مدیریت بحران کم‌آبی توسط شرکت کشاورزی رضوی

مدیریت بحران کم‌آبی توسط شرکت کشاورزی رضوی

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در بازدید از کشت ‌و صنعت مزرعه نمونه گفت: شرکت کشاورزی رضوی در راستای بهره‌وری آب، پروژه‌های مختلفی اجرا کرده که استفاده از پساب تصفیه شده برای آبیاری مزارع کشت‌های علوفه‌ای در مزرعه نمونه، یکی از آن‌هاست.


جعفر جوادی در گفت‌وگو با آستان‌نیوز اظهار کرد: یکی از اقدام‌های ارزشمند شرکت کشاورزی رضوی، استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری در بخش کشاورزی است، بدین صورت که فاضلاب حرم مطهر رضوی پس از تصفیه اولیه در تصفیه‌خانه، به استخرهای مخصوصی در مزرعه نمونه منتقل و عمل تصفیه نهایی در آن‌ها توسط فیلتراسیون‌های مخصوص انجام می‌شود که این آب قابل استفاده در مزارع با کشت‌های علوفه‌ای خواهد بود.
وی با اشاره به تجهیز بخش بیشتر مزارع آستان قدس رضوی در کشور به سامانه‌های نوین آبیاری خاطرنشان کرد: اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی در باغات هلو در مزرعه نمونه یکی از پروژه‌هایی به شمار می‌رود که در راستای استفاده بهینه از منابع آبی موجود اجرا شده است. استفاده از سامانه‌های آبیاری بارانی و سایه‌بان‌ها در باغات متراکم مزرعه نمونه بخشی دیگر از پروژه‌های مهم اجرا شده است.
جوادی تصریح کرد: تقریباً ۱۰۰ درصد اراضی کشت و صنعت مزرعه نمونه به سامانه‌های جدید آبیاری مجهز شده و این مجموعه توانسته به بهترین شکل از آب موجود استفاده کند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه