امام علی ‌بن موسی ‌الرضاj و ماه رمضان

مجموعه‌ای از احادیث حضرت رضا(ع) درباره رمضان در این کتاب جمع شده است

امام علی ‌بن موسی ‌الرضاj و ماه رمضان

کتاب «امام علی بن موسی‌الرضا(ع) و ماه رمضان» از جمله آثار منتشر شده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که همزمان با ماه مبارک رمضان معرفی می‌شود. 


به گزارش آستان‌نیوز، با مروری بر احادیث ارزشمند امام رضا(ع) درمی‌یابیم که ماه مبارک رمضان از ماه‌های بافضیلتی است که خداوند در آن به بندگان خود عنایت ویژه دارد و نیز این احادیث به ما یادآور می‌شود که برترین اعمال در ماه مبارک رمضان کدام‌اند و در این ماه رفتار ما در تعامل با خود، خانواده و همنوعان چگونه باید باشد. امام علی بن موسی ‌الرضا(ع) می‌فرماید: ماه رمضان ماه بزرگی است، خداوند نیکی‌ها را در آن دوچندان سازد و گناهان را محو کند و درجات را بالا برد. هر که در این ماه صدقه‌ای دهد خداوند او را بیامرزد. 
این کتاب مجموعه‌ای از بیانات و توصیه‌های امام علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) درباره ماه رمضان است؛ «راز واجب شدن روزه»، «فضیلت ماه مبارک رمضان»، «ویژگی‌های روزه کامل»، «کمک به نیازمندان و فضیلت اطعام»، «دعای آن حضرت در آخر ماه شعبان»، «انواع روزه»، «مقدمات بیعت»، «دعای امام در عید فطر»، «صبح روز عید»، «روز بیعت صغری»، «روزه مسافر»، «افطار کردن»، «اهمیت سحری خوردن»، «آغاز کردن غذا با نمک»، «تأمین نیاز بدن با مواد غذایی نشاسته‌ای» و «شروط امام رضا(ع) برای اقامه نماز عید فطر» برخی از موضوعات مهم مورد بررسی در این کتاب هستند.
«ماه رمضان در کلام رضوی»، «دعاهای امام رضا(ع) در ماه رمضان»، «مناسبت‌های رضوی در ماه رمضان» و «سلامت روزه‌داران» دیگر موضوعات این کتاب را تشکیل می‌دهند.
کتاب «امام علی ‌بن موسی ‌الرضا(ع) و ماه رمضان» حاصل پژوهش علی‌جان سکندری، امیر سلمانی رحیمی، مرتضی انفرادی و مسعود ضیایی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه