سفره کریم در بارگاه قدس

همزمان با شب میلاد کریم اهل بیت(ع) با حضور زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برگزار شد

سفره کریم در بارگاه قدس

امسال سفره‌های افطاری حرم مطهر رضوی یک اتفاق ویژه هم داشت. مراسم افطاری طرح ضیافت اکرام رضوی در شب نیمه ماه مبارک رمضان همزمان با میلاد کریم اهل بیت(ع) با حضور زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در رواق امام خمینی و رواق دارالمرحمه، صحن امام حسن مجتبی(ع)، پیاده‌راه آیت الله طبسی، باب‌الهادی(ع) و باب‌الکاظم(ع) برگزار شد.


امام حسن(ع) بی‌تردید اسوه حسنه و الگوی بی‌همتای خیراندیشی و مدارا با تهیدستان بود، رسم نیکویی که با نام متبرک این امام همام جاودان شد و چون چشمه جوشید و امروز، در گذر از ۱۴قرن، انگیزه سفره‌های افطار است. ضیافت الهی برپاست، حرم مطهر رضوی همه روزه بین نماز مغرب و عشا با بسته‌های افطاری ساده میزبان نمازگزاران بوده است، اما در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) زائران به تبرک نام او و بهانه جشن تولد او، میهمان این خوان صفا و کرم شدند. با خوش‌آمدگویی خادمان به زائران، ضیافت افطار حال و هوای صمیمانه‌ای دارد و انگار آشنای دیرینه هم باشند، عید را به هم تبریک می‌گویند.
یکی از بانوان زائر، اشک‌هایش را پاک کرده و روزه‌اش را با چای و خرما افطار می‌کند. از رشت آمده، باورش نمی‌شود پای سفره امام هشتم(ع) نشسته است، می‌گوید: «اشک شوق است که از چشمانم می‌آید».
خانم محمدی، نوزادی در آغوش دارد و دعوتش به ضیافت شب میلاد را از قدم مبارک فرزندش می‌داند و دعا می‌کند زیر سایه امام رضا(ع) فرزندش صالح بزرگ شود.
در میان میهمانان، عروس و داماد خوشبختی هم حضور داشتند که آقای داماد این دعوت را بهترین اتفاق در نخستین روز پیوندشان می‌داند و می‌گوید: «از امام رضا(ع) ممنونم، تشکر ویژه، ان‌شاءالله قسمت همه بشه». گستردن سفره افطار در حرم مطهر از جاذبه‌های متفاوت رمضان برای زائران در بهار ۱۴۰۳ شد و نوروزی خاطره‌انگیز و رؤیایی را در دفتر خاطراتشان ثبت کرد.
حال و هوای خادمان هنگام آماده‌سازی سفره‌های افطار در رواق‌های امام خمینی(ره) و دارالمرحمه هنگام پذیرایی از میهمانان دیدنی بود. 
آن‌ها ۱۰هزار پرس غذای گرم در رواق‌های امام خمینی(ره) و دارالمرحمه توزیع کردند، همچنین ۲هزار پرس غذای گرم در صحن امام حسن مجتبی(ع)، یک هزار و ۷۰۰ پرس غذای گرم در رواق‌های حضرت زهرا(س) و‌ شیخ حر عاملی و ۵ هزار غذا نیز در مهمانسراهای حضرت توزیع شد.  خدام، فراشان و خادمیاران حرم مطهر امام رضا(ع) بر ارادتشان به زائران آقا در این شب‌های مبارک افزودند 
و برای دوستداران اهل بیت(ع) سنگ تمام گذاشتند.
 امسال، تقارن ایام نوروز و رمضان، روزهای زیارتی متفاوتی را برای مسافران نوروزی و همسایگان امام رئوف(ع) رقم زد و با پهن کردن سفره و صرف افطار، زیبایی یک دورهمی معنوی به خانواده‌ها هدیه داده شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه