ثبت‌ملی سنت هزارساله «صفه» حرم مطهر رضوی 

با پیگیری‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی انجام شد 

ثبت‌ملی سنت هزارساله «صفه» حرم مطهر رضوی 

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از ثبت ملی آیین ۵۰۰ساله خطبه‌خوانی و سنت ریشه‌دار یک‌هزار ساله «صفه» به عنوان میراث ناملموس رضوی به همت معاونت موزه‌های این سازمان خبر داد.


به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی با بیان این خبر گفت: ثبت این آیین‌ها در سال ۱۴۰۰ طی تعامل و همفکری میان کارشناسان معاونت موزه‌های آستان قدس رضوی با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی انتخاب و به کمیته ثبت استان خراسان رضوی پیشنهاد شد که مورد موافقت قرار گرفت.
وی افزود: پرونده مقدماتی این آیین‌ها در سال ۱۴۰۱ در اداره مطالعات موزه آستان قدس رضوی تهیه و همراه با مستندات موجود در آرشیو شامل تصاویر، اسناد کهن و منابع مکتوب شناسایی شده درباره‌ آن به کمیته مربوط ارسال شد.
حجت‌الاسلام حسینی به ارسال این پرونده برای شورای ثبت ملی کشور اشاره کرد که  پس از طی جلسات معرفی و دفاع، در زمستان امسال به ثبت ملی رسید.

آیین خطبه‌‎خوانی، میراثی از دوران صفویه
خطبه و خطبه‌خوانی در حرم مطهر رضوی در یک معنای عام اشاره به خواندن خطابه‌ای در ستایش خداوند و صلوات بر پیامبر و ائمه معصومین(ع) دارد. در این معنا خطبه‌خوانی در حرم مطهر رضوی از دوره صفوی متداول بوده و براساس اسناد موجود در آستان قدس رضوی خطیب ازجمله مشاغل رسمی بوده و در برخی وقف‌نامه‌ها نیز برای او مقرری تعیین شده است.
خطبه‌‎خوانی در یک معنای خاص اشاره به نوعی مراسم عزاداری در حرم مطهر رضوی در شب عاشورا و شب شهادت امام رضا(ع) در 30صفر دارد.
 با توجه به اینکه آیین خطبه‌خوانی با محوریت خدام و حفاظ و مسئولان حرم مطهر رضوی انجام می ‌شود، به‌ویژه‌ در نزد خدام حرم مطهر با عنوان «مراسم غلام‌ های امام رضا(ع)» نیز شناخته می‌‎شود.
آیین خطبه‌خوانی در صحن انقلاب اسلامی که پیش‎تر با عنوان صحن عتیق شناخته می‌شده، برگزار می‌شود.
این صحن، قدیمی‎ترین صحن در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) بوده و عناصرِ مهمی مانند پنجره فولاد، سقاخانه اسماعیل طلا و نقاره‌خانه در آن قرار گرفته است.

مراسم صفه، سنتی با یک هزار سال قدمت
مراسم صفه یکی از باشکوه‌ترین و ریشه‎دارترین سنت‎های حرم مطهر امام رضا(ع) در زمینه تلاوت قرآن مجید است که بیش از یک هزار سال قدمت دارد. این مراسم هر روز توسط خادمان حرم مطهر رضوی در حد اعلای معنویت در دو نوبت، نیم ساعت پس از طلوع خورشید و بلافاصله پس از نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود.
مراسم صفه در دو بخش تلاوت کلام‌الله مجید و متضمن قرائت 14بند سروده خواجه نصیرالدین طوسی در مدح و منقبت معصومین(ع) است.
این آیین توسط 14نفر از حفاظ و تعدادی از خدمه و فراشان کشیک که در کنار ورودی‎های جلسه ایستاده‌اند، در رواق دارالحفاظ و یا در مواردی رواق دارالسلام در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه