«گسترش کرسی‌های تلاوت» مقدمه‌ای برای هدایت و  اصلاح جامعه است

تولیت آستان قدس رضوی در جمع فعالان قرآنی:

«گسترش کرسی‌های تلاوت» مقدمه‌ای برای هدایت و  اصلاح جامعه است

تولیت آستان قدس رضوی انس با قرآن و گسترش کرسی‌های تلاوت در جامعه همراه با تدبر و عمل به آموزه‎های آن را موجب هدایت، اصلاح و سازندگی فردی و اجتماعی دانست.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی عصر پنجشنبه 24اسفند، همزمان با سوم ماه مبارک رمضان در محفل‌ نورانی‌ قرآن‌ کریم که با حضور جمعی‌ از حافظان‌، قاریان‌ و اساتید برجسته‌ قرآنی مشهد مقدس در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، گسترش روزافزون قاریان و حافظان قرآنی در کشور را از برکات انقلاب اسلامی دانست و ابراز کرد: پیش از انقلاب تعداد قاریان و حافظان قرآن کریم بسیار محدود و انگشت‌شمار بود، اما امروز به برکت پیروزی انقلاب اسلامی تعداد قابل‌توجهی از قاریان و حافظان برجسته قرآن کریم در سنین مختلف در کشورمان پرورش یافته‎اند.
وی ضمن اشاره به برکات تربیتی فراوان جلسات قرآن، نسبت به گسترش جلسات خانگی قرآن و احیای دوباره این سنت مبارک تأکید و اظهار کرد: قاریان، حافظان و فعالان قرآنی می‎توانند در تقویت و گسترش کرسی‌های تلاوت در منازل و مساجد مؤثر و پیشگام باشند.
تولیت آستان قدس رضوی تلاوت قرآن همراه با تدبر در آن را از باارزش‌ترین عبادات خواند و تصریح کرد: قرآن کتاب سعادت و زندگی است، لذا باید به هر میزان که مقدور است روزانه تلاوت قرآن داشت و هنگام تلاوت، تمام توجه خود را تنها به قرآن معطوف کرد. وی با بیان اینکه قاریان و حافظان قرآن باید الگوهایی از عاملان به قرآن در جامعه باشند، بیان کرد: قرآن کریم بزرگ‌ترین و روشن‎ترین معجزه جاودان پیامبر اکرم(ص) و راهنمای همیشگی بشریت برای سعادت و چگونه زیستن است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در ادامه به شفاعت قرآن‌کریم در آخرت اشاره و تصریح کرد: برای آنکه مورد شفاعت قرآن در روز قیامت قرار بگیریم باید در آن تدبر و عامل به دستورات و آموزه‎های آن باشیم، حفظ و قرائت قرآن بسیار ارزشمند است اما این‎ها باید مقدمه‌ای برای فهم، درک و عمل به قرآن باشد.
وی با بیان اینکه حتی یک آیه قرآن هم می‏تواند انسانی را متحول و به راه سعادت هدایت کند، تصریح کرد: در قرآن، پروردگار متعال با انسان سخن می‌گوید، قرآن موجب انسان‌سازی، تحول و نجات انسان از پلیدی‌هاست و در طول تاریخ، انسان‌های بسیاری با شنیدن آیات قرآن متحول و سعادتمند شدند.
تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: دنیای مادی ظرفیت صورت حقیقی قرآن را ندارد، از این رو در روز قیامت تمثال حقیقی و عینی قرآن ظاهر می‌شود و از آنان که معارف قرآنی را درک و به آموزه‎ها و رهنمودهای آن عمل کرده‌اند، شفاعت می‌کند.
وی با بیان اینکه قرآن نعمتی بزرگ، باعظمت، قابل احترام و تکریم است، بر ضرورت حفظ حرمت قرآن و رعایت آداب احترام به قرآن همچون استماع و سکوت هنگام تلاوت، برخاستن هنگام دریافت و تحویل قرآن و... تأکید و خاطرنشان کرد: قرآن کریم، کتاب بزرگی است که عظمت آن از عظمت خداوند نشأت می‌گیرد، رعایت آداب ظاهری احترام به قرآن مقدمه‎ای برای کسب معرفت و فهم قلبی و باطنی قرآن است.
گفتنی است، در این محفل قرآنی چند تن‌ از قاریان‌ و حافظان‌ به‌ تلاوت‌ قرآن‌ کریم‌ پرداختند و در ادامه، گروه‌های همخوانی‌ دینی به اجرای برنامه پرداختند.
شرکت‌‌کنندگان‌ در این‌ مراسم‌ نماز مغرب‌ و عشا را به‌ امامت‌ حجت‌الاسلام والمسلمین مروی اقامه‌ و سپس روزه خود را بر سفره متبرک رضوی افطار کردند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه