دستگاه‌ها به تجهیز اسکان و ماندگاری زائران توجه کنند

 استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد:

دستگاه‌ها به تجهیز اسکان و ماندگاری زائران توجه کنند

عصر سه‌شنبه 22 اسفند مراسم افتتاح قرارگاه خدمات سفر شهرستان مشهد با حضور استاندار خراسان رضوی، فرماندار مشهد و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.


یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد با اشاره به اینکه امروز تمام دستگاه‌های ملی آماده کمک هستند، گفت: مسئله قیمت‌ها در اطراف حرم مطهر رضوی بسیار مهم است. باید در این زمینه نیز یک سازوکار جدیدی اعمال شود. قیمت‌ها و وجود کالاها بسیار مهم است و ضمن تأمین کالاها، باید مراقبت در قیمت به دقت اعمال شود تا سوءاستفاده صورت نگیرد. همچنین از متولیان می‌خواهم به مسئله ماندگاری زائر نیز توجه کنند و در این راستا، به خصوص در زمینه هتل‌ها و اقامتگاه‌ها تخفیف‌هایی را قائل شوند.
فرماندار مشهد نیز با اشاره به طرح افطاری ساده در سطح شهر گفت: برای برگزاری افطاری در سطح شهر مشهد، آشپزخانه مرکزی ایجاد کردیم و تمام ظرفیت‌هایی را که در این حوزه پای کار بودند، متمرکز کردیم تا در یک آشپزخانه به صورت واحد فعالیت کنند و وعده افطار در مساجد به صورت نوبت‌بندی توزیع شود. در تمام سطح شهر به خصوص اطراف حرم  مطهر رضوی افطاری ساده به مردم داده می‌شود. در هر ایستگاه اتوبوس و مترو در لحظه افطار ، مردم افطاری دریافت می‌کنند.
محسن داوری ادامه داد: در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) در خیابان امام رضا(ع) بزرگ‌ترین سفره افطار برپا خواهد شد. یکی از ضعف‌های ما این بود که مسئله اسکان انسجام نداشت؛ اما امسال یکپارچه‌سازی شده و به درستی به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد. شماره 05137045 برای کشور معرفی شده و زائران با کمک آن می‌توانند پیش از حرکت از مبدأ اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.
وی اظهار کرد: امسال با اقدام‌های پیش‌دستانه، اتوبوسرانی بلیت‌های رفت و برگشت را پیش‌فروش کرده و مشکلی برای رفت و برگشت زائران وجود نخواهد داشت. همچنین با وجود اینکه از یک اقدام سنگین یعنی انتخابات فارغ شدیم؛ اما بلافاصله تمام ظرفیت خود را معطوف به زائران نوروزی کردیم. 
فرماندار مشهد در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران بیان کرد: 12کمیته در چهار گروه قرارگاه خدمات سفر مشهد را پیگیری می‌کنند. امسال با تجربیات سال گذشته نواقص را برطرف و کارهای ویژه‌ای انجام دادیم و بر موضوع اقامت تمرکز ویژه داشتیم. اقامت‌ها در چهار حوزه رسمی، موقت، اضطراری و دولتی متمرکز است و جاهای خالی به درستی اطلاع‌رسانی خواهد شد. 590هزار شب خواب در سه بخش رسمی، موقت و اضطراری ظرفیت مشخص کردیم.
داوری افزود: با 750 واحد صنفی اطراف حرم مطهر رضوی برای توزیع اقلام اساسی تفاهم‌نامه نوشتیم. 12 غرفه تنظیم بازار ایجاد کردیم و 127نانوایی در اطراف حرم مطهر فعال هستند. غرفه‌های آستان قدس رضوی نیز نان بسته‌بندی یارانه‌ای توزیع می‌کنند تا مشکل‌ نان برای زائران ایجاد نشود. تمام کسبه اطراف حرم منور رضوی مکلف شدند به تمام کالاهای خود برچسب قیمت بزنند. نظارت دقیقی با وجود 11 پایگاه نظارتی در سطح شهر و چهار پایگاه در اطراف حرم مطهر رضوی برقرار است. ایستگاه‌های نظارتی نیز در خیابان‌های منتهی به حرم منور مستقر هستند. همچنین 450 بازرس در اطراف حرم مطهر رضوی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند تا امر نظارت و برخورد با متخلفان به درستی صورت بگیرد.
پس از آن، دبیر قرارگاه خدمات سفر مشهد با تأکید بر اینکه قرارگاه عملیاتی خدمات سفر با توجه به شرایط نوروز امسال و تقارن ماه رمضان و نوروز، مستلزم برنامه‌های ویژه‌ای بود، گفت: در طول سال 35 جلسه و بیش از 500 مصوبه داشتیم و در 120جلسه کمیته‌های تخصصی، نزدیک به هزار صورتجلسه اجرایی مصوب شد. براساس برنامه‌ریزی‌های ویژه هفت محور در برنامه‌ها مدنظر است. توجه به همزمانی ماه رمضان و نوروز، توجه به متغیرهای محسوس نسبت به سال گذشته، توجه به خدمات مورد نیاز در محورهای مواصلاتی، توجه به مدیریت میدان در حوزه فعالیت مرتبط با زائران، اطلاع‌رسانی درست، ایجاد بستر مناسب برای رفاه حال زائران، توجه به نظارت و کنترل مستمر از جمله این محورهاست.
حسین امیرکلالی افزود: هفت پیک جمعیتی از نیمه اسفند تا پایان تعطیلات عید نوروز وجود دارد که به فراخور آن‌ها برنامه‌ریزی شکل گرفته است. در حوزه اسکان که متولی آن میراث فرهنگی است، 600هزار نفرشب در سه بخش رسمی، موقت و اضطراری هدف‌گذاری و در سامانه مدیریت اسکان و نرم‌افزار نشان تمامی 4هزار نقطه برای ظرفیت اسکان بارگذاری شده‌ است. تلاش داریم اقامت مناسب را در اختیار زائران بگذاریم و با وجود اکیپ‌های سیار راهنمای زائر، شاهد هدایت زائران به محل اسکان باشیم.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه