پیش‌بینی حضور 2میلیون و 300 هزار زائر در حرم مطهر در لحظه تحویل سال

در نشست خبری اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان و عید نوروز آستان قدس رضوی بیان شد

پیش‌بینی حضور 2میلیون و 300 هزار زائر در حرم مطهر در لحظه تحویل سال

مدیر عالی حرم مطهر رضوی از آمادگی کامل بخش‌های مختلف این بارگاه ملکوتی برای میزبانی از زائران و مجاوران در ماه مبارک رمضان و نوروز 1403 خبر داد.


به گزارش آستان‌نیوز، رضا خوراکیان در نشست خبری اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان و عید نوروز آستان قدس رضوی که صبح دیروز ۲۱ اسفند با حضور جمعی از اصحاب رسانه در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: زیارت، جلوه عنایت امام هشتم(ع) به مردم و نقطه کانونی ترویج معارف اهل‌بیت(ع) و تبلور دلدادگی و فرصت ابراز عشق مردم به این امام همام است.
وی با تأکید بر اینکه زیارت اثربخش‌ترین رویداد فرهنگی کشور به شمار می‌آید، افزود: این رویداد بزرگ متناسب با ابعاد آن باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و شاهد فرایند کاهش مشکلات زائران و توجه بیشتر به نیازهای آنان باشیم.
خوراکیان ادامه داد: در این میان، آستان قدس رضوی با بهره‌گیری از منابع مالی وقف و نذر و ثمره آن‌ها به عبارتی سرمایه‌های مردم، خدمتگزار زائران و مجاوران است؛ در واقع شرایط خدمت مردم برای مردم را فراهم کرده است.
 
پیش‌بینی رشد تشرف زائران در لحظه تحویل سال 
مدیرعالی حرم مطهر رضوی بیان کرد: شعار امسال برنامه‌های آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان «آرام‌ جان‌ها، بهار حرم و بهار زندگی» است که سعی شده متناسب با شرایط اجتماعی، ماه رمضان و بهره‌گیری از معارف قرآنی شرایط نشاط دینی را فراهم کنیم.
وی گفت: در ۲۴ ساعت زمان تحویل سال ۱۴۰۲، شاهد حضور 2میلیون نفر در حرم مطهر رضوی بودیم که امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان در ۲۴ساعت تحویل سال ۱۴۰۳ تا 2میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افزایش یابد و رشد ۲۰درصدی داشته باشد.
خوراکیان تصریح کرد: بی‌تردید این میزان از تشرف در زمان تحویل سال نشان‌دهنده این است که مردم دوست دارند این لحظه مهم زندگی خود را در کنار آقا علی بن موسی‌الرضا(ع) بگذرانند و سال جدید خود را در حرم مطهر رضوی آغاز کنند. وی افزود: برنامه تحویل سال ۱۴۰۳ پس از اقامه نماز صبح آغاز خواهد شد و علاوه‌بر اجرای برنامه‌های داخل حرم مطهر رضوی، ارتباط ویژه با غزه نیز خواهیم داشت.
 
جزئیات برنامه‌های حرم مطهر رضوی
مدیرعالی حرم مطهر رضوی در خصوص برنامه‌های این ایام نیز گفت: جلسات ترتیل قرآن طبق روال هر سال در ماه رمضان امسال نیز در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد. البته برنامه ترتیل قرآن برای نوجوانان و بانوان نیز تدارک دیده شده است.
خوراکیان ادامه داد: برنامه تفسیر قرآن نیز با حضور استادان برجسته در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد. همچنین هر شب در ماه رمضان مراسم مناجات‌خوانی اجرا می‌شود.
وی از برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن نام برد و افزود: مراسم شب‌های قدر در ماه رمضان علاوه‌بر زبان فارسی به دو زبان عربی و اردو نیز اجرا خواهد شد. برنامه ویژه‌ای نیز برای ترک‌زبان‌های آذری خواهیم داشت. همچنین در ماه رمضان به‌ویژه در شب‌های قدر مراسم اختصاصی برای ناشنوایان برگزار می‌شود.
خوراکیان با اشاره به تدارک برنامه‌های مختلف برای زائران غیرایرانی در این ماه مبارک در حرم مطهر رضوی، گفت: همچنین فضای لازم برای هیئت و تشکل‌های مذهبی برای اجرای برنامه در این ایام در حرم مطهر فراهم شده است.
وی افزود: به این‌ مناسبت، ۱۹ عنوان برنامه اختصاصی نیز برای بانوان در حرم مطهر پیش‌بینی شده، چنان‌که امکان حضور ۶۴۰هزار نفر از بانوان زائر و مجاور در این برنامه‌ها وجود دارد.
مدیرعالی حرم مطهر رضوی گفت: همچنین هر روز در ماه مبارک رمضان، برنامه‌های زنده از حرم مطهر به 6زبان فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، آذری و ترکی استانبولی پخش خواهد شد.
وی افزود: پخش ویژه‌برنامه سحر از شبکه یک سیما و شبکه خراسان رضوی و ویژه‌برنامه افطار از شبکه دو سیما، از دیگر برنامه‌های زنده ماه رمضان از حرم مطهر رضوی به‌شمار می‌آید.

 توزیع یک میلیون و 300 هزار افطاری در رمضان
مدیرعالی حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه در مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار افطاری در ایام ماه مبارک رمضان میان روزه‌داران توزیع خواهد شد، ادامه داد: این میزان شامل توزیع ۹۰۰هزار بسته افطاری سبک در صحن‌ها و رواق‌ها خواهد بود.
وی به توزیع افطاری در حاشیه شهر مشهد نیز اشاره کرد و افزود: همچنین جمعی از دلدادگان امام رضا(ع)، میهمان سفره‌های اکرام رضوی در حرم مطهر خواهند شد. در این میان در شب و شام میلاد امام حسن مجتبی(ع) برنامه افطاری ویژه‌ای تدارک دیده شده و در مجموع ۴۰هزار نفر در این دو شب میهمان خوان پربرکت حضرت رضا(ع) می‌شوند.
خوراکیان ادامه داد: علاوه بر توزیع افطاری در مناطق محروم، هر شب تا 2هزار وعده افطاری میان مجاوران درِ منازل آن‌ها توزیع خواهد شد.
وی بیان کرد: در راستای فضاآرایی حرم مطهر رضوی در آستانه سال نو نیز گل‌آرایی با تعبیه هشت مجموعه گل بزرگ و حدود ۹۰برنامه گل‌آرایی با مشارکت تشکل‌های مردمی از اقصی نقاط مختلف کشور در اماکن متبرکه رضوی انجام می‌شود. همچنین اقداماتی در حوزه کتیبه‌آرایی و نورآرایی حرم مطهر متناسب با ایام در ماه رمضان انجام می‌شود.
مدیرعالی حرم مطهر رضوی گفت: در راستای اجرای نظم و انضباط حرم مطهر در این ایام نیز مجموعه تدابیر مفصلی از خدماتی و اورژانس تا پدافند غیرعامل اندیشیده شده تا محیطی امن و آرام برای تردد زائران و شرایط تشرف آنان فراهم شود.
مدیرعالی حرم مطهر رضوی با اشاره به افزایش ظرفیت دفاتر همچون کفشداری‌ها و امانات، خاطرنشان کرد: همچنین از ظرفیت خدمه حرم مطهر رضوی در پشتیبانی از برنامه‌های خارج از حرم مطهر در این ایام استفاده خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه