امتناع مسئولان از پاسخ به مطالبه‌ای اجتماعی!

سد معبر؛ پدیده‌ای که چهره شهر مشهد را نازیبا کرده است

امتناع مسئولان از پاسخ به مطالبه‌ای اجتماعی!

سد معبر از تخلفات شهری است که امروزه بسیار زیاد شاهد آن هستیم. از دستفروشی و بساط گستری در معابر شهری گرفته تا چیدن لوازم و محصولات بیرون مغازه. حتی پارک کردن خودرو در مکانی که مجاز نیست و موجب مزاحمت برای شهروندان است هم شامل موضوع سد معبر می‌شود.


البته گاهی وقت‌ها برخی متکدیان نیز همین کار را انجام می‌دهند. سد معبر از نظر قوانین و مقررات شهرداری، تخلف بوده و وظیفه برخورد با متخلفان نیز با شهرداری است.
بر اساس ماده (۵۵) قانون شهرداری‌ها هیچ‌کس نمی‌تواند مانع عبور و مرور شهروندان شود. اگر کسی معابر عمومی را سد کند و مانع رفت و آمد شهروندان شود، متخلف است.
طبق قانون، شهرداری می‌تواند با افرادی که معابر عمومی را مسدود می‌کنند، برخورد کند و برای این کار نیازی به حکم قضایی ندارد. بنابراین می‌تواند رأساً برای رفع آن اقدام کند.
به هر حال اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به ‌عنوان سد معبر مطرح می‌شود، به‌ لحاظ قانونی عملی مجرمانه و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان بوده و کسی حق ندارد با هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی و آن را مسدود کند. وظیفه مدیریت شهری شناخت و معرفی تخلفات شهری و آموزش شهروندان در این زمینه است.
همچنین قانون مجازات اسلامی جدید در برخی مواد خود، از مزاحمت و ایجاد خسارت با اعمال منجر به سد معبر و ضمانت اجرای آن، صحبت کرده و می‌توان گفت این قانون نیز سد معبر منجر به مزاحمت و خسارت ناشی از آن را جرم‌انگاری کرده است.
با این شرایط سد معبر را می‌توان در شکل‌های مختلف از جمله  سد معبر پارکینگ، دستفروشان، مغازه‌داران و سایر موارد تعریف شده در شهر مشاهده کرد. مشهد از جمله کلانشهرهای کشور است که گاهی با این مشکل در مناطق مختلف شهر مواجه می‌شود؛ شهری با جمعیت نزدیک به 4 میلیون نفر و 30 میلیون زائر و مسافر در سال. با این شرایط توجه و نظارت بر برخورد با متخلفان این حوزه امری اجتناب‌ناپذیر است.

پیاده‌روهایی که پارکینگ خودروها می‌شوند
حتماً بارها و بارها با این صحنه مواجه شده‌اید که افراد به هر دلیلی خودرو یا موتورسیکلت خود را در پیاده‌روها و معابر سطح شهر پارک می‌کنند. این یکی از مصادیق سد معبر به شمار می‌رود که در مشهد نیز می‌توان نمونه‌های بسیاری از آن را پیدا کرد. این تخلف، مزاحمت و درگیری برای برخی از شهروندان ایجاد می‌کند که آن هم پیامد بی‌احترامی به قانون است و گاه تنش‌هایی میان شهروندان به وجود می‌آورد.

معابری که ویترین مغازه‌ها شده‌اند
یکی از مصادیق بارز سد معبر در سطح شهرها، قرار دادن کالاهای اضافی یا ویترینی خارج از مغازه و محل کسب بازاریان است. مشهد به واسطه جمعیت بالایی که دارد و نیز حضور زائران در این شهر، گستره بازاری زیاد و متنوعی دارد. چنانچه هر کدام از کسبه از قانون عدول کند و کالاهای موجود در مغازه را به بیرون از آن انتقال دهد، ضمن اینکه چهره نازیبایی برای شهر درست خواهد کرد، مزاحمت‌های زیادی برای عابران و به ویژه افراد کم‌توان جسمی در پی خواهد داشت. بی‌شک هر کدام از ما با چنین مواردی برخورد کرده‌ایم. با این تفاسیر اقدام و برخورد با متخلفان می‌تواند ضمن ایجاد شرایط مناسب برای تردد شهروندان، به زیباسازی چهره شهر نیز کمک کند.

دستفروشانی که معابر را محل کسب خود می‌کنند!
برخورد با دستفروشان حاضر در معابر شهری نیز یکی از مواردی است که می‌تواند در ایجاد شرایط مناسب برای رفاه حال مردم مؤثر باشد. دستفروشانی که بساط خود را در هر نقطه‌ای می‌گسترانند و هدفشان درآمدزایی از این طریق است حال آنکه کلانشهری مثل مشهد با حضور مسافران و زائران داخلی و خارجی ابتدا باید در کنار حفظ جنبه‌های بصری یک شهر زیبا، مکانی مناسب برای اسکان با آرامش برای مسافران باشد. 

مسئولانی که حاضر به پاسخ‌گویی نشدند!
برای پیگیری موضوع سد معبر دو روز با هر کدام از مسئولان مرتبط با این حوزه تماس گرفتیم و پرسش‌هایمان را در این زمینه مطرح کردیم. رئیس اداره سد معبر شهرداری مشهد، وقت دادن آمار که رسید، موضوع را در حیطه مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری دانست و اعلام کرد شخص مدیر کل باید در این باره اظهارنظر کند. تماس‌های مکرر با روابط عمومی معاونت خدمات شهری و البته شخص مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد نیز بی‌نتیجه ماند و مسئولی که پاسخ‌گویی به رسانه‌هاست جزو وظایفش است، از جواب دادن به تماس خبرنگار ما امتناع ورزید. البته ناگفته نماند که رئیس اداره سد معبر تا پیش از اینکه داستان پیگیری‌های ما به آمار و ارقام برسد، در گفت‌وگوی کوتاهی گفته بود به جرئت می‌توانم بگویم در برخورد با متخلفان سدمعبر در کشور، حرف اول را می‌زنیم و در حوزه بساط گستری نیز تقریباً هیچ موردی در شهر مشهد دیده نمی‌شود.   

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر  

برچسب ها :
ارسال دیدگاه