جنگ سرد دیپلماتیک

آمریکا 54 دیپلمات روس را اخراج می‌کند

جنگ سرد دیپلماتیک

علوی

تنش‌های سیاسی بین بلوک شرق و غرب ‌شدت تمام ادامه دارد. سفیر روسیه در آمریکا با اشاره به عدم حل مشکل روادید برای دیپلمات‌های روسی و بهبود نیافتن روابط دو کشور، گفت:54 دیپلمات روس خاک ایالات متحده را ترک خواهند کرد. به گزارش تسنیم، آناتولی آنتونوف تأکید کرد دولت آمریکا در حال بیرون راندن کارکنان نمایندگی‌های دیپلماتیک این کشور است.

 به گفته وی، 27 دیپلمات به همراه خانواده‌های خود در تاریخ 30 ژانویه 2022 
(10 بهمن ماه) و به همین تعداد نیز تا تاریخ 30 ژوئن (اوایل تیر ماه سال آینده) باید خاک ایالات متحده را ترک کنند. آنتونوف در مصاحبه‌ای با اعلام این مطلب، افزود: مشکل روادید بین دیپلمات‌های روسی در آمریکا تاکنون حل و فصل نشده است. وی گفت: مشخص نیست به چه دلیل طرف آمریکایی به برخی فرزندان و همسران دیپلمات‌های روسی روادید نمی‌دهد! این برخورد در حالی رخ می‌دهد که در ایالات متحده مدعی هستند برای سنت‌های خانوادگی ارزش زیادی قائل هستند. سفیر روسیه یادآور شد: مقامات واشنگتن در نگرش منفی خود به روسیه تغییری ایجاد نکرده و همچنان به این کشور به چشم دشمن می‌نگرد. آن‌ها سیاست تحریمی علیه مسکو را تغییر نداده‌اند. عملاً هیچ تغییری رخ نداده و روس‌هراسی همچنان جو سیاسی حاکم بر ایالات متحده را مسموم کرده و همه این مسائل مانعی جدی برای بهبود روابط دوجانبه است.
گفتنی است روسیه در پاسخ به اعمال تحریم‌های ضدروسی و اخراج دوباره تعدادی از دیپلمات‌های این کشور از ایالات متحده، محدودیت‌هایی برای نمایندگی‌های سیاسی آمریکا در خاک فدراسیون روسیه در نظر گرفت و آن‌ها دیگر اجازه استفاده از شهروندان روسی و کشورهای ثالث به عنوان کارمند محلی را ندارند. بدین ترتیب سفارت آمریکا در مسکو از تاریخ اول آگوست (اواخر تابستان گذشته) با کمترین تعداد پرسنل در پنج سال گذشته، یعنی با 120 کارمند به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
سفیر روسیه در واشنگتن در قسمت دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به برگزاری «نشست سران برای دموکراسی» توسط دولت آمریکا در ماه دسامبر تأکید کرد: این همایش دقیقاً علیه روسیه و چین سازماندهی شده است. آنتونوف گفت: آمریکایی‌ها سعی دارند به ما بیاموزند چگونه باید زندگی کنیم و چه نوع سیستم دموکراتیکی باید در کشورمان وجود داشته باشد!

برچسب ها :

دیپلماتیک

جنگ

روس

ارسال دیدگاه