«طبالی» موقوفه شنیدنی عمادالملکی

«طبالی» موقوفه شنیدنی عمادالملکی


مدیرعامل مؤسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در آیین طبالی موقوفه عمادالملکی شهرستان طبس حضور پیدا کرد.
به گزارش آستان نیوز، طبل‌نوازان در طبس با اجرای مراسم طبل‌زنی، منادیان سحرخیزی هستند که با عشق و خلوص نیت، این آیین سنتی را زنده نگه می‌دارند، به‌گونه‌ای که خاطره نقاره‌زنی در حرم مطهر امام رضا(ع) برای مجاوران آن حضرت تداعی می‌شود.
 حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی، مدیرعامل مؤسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) با همراهی مدیر و جمعی از کارکنان آستان مبارک در این آیین که به طبالی موقوفه عمادالملکی معروف است، شرکت کرد.
 موقوفه عمادالملکی هر شب در ایام ماه مبارک رمضان در سه نوبت تا اذان صبح به طبالی می‌پردازند.
 در گذشته‌های دور مراسم طبل‌زنی در ماه مبارک رمضان به‌منظور آگاه کردن مؤمنان هنگام سحر در شهرستان طبس رایج بوده است. انجام این امر یکی از نیات واقفان آن «محمدباقر خان عمادالملک» است. تاریخ موقوفه عمادالملکی به سال ۱۳۰۰ هجری قمری برمی‌گردد و ماندگاری آن نیز به دلیل موقوفه بودن و اجرای نیات خیر واقف است.
مکان به صدا درآمدن طبل‌ها تا پیش از زلزله سال ۱۳۵۷ طبس، بالای ارگ طبس و کاروانسرای میدان امام(ره) بود و امروزه در بالای حسینیه عمادالملک انجام می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه