غزه و انزجار از نسل کشی رژیم صهیونیستی در رفح و غزه در سطح خیابان‌های نیویورک، لندن، پاریس، برلین و.. شاهد هستیم.
وی ادامه داد: امام خمینی(ره) فرهنگ ایثار، شهادت، از خودگذشتگی و مبارزه با ظلم را در بین امت اسلامی نهادینه کردند و همین مسئله سبب شد ظرفیت واقعی مبارزه با دیکتاتوری، ظلم‌پذیری و غرب‌گرایی در باطن جوانان مسلمان ایجاد شود. عاملی که امروز در محور مقاومت به وضوح شاهد آن هستیم حضور مقتدرانه و انسجام‌پذیر برادران اهل تشیع و تسنن در کنار یکدیگر در برابر جبهه کفر و صهیونیسیم است. عاملی که امروز رژیم صهیونیستی، ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان غربی آن را به زانو درآورده تا جایی که درخواست‌های آتش‌بس در فلسطین امروز به‌صورت یک‌طرفه و از جانب آمریکا مطرح می‌شود و این نشانه ذلت و خواری ابرقدرت‌های غربی در برابر جوانان مسلمان است. این عزت و آبرومندی که برای جهان اسلام شکل گرفته مرهون تفکر و‌ایده امام راحل است؛ مسئله‌ای که امتداد نهضت امام خمینی(ره) را پس از ۳۵سال به رخ جهانیان می‌کشاند.

طوفان‌الاقصی تحقق پیش‌بینی امام (ره)
مبارک هنیا، نویسنده و فعال رسانه‌ای کنیایی نیز تحولات اخیر در منطقه و جهان را تحقق پیش‌بینی و چشم‌اندازی دانست که حضرت امام خمینی(ره) درباره موضوع فلسطین و از میان رفتن رژیم صهیونیستی سال‌های قبل به آن اشاره کرده بودند و تأکید کرد: وقتی امام خمینی(ره) می‌گفتند رژیم صهیونیستی غده‌سرطانی است، شاید خیلی‌ها متوجه وخامت ماجرا نشده بودند و تصور می‌کردند این صرفاً یک شعار است، درحالی که مسئله فلسطین امروز نه فقط موضوع نخست جهان اسلام که مسئله اول سراسر جهان است.
هنیا تصریح کرد: جنبش فراگیر دانشجویی در حمایت از فلسطین که امروز به‌ویژه در میان افکار عمومی جهان گسترش پیدا کرده است، درواقع ادامه همان شعار حمایت از مستضعان و مظلومان جهان حضرت امام خمینی(ره) است؛ باوجود تلاش حکومت‌های غربی برای فراموش شدن آرمان فلسطین و ممانعت از مطرح شدن آن به عنوان یک خواسته بر حق شاهد آن هستیم در قلب آمریکا مردم با اینکه اکثریت آن‌ها غیرمسلمان هم هستند به صورت خودجوش به خیابان‌ها آمده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به مطرح شدن شعار‌هایی همچون مرگ بر آمریکا و آمریکا شیطان بزرگ است از سوی امام خمینی(ره) تصریح کرد: منظور امام خمینی نه مردم آمریکا که حاکمان ستمگر آمریکا بودند و امروز مردم این کشور به این نتیجه رسیدند که حاکمانشان شیطان بزرگ هستند؛ چرا که آن‌ها با تمام توان به یک رژیم کودک کش که دست از هیچ جنایتی برنمی‌دارد کمک و از آن تمام قد حمایت می‌کنند. به نظر می‌رسد امروز مفاهیم مکتب و مسیری که مورد نظر امام خمینی بود سرانجام حتی به صورت غیرمستقیم به گوش جهانیان رسیده است.

درس بزرگ امام؛ مبارزه با ظالم و حمایت از مظلوم
حجت‌الاسلام سید موسی رضا نقوی، رئیس دفتر سید ساجد نقوی رهبر شیعیان پاکستان در مشهد هم معتقد است تمام نهضت‌هایی امروز در منطقه غرب آسیا از جمله انصارالله در یمن، حزب الله در لبنان، مقاومت اسلامی در عراق و سوریه و نیز دیگر گروه‌های مقاومت در فلسطین، افغانستان، پاکستان و... برگرفته از عامل بیداری است که امت اسلامی از‌ایده و افکار امام خمینی(ره) دریافت کرده‌اند.
وی افزود: امام (ره) در سال ۱۳۵۷ بذر فرهنگ، ‌ایمان و غیرت اسلامی را در میان کشور‌های اسلامی پرورش داد و امروز این بذر همانند نهالی است که جوانان امت اسلامی آن را در کارزار‌های بزرگ منطقه‌ای از جنگ با داعش در عراق و سوریه تا عملیات طوفان الاقصی به نمایش گذاشته‌اند و این تنها یکی از‌ایده‌ها و راهبرد‌های امام راحل در بین کشور‌های اسلامی بوده است، عامل بعدی که‌ایشان بسیارتأکید داشتند، آگاه‌سازی ملت‌های آزادی‌خواه در سطح جهان بود و ما آن را در تحولات چندماهه اخیر در میان جوانان و نوجوانان اروپایی و آمریکایی مشاهده کرده‌ایم. نقوی تصریح کرد: درس بزرگ امام(ره) به دولت‌های اسلامی مبارزه با ظالم و حمایت از مظلوم بود. یکی دیگر از نکاتی که امام خمینی آن را پرورش داد، تا قبل از‌ایشان در هیچ یک از کشور‌های اسلامی مطالب و گفتار اهل بیت(ع) دیده نمی‌شد، اما ‌ایشان اسلام ناب محمدی و تشیع علوی را در میان کشور‌های جهان معرفی و گسترش دادند و همین امر سبب شد روحیه انقلابی‌گری در بین جوانان اسلامی شدت گیرد. امروز محور مقاومت بر گرفته از اسلام ناب محمدی و تعالیم اهل بیت(ع) است. چراکه گروه کوچکی از مسلمانان در فلسطین توانسته‌اند در برابر دشمنان اسلام پیروز شوند و یا اینکه کشوری مانند یمن پس از هشت سال جنگ با محور سعودی-غربی امروز به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی محور مقاومت بروز و ظهور می‌کند و می‌تواند در کمتر از یک ماه ائتلاف بزرگ دریایی آمریکا و غرب که در حمایت از رژیم صهیونیستی در دریای سرخ و باب المندب شکل گرفته بود را از بین ببرد و بزرگ‌ترین ناو هواپیما بر(آمریکا) آیزنهاور را هدف قرار دهد. قدرت امروز جوانان انصارالله، حزب الله، حماس و... ناشی از تداوم نهضت امام خمینی(ره) در جهان اسلام است که امروز رهبر معظم انقلاب با مدیریت داعیانه خود توانسته‌اند راه امام را به سرانجام مقصود برسانند.

آینده‌نگری معنادار خمینی کبیر
محمد علی الحکیم مدیرعامل خبرگزاری النخیل عراق نیز در گفت‌وگو با قدس با اشاره به اینکه سی‌وپنجمین سالگرد رحلت امام خمینی در حالی با تحولات بی‌سابقه اخیر در منطقه مصادف شده است، گفت: به نظر می‌رسد آنچه امام خمینی(ره) رهبر فقید ایران بر آن تأکید داشت و مسئله فلسطین را مهم‌ترین مسئله جهان اسلام می‌دانست، امروز به تمام معنا ظهور و بروز پیدا کرده است.
الحکیم رأی اکثیریت نمایندگان کشور‌های عضو مجمع عمومی سازمان ملل به تشکیل کشور فلسطین را گامی مهم و رو به جلو در احقاق حقوق مردم فلسطین دانست اما تأکید کرد درست است که امروز شاهد فریاد یکصدا و واحد کشور‌های جهان در پایان دادن به کشتار و تأکید بر حقوق مردم فلسطین هستیم ولی نباید فراموش کنیم تحولات کنونی درباره مسئله فلسطین ادامه نهضتی است که امام خمینی(ره) پیشگام آن بودند.
وی با بیان اینکه امروز مردم منطقه معنا و مفهوم شعاری که امام خمینی(ره) چهار دهه قبل سرداده بود را با گوشت و خونشان احساس کردند، افزود:  مردم جهان دریافته‌اند اسرائیل واقعاً همان غده سرطانی است که رهبر فقید ایران سال‌ها قبل به آن اشاره کرده بود و وجود اسرائیل را عامل درد‌ها و رنج مردم فلسطین و جهانی اسلام و حتی منطقه و جهان می‌دانست. وی با اشاره به اعتراضات دانشجویی و تجمعاتی که در سراسر جهان در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه صورت می‌گیرد، تأکید کرد این تجمعات نشان می‌دهد نهضت امام خمینی(ره) ظهور و بروز یافته و تا تحقق وعده‌ ایشان راه زیادی نمانده است.

خبرنگار: موسوی- حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه