تخفیف سالانه 2 میلیارد تومانی دارالشفاء امام(ع) به بیماران محروم

مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی تشریح کرد

تخفیف سالانه 2 میلیارد تومانی دارالشفاء امام(ع) به بیماران محروم

ارائه خدمات پزشکی به زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی سابقه‌ای دیرینه دارد و هر ساله بر سطح و میزان این خدمات افزوده می‌شود چنان ‌که در حال حاضر شاهد فعالیت پایگاه‌های مجهز فوریت‌های پزشکی در حرم مطهر رضوی و ارائه خدمات متنوع تشخیصی و درمانی به بیماران در دارالشفاء امام(ع) هستیم.


​​​​​​​سال‌هاست مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی متولی ارائه خدمات پزشکی به ارادتمندان حضرت رضا(ع) به ویژه بیماران اورژانسی با همکاری نهادهای مختلف در محدوده اماکن متبرکه رضوی است. با دکتر مهدی سلطانی‌فر، مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در خصوص عملکرد این مؤسسه در سال 1402 به گفت‌وگو ‌نشستیم تا با خدمات شبانه‌روزی نیروهای مخلص و مجرب آن در یک سال اخیر بیشتر آشنا شویم. آنچه در ادامه می‌خوانید برش‌هایی است از این گفت‌و‌گو.

یک تاریخ 500ساله 
دارالشفاء امام(ع) قدمتی بیش از 500سال دارد و مبنای کار آن نیز از گذشته تا به امروز، ارائه خدمات درمانی به زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت رضا(ع) به ویژه در اماکن متبرکه رضوی است. مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی نیز هر ساله در تلاش است سطح کیفی و کمی خدمات خود را چه در داخل حرم مطهر رضوی و چه در دارالشفا ارتقا دهد. این مؤسسه امسال نیز فعالیت‌های خود را در این راستا با استفاده از 200نیروی حقوق‌بگیر (غیرپزشک) و 116 پزشک دنبال کرد. همچنین در حال حاضر، 436 خادمیار سلامت مشهدی و 500 خادمیار استانی در ارائه این خدمات با مؤسسه همکاری دارند.
دارالشفاء امام(ع) به عنوان نزدیک‌ترین مرکز درمانی به بارگاه ملکوتی رضوی دارای بخش‌های مختلف اعم از بخش‌های پزشکان عمومی، پزشکان متخصص (در رشته‌های مختلف)، رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاه، همودیالیز، اورژانس، تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی، پلی‌کلینیک دندانپزشکی (با حدود 10 یونیت)، زنان و مامایی، طب کار، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، اکو قلب و نوار مغز است. ضمن اینکه خدمات بخش‌های اورژانس، پزشکان عمومی و تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی این دارالشفا در تمام طول سال و خدمات بخش رادیولوژی آن در ایام مناسبتی خاص به صورت 24ساعته به بیماران ارائه می‌شود. 

10 پایگاه ثابت فوریت‌های پزشکی
خدمات در داخل حرم مطهر رضوی با بهره‌گیری از حدود 10 پایگاه ثابت فوریت‌های پزشکی به صورت شبانه‌روزی و رایگان ارائه می‌شود. در این میان، خدمت به بیماران اورژانسی مهم‌ترین اولویت کاری نیروهای مؤسسه است به طوری ‌که در هر نقطه از حرم مطهر زائر یا مجاوری نیاز به اقدام‌های اورژانسی داشته باشد و به مرکز فوریت‌های پزشکی حرم مطهر اطلاع داده شود، این نیروها در کمتر از 4 دقیقه طبق استانداردی که حرم مطهر رضوی برای مؤسسه تعریف کرده است، بر بالین بیمار حاضر شده و اقدام‌های اولیه اورژانس انجام می‌شود. اگر هم بیماری خودش به صورت سرپایی به پایگاه‌ها مراجعه کند، از خدمات درمانی بهره‌مند می‌شود. در این میان، پایگاه فوریت‌های پزشکی صحن امام حسن مجتبی(ع) نسبت به سایر پایگاه‌ها بزرگ‌تر و مجهزتر است و خدمات‌رسانی آن با مشارکت نیروهای خادمیار سلامت رضوی انجام می‌شود. در این پایگاه، 14 تخت بستری موقت وجود دارد و به صورت شبانه‌روزی پزشک در آن مستقر است، از این رو خدمات بیشتری به بیماران همچون نوار قلب و... ارائه می‌شود. در واقع تشخیص اولیه بیماری در این پایگاه انجام شده و در صورت نیاز بیمار با آمبولانس به مراکز بیمارستانی سطح شهر اعزام می‌شود. 
 
پایین‌ترین تعرفه‌های مصوب درمانی کشور
 در 10 ماه ابتدای سال 1402، در مجموع 949 هزار و 170 بیمار از خدمات مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی بهره‌مند شدند که در این میان، 422 هزار و 736 بیمار از خدمات رایگان پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی استفاده کرده بودند. این مؤسسه در این مدت به 74 هزار و 67 بیمار زائر غیرایرانی نیز خدمات‌رسانی کرد. علاوه‌ بر این، از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه، 94 هزار و 292 بیمار توسط پزشکان پایگاه فوریت‌های پزشکی صحن امام حسن مجتبی(ع) معاینه و بررسی شده که از این تعداد، 274 بیمار برای دریافت خدمات تکمیلی پزشکی به بیمارستان اعزام شدند. همچنین به همت نیروهای مخلص و توانمند مؤسسه، درصد احیای بیماران از 41 درصد در سال 1401 به حدود 61 درصد در سال 1402 افزایش یافت که موفقیت ارزشمندی است به خصوص که بالاترین درصد موفقیت احیای بیماران در مراکز پیش‌بیمارستانی در سطح جهانی 51 درصد است.
تعرفه هزینه خدمات دارالشفاء امام(ع) طبق تعرفه‌های بخش خیریه، جزو پایین‌ترین تعرفه‌های مصوب درمانی کشور است. از طرف دیگر، به همت بخش مددکاری این دارالشفا به بیماران محروم و کم‌برخوردار تخفیفاتی ارائه می‌شود. امسال نیز از ابتدای سال 1402 تا پایان دی ماه، نزدیک به یک میلیارد و 900 میلیون تومان تخفیف به بیماران کم‌برخوردار در این مرکز درمانی داده شد.
  این مؤسسه با توجه به بحث شاخص زمان حضور نیروها بر بالین بیماران در اماکن متبرکه رضوی طرح مدونی برای روزهای مختلف سال دارد چنان‌ که این روزها به سه سطح اعم از ایام عادی، مناسبت‌های خاص و مناسبت‌های ویژه تقسیم‌بندی شده است. مناسبت‌های خاص همچون تاسوعا و عاشورای حسینی، اربعین، شب نیمه شعبان، زمان اقامه نماز عید فطر، مراسم دعای عرفه، ایام میلاد و شهادت امام رضا(ع) و... شامل 34 روز در سال است. مناسبت‌های ویژه نیز حدود هشت روز در سال و در بردارنده ایامی مثل تحویل سال نو، شب‌های قدر و... است که به دلیل حضور گسترده زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی تمام مسیرهای تردد بسته می‌شود. به طور مثال، در این ایام ویژه تعداد تیم‌های واکنش سریع در حرم مطهر رضوی از 10 تیم به حدود 100 تیم، تعداد آمبولانس‌های فعال از چهار دستگاه به 33 دستگاه و نیروها نیز از 95نفر به حدود هزار نفر افزایش می‌یابد. همچنین در این مناسبت‌های ویژه شاهد استقرار سه دستگاه اتوبوس آمبولانس، 6 دستگاه موتورلانس و سه بیمارستان سیار نیز در جوار حرم مطهر رضوی هستیم. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه