افزایش 5برابری صادرات محصولات دفاعی

وزیر دفاع همزمان با برگزاری رزمایش مشترک ایران با روسیه و چین در پاسخ  به خبرنگار قدس از توسعه همکاری‌های امنیتی و دفاعی با همسایگان گفت 

افزایش 5برابری صادرات محصولات دفاعی

 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برنامه توسعه همکاری‌های امنیتی و دفاعی با کشورهای منطقه و با اولویت همسایگان را از برنامه‌های محوری این وزارتخانه و دولت سیزدهم برای تأمین امنیت غرب آسیا عنوان کرد. 


امیر سرتیپ آشتیانی روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به پرسش قدس درباره دیدارها و رایزنی‌هایش با مقامات کشورهای همسایه و توافق‌های صورت گرفته برای همکاری‌های دفاعی و امنیتی، با تأکید بر اینکه ما به توسعه تعاملات دفاعی با همه کشورهای منطقه اهتمام ویژه داریم، گفت: در همین راستا اخیراً در ارتباط با قفقاز و ارمنستان ملاقات‌هایی داشتیم و مذاکرات و تفاهم‌های خوبی صورت گرفت، همچنین در رابطه با قطر که کشور بسیار تأثیرگذاری در منطقه است و در تعاملاتی که با آن‌ها داریم همه مباحث منطقه‌ای را در سفر اخیرم به دوحه مرور کردیم.
وی افزود: با وزیر دفاع قطر در مورد توسعه همکاری‌ها و کارهایی که می‌توانیم آن‌ها را به عنوان مبنایی برای گسترش همکاری‌ها قرار دهیم بحث کردیم و حتماً این را در مورد بقیه کشورها هم دنبال می‌کنیم از جمله اینکه تماس‌ها و ارتباطاتی هم با ترکیه، روسیه و بقیه کشورها به خصوص همسایگانمان داشته‌ایم. آشتیانی خاطرنشان کرد: وزارت دفاع ظرفیت‌های بسیار بزرگ و شاید منحصر به فردی در کشور در بخش‌های ساخت هواپیما و تعمیرات اساسی هواپیماها دارد و این ظرفیت در وزارت دفاع از جاهای دیگر بیشتر است. داریم این کار را با همکاری با بقیه بخش‌های کشوری که دخیل هستند ادامه می‌دهیم که ان‌شاءالله این را به مراحلی برسانیم که قطعیت آن را اعلام کنیم. 

جایگاه ویژه در اقتدار دفاعی
وزیر دفاع با بیان اینکه صادرات محصولات دفاعی نسبت به دو سال گذشته حدود چهار تا پنج برابر افزایش یافته است، گفت: حتماً در آینده هم این صادرات با توجه به نوآوری‌هایی که انجام می‌شود و تسلیحات جدیدی که دنبال و ارائه می‌کنیم بیشتر هم خواهد شد. وی افزود: در زمینه فضایی در سال آینده پیشرفت‌های خوبی خواهیم داشت؛ ماهواره‌بر سیمرغ موفقیت بزرگی بود و دامنه فعالیتمان را در این خصوص گسترش می‌دهیم. 
آشتیانی خاطرنشان کرد: بحث ساخت موتور به خصوص موتورهای هواپیما مثل پهپادها دارد انجام می‌شود و ما می‌توانیم بگوییم به خودکفایی دست یافته‌ایم و خودمان کارش را انجام می‌دهیم، در مورد موتورهای سنگین‌تر هم کار می‌کنیم که بتوانیم به خودکفایی برسیم. 
وی تأکید کرد:‌ در بحث اقتدار دفاعی در دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخورداریم زیرا در راستای بومی‌سازی به مرحله‌ای رسیده‌ایم که غالب تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح را در داخل تولید کردیم که موجب اقتدار دفاعی ما و نتیجه آن امنیت ملی کشور است و قالب این تجهیزات در مرحله صادرات قرار دارد. 
وزیر دفاع با بیان اینکه رزمایش‌ها در راستای نمایش قدرت برگزار می‌شود به رزمایش اخیر ایران با روسیه و چین اشاره کرد و گفت: در این رزمایش سه قدرت بزرگ دنیا با هم همکاری می‌کنند که در راستای ثبات در منطقه و آبراه‌های حساس منطقه برگزار می‌شود و حضور کشورهای ناظر مانند عمان، پاکستان و آذربایجان نشان‌دهنده اهمیت این رزمایش‌هاست.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه