افتتاح مدارس تخصصی در سه‌شنبه‌های امید

افتتاح مدارس تخصصی در سه‌شنبه‌های امید

دومین دارالقرآن ناحیه 5 آموزش‌ و پرورش مشهد در نخستین مراسم سه‌شنبه‌های افتتاح سال 1403 با حضور فرماندار مشهد، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه 5 مشهد افتتاح شد.


فرماندار مشهد صبح روز گذشته در مراسم افتتاح دارالقرآن امام حسن مجتبی(ع) ناحیه 5 آموزش و پرورش مشهد با اشاره به اینکه نهضت افتتاح‌ها در سال جدید نیز ادامه می‌یابد، اظهار کرد: سه‌شنبه‌های افتتاح این بار همزمان با ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر با افتتاح این دارالقرآن به سمت افتتاح مدارس تخصصی رفته است.
محسن داوری بیان کرد: اگر زیرساخت عمرانی ما مدرسه است، زیرساخت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و ارتقای جامعه ما نیز مدرسه است.
وی افزود: می‌گوییم وزارت آموزش و پرورش جزو ارکان نظام است اما آیا آن را جزو ارکان می‌دانیم؟ از حرف تا عمل فاصله است و باید این فاصله را از بین ببریم.تا دیروز بین اداره نوسازی مدارس با اداره آموزش و پرورش فاصله بود اما امروز این اداره‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.
فرماندار مشهد با بیان اینکه  اگر دانش‌آموز و دانشجوی ما این نگاه را دارد که پس از اتمام تحصیلات به خارج از کشور مهاجرت کند، این موضوع حاصل نگاه ما به آموزش و پرورش است، تأکید کرد:  تنها زمانی که به آموزش و پرورش در کنار یکدیگر توجه کردیم توانستیم شهدای بزرگی تربیت کنیم.
وی با بیان اینکه امروز دارالقرآنی را افتتاح کردیم که قرار است در کنار مدرسه انسان‌سازی کند، گفت: ما مکلفیم با تقویت کارخانه‌ انسان‌سازی که مدرسه است، آن قدر جبهه حق را تقویت کنیم که دشمن دیگر جرئت نسل‌کشی نداشته باشد.
داوری با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در دمشق، متذکر شد: اگر انقلاب ما مقدمه‌ساز ظهور نبود امروز ما را نقطه‌زنی نمی‌کردند، این یعنی صلابت و صدور انقلاب اسلامی و این را دنیای کفر به خوبی متوجه شده و در حال مقابله با آن است.

باید به‌دنبال پیوند مسجد و مدرسه باشیم
در ادامه رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه 5 مشهد با بیان اینکه دارالقرآن امام هادی(ع) نخستین دارالقرآن این ناحیه بود که در سال ۱۴۰۱ در محدوده مصلی افتتاح شد، گفت: در مدارس فعالیت‌های قرآنی به‌ صورت عمومی در حال برگزاری است، اگرچه در یک سال گذشته شاهد ورود و حضور نیروهای خوبی به مجموعه آموزش و پرورش بودیم اما نیروی تخصصی به ‌صورت 100درصدی در مدارس نداریم.
احمد مسجدی عنوان کرد: راه‌اندازی دارالقرآن‌ها در آموزش و پرورش به دلیل همین نگاه تخصصی است که ما در حوزه قرآن به آن نیاز داریم. مأموریت نخست و بنیادین دارالقرآن‌ها توجه ویژه با نگاه‌ هنری و تخصصی به این حوزه است.دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم که در فضای دارالقرآن‌ها تربیت می‌کنیم، می‌توانند دارالقرآن‌های مساجد را مدیریت کنند.
وی گفت: از جمله کارهای اساسی که در آموزش و پرورش باید به دنبال آن باشیم، پیوند مسجد و مدرسه است. خیلی از مساجد ظرفیت‌های فیزیکی بسیار خوبی دارند اما نیروهای فعال فرهنگی که بتوانند حلقه‌های حوزه‌های فرهنگی را مدیریت کنند، ندارند.

خبرنگار: فریده خسروی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه