تدارک ۲۶۰ برنامه تبلیغی و فرهنگی ویژه ماه مبارک رمضان و نوروز 

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خبر داد

تدارک ۲۶۰ برنامه تبلیغی و فرهنگی ویژه ماه مبارک رمضان و نوروز 

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، از اجرای ۲۶۰ برنامه تبلیغی و فرهنگی ویژه ایام ماه رمضان و عید نوروز خبر داد.


به گزارش آستان‌نیوز، عبدالحمید طالبی در نشست خبری اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان و عید نوروز آستان قدس رضوی که صبح دیروز ۲۱ اسفند با حضور جمعی از اصحاب رسانه در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و عید نوروز، عنوان کرد: در جلسه‌ای که با محوریت اجرای برنامه‌های ماه رمضان و عید نوروز در آذرماه امسال با مسئولان این آستان مقدس و استان برگزار شد، سند محتوایی جامعی تهیه و تدوین شد.
 
زیارت، امام‌شناسی و ولایت، محور برنامه‌های نوروزی و ماه رمضان
وی محور اصلی برنامه‌ها را زیارت، امام‌شناسی و ولایت ذکر کرد و افزود: زمینه‌های مختلف برای برقراری ارتباط مستمر با زائر فراهم و سعی شده فضایی معنوی همراه با پیوست‌های فرهنگی، علمی و معرفتی در برنامه‌ها ایجاد شود.

برگزاری برنامه‌ها از 27 اسفند تا 10 فروردین
طالبی در ادامه به برنامه‌های متمرکز حرم مطهر رضوی در این ایام اشاره کرد که از ۲۷ اسفند سال جاری تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ در پیاده راه آیت‌الله واعظ طبسی میزبان زائران و مجاوران حرم علی بن موسی‌الرضا(ع) است.
وی در همین خصوص برپایی نمایشگاه مفهومی با محوریت موضوعی قرآن کریم را از محوری‌ترین این برنامه‌ها برشمرد و افزود: «آستان ادب» عنوان برنامه‌ای است که ویژه هتل‌ها و اعزام مربیان قرآن کودک و نوجوان تدارک دیده شده است.
 
برپایی نماز در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی همچنین تولید محصولات و انتشار ویژه‌برنامه‌های موضوعی و برپایی نماز جماعت در حریم رضوی را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده ویژه این ایام ذکر و تصریح کرد: شرایطی فراهم شده تا در چهار مسیر منتهی به حرم مطهر رضوی و پنج مجتمع تجاری در حریم رضوی با محوریت دانشگاه علوم اسلامی رضوی نمازهای جماعت اقامه شود.
وی در ادامه به برنامه‌های مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی اشاره کرد و برپایی محفل قرآنی دیدار جامعه قرآنی با تولیت آستان قدس رضوی، برگزاری نشست ویژه مصحف مشهد رضوی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران، شرکت درهفدهمین دوره نمایشگاه قرآن کریم مشهدالرضا(ع) و بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم تهران با عنوان «می‌خوانمت»، برپایی16غرفه با موضوع حجاب در چهار مسیر منتهی به حریم رضوی و اذان‌گویی زنده توسط نوجوانان در برنامه‌ای با عنوان طنین «نوای ملکوت» در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی را ازجمله این برنامه‌ها برشمرد.
طالبی اجرای مسابقات قرآنی، ضیافت عشق، طرح مهربانی، کرسی‌های تلاوت قرآن، برنامه جزءخوانی، اجرای برنامه تفسیر قرآن کریم و مراسم روزه اولی‌ها را از دیگر برنامه‌های مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی ذکر کرد.
 
برنامه‌های ویژه برای هنردوستان
وی همچنین به برنامه‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اعم از تولید پادکست برای فضاهای مجازی با استفاده از داستان‌های کوتاه با مفاهیم اسلامی، مناجات‌خوانی با استفاده از موسیقی بومی و محلی با موضوعات حمد و ثنای الهی و امام رضایی، تولید دو عنوان سرود، مناجات‌خوانی‌های کوتاه به صورت تصویری، پویش نگارخانه‌ای در مشهد با همكاری دیگر نگارخانه‌های شهر به‌منظور نمایش آثار هنرهای اسلامی و نشست‌های تخصصی اشاره کرد.
 
نمایش جدید قرآن‌های موزه قرآن کریم پس از50 سال
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه ضمن تشریح ویژه‌برنامه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به نمایش جدید قرآن‌های موزه قرآن کریم پس از بیش از50سال اشاره کرد و گفت: برنامه اعتکاف علمی برای زائران شهرهای مختلف، تور کتابخانه‌گردی در کتابخانه مرکزی و دیگر کتابخانه‌های رضوی به منظور آشنایی زائران با قسمت‌های مختلف، برگزاری نشست‌های تخصصی در تالار محققان، کتابخانه تخصصی علوم قرآن و حدیث و موزه‌های رضوی و...، راه‌اندازی دو ایستگاه مطالعه دیجیتال و دو پایگاه تخصصی در سامانه کتابخانه دیجیتال و... از دیگر برنامه‌های این سازمان در ماه مبارک رمضان و ایام نوروز خواهد بود.
 
افطاری‌های ساده در مدارس مناطق محروم
وی تصریح کرد: از برنامه‌هایی که به همت بنیاد فرهنگی رضوی در این ایام تدارک دیده شده می‌توان به برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی با موضوع «رمضان ماه مهر و بندگی»، پویش نایب‌الزیاره ویژه دانش‌آموزان، پویش عکاسی سفره‌های افطاری در دو مدرسه برای عموم مردم، برگزاری افطاری‌های ساده با همكاری اداره کل نذورات در مدارس مناطق محروم و پویش هشت مرحله‌ای به سوی بهشت (از مبدأ تا مبدأ) اشاره کرد.

اجرای برنامه‌های پژوهش‌محور 
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این ایام با تدارک ویژه‌برنامه‌های متنوعی همچون برگزاری نمایشگاه کتاب قرآنی، برگزاری نمایشگاه دستاوردها و فعالیت‌های پژوهشی، برگزاری پویش کتاب‌خوانی با محوریت کتاب «توبه‌کننده دوست خداست» و تولید کتاب صوتی، تهیه و تدوین ویژه‌نامه شهادت حضرت خدیجه(س) در خصوص مجموعه گفتارهای ایشان و برگزاری نشست علمی با محوریت مجموعه گفتارهای حضرت خدیجه(س) به استقبال ماه مبارک رمضان و عید نوروز می‌رود.
وی گفت: مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی نیز در این ایام برنامه‌هایی را تدارک دیده که می‌توان به برگزاری مرحله هفتم دوره ملی «بی‌نهایت» برای عموم نوجوانان کشور، دوره‌های متعدد معرفتی، پذیرش میزبانی و برگزاری اردوهای زیارتی دانشجویی، اردوهای یک روزه تربیتی، برگزاری مدرسه فکری ویژه طلاب و دانشجویان از سراسر کشور و دوره‌های توانمندسازی مربیان، اساتید و معلمان در بستر فضای مجازی اشاره کرد.
 
اهدای هزار کتاب به کتابخانه‌های مساجد سطح شهر
طالبی خاطرنشان کرد: مؤسسه چاپ و انتشارات به‌نشر نیز در این ایام اهدای بیش از هزار بسته کتاب به کتابخانه‌های مساجد را در دستور کار دارد، ضمن اینکه فروشگاه‌های این انتشارات میزبان زائران نوروزی هستند.
وی بیان کرد: آستان حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید مدرس(ره) نیز با برگزاری 22عنوان مراسم، محفل و کارگاه، 10عنوان نمایشگاه و ایستگاه، هفت مسابقه و پویش و برنامه‌هایی همچون ترتیل‌خوانی قرآن کریم با حضور کودکان و نوجوانان دهه هشتادی و نودی در طبس، آیین ترتیل‌خوانی قرآن کریم، قرائت روزانه یک جزء قرآن کریم توسط قاریان برجسته کشوری و پخش زنده از شبكه‌های سراسری و استانی در طبس و... مهیای میزبانی از زائران نوروزی است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه