امام رضا‌(ع) شاخص تام عدالت

رئیس‌جمهور در اختتامیه پنجمین کنگره جهانی حضرت‌رضا(ع)  تأکید کرد

امام رضا‌(ع) شاخص تام عدالت

آیین پایانی کنگره جهانی حضرت رضا (ع) شامگاه دیروز با حضور رئیس جمهور، جمعی از مسئولان کشوری، لشکری و شخصیت‌های بین‌المللی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.


در ابتدای مراسم عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی  ضمن خیرمقدم به رئیس جمهور، به ارائه گزارشی از روند فعالیت کنگره بین‌المللی امام رضا(ع) پرداخت .
وی اهداف کلان کنگره در حرکت پیش روی را تحکیم اندیشه تمدنی، تقویت فرهنگ مقاومت اسلامی، خوانش جدید از اندیشه امام رضا(ع)، ایجاد فضای فرهنگی و ارتباط جهانی، ایجاد مفاهمه در خصوص عدالت از جمله کرامت، رفع تبعیض در جهان، دستیابی به راه حل‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، حوزه تمدنی، اخلاقی و معرفتی در دنیا دانست. وی با بیان اینکه درسال ۱۴۰۱ دبیرخانه کنگره فعال و با حکم تولیت محترم، دکتر سعیدعاملی به دبیری آن انتخاب شد، از موضوع عدالت برای همه و ظلم به هیچ کس به عنوان چراغ راه یاد کرد.
وی با اشاره به پیام تصویری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جمع اعضای کمیته علمی کنگره، اظهار کرد: حضرت آقا فرمودند: وظیفه ما معرفی امام رضا (ع) به دنیا با جنبه قداست ائمه(ع)، درس‌ها و سیاست است و بخش سیاست خیلی مهم است؛ چون ایجاد جامعه اسلامی بدون ایجاد حکومت اسلامی امکان‌پذیر نیست. رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، در ادامه، استخراج، تلخیص و انتشار پیام‌های مناسب را خواسته دیگر رهبر معظم انقلاب ذکر کرد.
کشیش دکتر ابونصر وسام در آیین پایانی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) اظهار کرد: بنده به عنوان یک لبنانی علت آشنایی‌ام  با شیعیان و فرهنگ شیعیان به این خاطر است که در لبنان زندگی می‌کردم، فرهنگ شیعیان لبنان ویژگی‌های خاصی دارد و از دو‌بعد قابل توجه است؛ بعد اول علوی و خیبری و بعد دوم امام حسینی، کربلایی و استشهادی است‌. وی افزود: به همین دلیل در پایان از همه برگزارکنندگان این برنامه و متفکران عرصه علم و معرفت تقاضا می‌کنم توجه بیشتری به شناسایی و بازشناساندن ابعاد فکری و فرهنگی و معنوی ائمه(ع) داشته باشند.
​​​​​​​
مفهوم عدالت بسیار گسترده است
دکتر سید ابراهیم رئیسی در آیین پایانی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) بیان کرد: سخن از کرامت ذاتی نیست، سخن از کرامت اکتسابی است، آنچه در پرتو آموخته‌های امام رضا(ع) می‌توان به آن جایگاه رسید؛ بنابراین معرفت امام و حجت خدا، معرفت و دلدادگی نسبت به امام و عمل براساس آنچه ایشان و اولیای دین فرمودند، برای انسان سالک الی الله اصل است که راه سعادت را برای خود و جامعه بشناسد.
عدالت یک معنای ارسطویی قدیمی دارد. هیچ‌مفهومی در مفاهیم دینی ما بعد از توحید به گستردگی ‌مفهوم عدالت نیست مانند عدالت و‌امامت، عدالت و‌فرج.

هجرت تمدن‌ساز امام رضا(ع) 
رئیس جمهور با بیان اینکه همه‌وجود امام رضا(ع) پر از عدالت‌ بود، عنوان کرد: مقالات زیادی برای عدالت از جانب امیرالمؤمنین(ع) نوشته شده است. امیرالمؤمنین عدالت‌خواه‌ بود و عدالت‌خواهی وجود امام رضا (ع) در مدت ولایتعهدی‌شان قابل مطالعه است.همچنین پرچم عدالت‌خواهی امام رضا (ع) قابل مطالعه است. هجرت حضرت رضا (ع) از هجرت‌های تمدن ساز برای عالم بشریت بود. نکته‌ای که یک انسان باید به آن توجه کند، نقطه اعتدال و عدالت است. انسان سالک باید بداند رابطه خود را با خود، خدا، هستی و دیگران به‌درستی تنظیم کند. ما برای اجرای عدالت، شاخص می‌خواهیم. این شاخص، تام و‌تمام امام رضا (ع) است.

امام رضا(ع) بیش از امامان و پیشوایان دیگر نسبت به امامت و ولایت تأکید دارند
دکتررئیسی در ادامه یادآور شد: همه امامان و ‌پیشوایان برای تشکیل جامعه‌ای مبتنی بر دین تلاش کردند؛ زیرا در پرتو جامعه است که انسان رشد و‌ نمو می‌یابد. آنچه وجود مقدس حضرت رضا(ع) در تبیین جایگاه ولایت ‌و امامت فرمودند، قابل توجه است. شاید امام رضا(ع) بیش از امامان و پیشوایان دیگر نسبت به امامت و ولایت تأکید دارند. باید این حکمرانی و تفاوت آن را با حکمرانی هارونی و مأمونی و دیگر حکمرانی‌ها شناخت که حکمرانی توحیدی است و در درون خود جایگاه امامت و ولایت دارد. ارتباط، دلدادگی، عشق و محبت میان امام و امت موجب می‌شود از حکمرانی‌هایی که می‌خواهد دستوری و دیکتاتوری عمل کند و با نظام‌های دموکراسی، متفاوت باشد.

عادل بودن امام مسلمین شرط است
وی همچنین با تأکید بر اینکه در نظام‌ حکمرانی رضوی اساس، عدالت است، بیان کرد: امام مسلمین در رأس جامعه اسلامی قرار دارد؛ بنابراین عادل بودن امام مسلمین لازم است، اما همه‌ کسانی که در کسوت خدمتگزاری هستند باید از شرایط لازم بهره‌مند باشند.
ما به عنوان کسانی که در کنار مضجع‌ نورانی امام رضا (ع) و هدایت‌های امام راحل و رهبری حکیم قرار داریم، می‌توانیم به سیره امام رضا(ع) تأسی کنیم و کلمات ایشان را بشناسیم. رئیس جمهور در ا‌دامه افزود: توجه به دین در این د‌وران بسیار افزون شده و دلیلش این است که عدالت‌خواهی نظام اسلامی و‌مبارزه با ظلم،‌ حق است. آزادی فلسطین حق است. رژیم صهیونیستی غده سرطانی است که باید آن را از بین ببریم.
پدیده‌ای که امروز می‌بینید، خواست‌ جدی آحاد انسان‌های آزاده دنیا برای شکل گرفتن نظم عادلانه جهانی است.
همچنین اهدای مصحف مشهد رضوی به رئیس جمهور محترم،  رونمایی از آثار نوشتاری پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) و همچنین رونمایی و امضای تمبر پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) از دیگر برنامه های این مراسم بود.
گفتنی است در پایان اختتامیه پنجمین کنگره حضرت رضا(ع) کتاب «مبارز خستگی ناپذیر در پرتو حکمت رضوی» که مجموعه گفتارها و نوشتارهای رهبر معظم انقلاب در کنگره‌های جهانی امام رضا(ع) است، رونمایی شد.

خبرنگار: محدثه رضایی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه