حسن یزدانی و کامران قاسمپور؛ شاید هرگز!

سال پرهیجان کشتی 

حسن یزدانی و کامران قاسمپور؛ شاید هرگز!

كشتى آزاد و فرنگى در بازی‌هاى المپيك برعكس رقابت‌هاى قهرمانى جهان كه هر رشته در ١٠ وزن برگزار مى‌شود، 6 وزن دارد؛ يعنى ١٢ طلا براى دو رشته آزاد و فرنگى مردان و البته 6 وزن كشتى آزاد زنان كه ايران فعاليتى در آن ندارد.


وزن‌هاى المپيكى آزاد ٥٧، ٦٥، ٧٤، ٨٦، ٩٧ و ١٢٥ است و فرنگى نيز 60، ٦٧، ٧٧، ٨٧، ٩٧ و ١٣٠ كه كشتى كشورمان هنوز سهميه‌هاى ٥٧، ٧٤ و ٩٧ كيلوگرم آزاد و ٧٧ و ٨٧ كيلوگرم فرنگى را بدست نياورده و دو فرصت براى كسب سهميه المپيك باقى مانده است.
اول؛ فرصت آسيايى در بيشكک قرقيزستان و ديگرى آخرين فرصت در تركيه كه به اصطلاح جهانى محسوب مى‌شود.
حسن يزدانى كاپيتان تيم ملى و دارنده ٩ مدال المپيك و جهان از ارديبهشت روى تشک ظاهر مى‌شود و فشار سرشاخ شدن و مرور سنگين فنون كشتى در تابستان به اوج خود خواهد رسيد.
وضعيت كتف جراحى شده حسن يزدانى مطلوب است و تمرينات فيزيوتراپى در كنار كار با وزنه به بهترين شكل ممكن پيش مى‌رود.
احتمال رويارويى كامران قاسمپور با حسن يزدانى براى رسيدن به المپيك تنها يک درصد است و البته برگشت كامران به ٨٦ كيلوگرم نيز شايعه نيست، اما داستانش با آن چيزى كه تاكنون بر اساس گمانه‌زنى منتشر شده كاملاً متفاوت است.
محسن كاوه هوش بالايى به خرج داده و به شدت به حسن يزدانى اميدوار است و قدر كاپيتان پرافتخار خود را مى‌داند.
حرمت حسن يزدانى براى سرمربى كاربلد تيم ملى بسيار بالاست، اما براى جايگاه كشتى آزاد ايران در جهان و المپيک كامران قاسمپور را در آب نمک خوابانده است، براى تنها درصد احتمالى كه حتى شايد اتفاق نيفتد.
اگر يل جويبار و كشتى ايران در فشار تمرينات با مشكلى روبه‌رو نشود و كتف او بعد از عمل جراحى جواب دهد، هيچ انتخابى يا رويارويى‌ای میان حسن يزدانى و كامران قاسمپور براى المپيک شكل نمى‌گيرد. تورنمنت سركیسيان ارمنستان در اواخر خرداد ١٤٠٣ جايى است كه به عنوان آخرين مسابقات بين‌المللى موجود قبل از المپيک محسن كاوه آن را پيدا كرده تا حسن يزدانى در آن روى تشک برود.
درخشش حسن يزدانى در ماه خرداد به ويژه در آخر آن و تورنمنت سركیسيان ارمنستان كار را تمام خواهد كرد و شاهد هفتمين مبارزه يل جويبار با ديويد تيلور اين بار در پاريس و المپيک سى و سوم خواهيم بود.
هادى وفايى‌پور در صورت قهرمانى آسيا با حسن يزدانى به اين تورنمنت بين‌المللى اعزام مى‌شود و اگر طلاى قرقيزستان را نگيرد هيچ.
به هر حال كامران قاسمپور نه در قهرمانى ٢٠٢٣ جهان، نه بازی‌هاى آسيايى هانگژو، نه قهرمانى كشور، نه در قهرمانى ٢٠٢٤ آسيا حضور نداشته و ندارد، اما مى‌تواند اگر معادلات به هر دليل به‌هم خورد و يک درصد كتف‌حسن یزدانی، شرايطى غيرقابل پيش‌بينى را رقم زد، با توجه به توانايى‌هاى بسيار بالا حكم آلترناتيو داشته باشد يا اینکه محسن كاوه براى از دست نرفتن مدال ٨٦ كيلوگرم المپيك ٢٠٢٤ از  قاسم‌پور در این وزن استفاده کند.
با بازگشت يل جويبار و كاپيتان تيم ملى به روى تشک همه چيز مشخص مى‌شود و تا اينجاى كار هيچ سدى جلودار حسن يزدانى نيست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه